přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Dnes by mohly skončit mimořádné kontroly masa dovezeného z Polska

26.3.2019

ČRO Radiožurnál, 25. března 2019

Jiří CHUM, moderátor

Mimořádné kontroly masa dovezeného z Polska by dnes v Česku mohly skončit. Už dřív to oznámil ministr zemědělství Miroslav Toman za ČSSD. Polsko se totiž zavázalo, že do dnešního data splní řadu opatření, která mají zlepšit situaci s hovězím masem. Připomeňme, že do Česka se z Polska v minulých týdnech dostalo hovězí maso z nemocných zvířat a taky maso se salmonelou. Pokud Polsko slib dodrží, je podle ministerstva zemědělství Česko připravené zrušit mimořádná veterinární opatření, která nařizují příjemcům povinně nechat veškeré hovězí maso z Polska před uvedením na trh vyšetřit v akreditované laboratoři. A hostem Ranního interview je teď ministr zemědělství Miroslav Toman za ČSSD. Dobrý den. Můžete tedy, pane ministře, potvrdit, že mimořádné kontroly v Česku končí, protože podle našich informací ještě ze včerejší desáté večer Polsko nepotvrdilo, že ta plánovaná opatření splnilo?

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Mimořádná veterinární opatření v tuto chvíli nekončí, protože z polské strany nemáme zatím žádné informace a my čekáme až nám polská strana, respektive polský ministr zemědělství, pošle seznam opatření, ke kterým se zavázal a teprve na základě toho my můžeme zahájit zrušení mimořádných veterinárních kontrol.

 

Jiří CHUM, moderátor

Co vám slíbil, že ještě udělá?

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Naše dohoda je taková, že Polsko nás písemně bude informovat, nás a Evropskou komisi, jak splnilo svůj závazek, který potvrdilo dopisem v předchozích týdnech a pokud ten závazek bude splněn a pokud bude vše podle dohody, takže my zahájíme rušení našich mimořádných veterinárních opatření a já předpokládám, že tu informaci v průběhu dneška obdržíme tak, abychom mohli zahájit zrušení těch mimořádných veterinárních opatření.

 

Jiří CHUM, moderátor

Takže to, že to zatím není splněno, to vám nijak nevysvětlili s tím, že se čeká, že přes den to nějak dopadne?

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Čekám, že polská strana dodrží svůj slib, to znamená, že v průběhu dneška nám písemně potvrdí veškerá opatření, která se zavázali udělat, to znamená, ať to jsou výsledky kontrol, které provedli na svých vlastních jatkách, ať to je závazek k registračním opatřením, ať to je možnost, že nebudou delegovat veterinární dozor na soukromé veterináře a další věci a vlastně, že nás budou informovat o všech výsledcích kontrol, jak jsem řekl, takže my na to čekáme.

 

Jiří CHUM, moderátor

V případě, že by tyto požadavky ministr nesplnil, stále je ve hře úplný zákaz dovozu masa z Polska?

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Nebudeme dělat úplný zákaz dovozu masa z Polska, nicméně, pokud to nebudeme mít písemně a nebude naplněna tato dohoda, tak my nemůžeme zrušit mimořádná veterinární opatření, která jsou zavedena.

 

Jiří CHUM, moderátor

Ta aféra s polským masem se táhla poměrně dlouho, těch nálezů závadného masa, ať už z nemocných zvířat nebo se salmonelou bylo v krátké době hned několik. Už víte, kde se stala ta chyba? Byla to pochybení systémová nebo jednotlivá?

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Já si myslím, že to byla kombinace obou dvou věcí, jednak systémová záležitost, jak jsem řekl, tam byla nedůslednost veterinárních kontrol na jatkách, nebyl tam zabezpečen veterinární dozor 24 hodin denně a samozřejmě pak tam také fungoval lidský faktor.

 

Jiří CHUM, moderátor

Jaké ekonomické dopady kauza s polským kuřecím i hovězím masem měla na Polsko i Česko? Máte takové informace?

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Tak, co se týká dovozu hovězího masa ze zahraničí do České republiky, tak během února jsme oproti stejnému období předchozího roku zaznamenali pokles z Polska o 44 % a z jiných členských států to bylo řádově 10 %, ale samozřejmě nás ty mimořádné veterinární kontroly a další věci také stály stovky tisíc korun.

 

 

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem