Co je česká potravina?

9. 12. 2014

ČT, Otázky Václava Moravce, 7. prosince 2014

Václav MORAVEC

Co je to vlastně česká potravina? Těžko říct. Globalizace smazala hranice. Dobytek se chová v jedné zemi, na porážku jde v jiné, maso putuje do třetího státu, tam se zpracuje a nakonec si výrobek zabalí v Česku. A z toho titulu se opatří červenomodrobílou vlajkou. U některých sušenek se zas těžko určuje národnost proto, že každá sušenka uvnitř pochází odjinud. Pšenice, čokoláda, cukr a tak dále. Máme dokonce tradičního českého producenta čajů, i když plantáž aby v Česku pohledal. Česká vlaječka na obalech potravin nutně neznamená, že jde o potravinu z Česka. Podle Agrární komory se v obchodních řetězcích často vyskytují potraviny, které se za české jen vydávají.

Vanda REKTORISOVÁ, ředitelka, Agrární komora, Chrudim, 24. 11. 2014

Hovězí maso narozeno v Německu, ale bouráno bylo v České republice. Tady na tom je vidět, že české to být nemůže původem tedy, protože to bylo narozeno a poraženo v Německu.

Václav MORAVEC

Dnes platné zákony takový postup umožňují. Změnu by mohl přinést až nový zákon o potravinách. Ministerstvo zemědělství totiž přišlo nedávno s návrhem definice české potraviny. Tuzemský výrobek by musel obsahovat 3/4 domácích surovin. Výhrady k návrhu má Potravinářská komora.

Miroslav TOMAN, prezident, Potravinářská komora ČR, 15. 11. 2014

Bude nahrávat těm, kteří to budou chtít šidit, protože místo toho, aby tam dávali 100 % české suroviny, tak tam budou dávat pouze 75 % a 25 tam můžou doplnit ze zahraničí daleko levnější.

Václav MORAVEC

Sociologická šetření chování spotřebitelů však naznačují, že v Česku dochází ke změně. Lidé začínají upřednostňovat Regionální potraviny. Někteří zemědělci se proto zaměřují výhradně na spotřebitele ve svých regionech. Například zemědělci z Rosic u Chrasti nabízejí regionální výrobky ve svých 14 prodejnách.

Václav BLAŽEK, předseda ZD Rosice, 24. 11. 2014

Jednak chceme naše výrobky přímo dostat mezi spotřebitele a potom další věc, která je pro nás strašně důležitá, každý den máme čistý peníze.

Václav MORAVEC

Odborníci se shodují, že lokální potraviny mají hlavní výhodu v tom, že jsou čerstvější. Třeba dovážená zelenina a ovoce se kvůli přepravě sklízejí ještě nedozrálé a pak se chemicky ošetřují, aby vydržely transport. Nejsou tedy ani tak chutné, ani tak zdravé jako výrobky domácí. Většina tuzemských spotřebitelů jde však stále za co nejnižší cenu potravin bez ohledu na jejich kvalitu a zemi původu. Začněme teď u Martina Štrupla. Ta definice české potraviny českého výrobku v obecné rovině 75 % surovin by mělo pocházet z České republiky. Souhlasíte s touto definicí a co konkrétně to přinese vám jako, jako Hamé?

Martin ŠTRUPL, generální ředitel, Hamé

Já bych s tou definicí souhlasil, kdyby bylo možné jí ve všech oblastech, ve všech kategoriích a komoditách naplnit a to bohužel nejde. A vraťme se trošku i zpátky k té diskusi podpory těch prvopěstitelů. Prostě ono, a podpory i exportu potravin. Potraviny jsou i z hlediska logistiky do určité oblasti, do určitého kružnice kolem své výroby omezeny právě náklady na tu logistiku. Takže musíme se koukat vždycky nejvíc kolem sebe do těch trhů sousedních zemí a samozřejmě co se týče definování, kolik je český výrobek z hlediska surovin, jsou tady opravdu oblasti a komodity, kdy není možné na českém trhu ty suroviny nakoupit. My první, co děláme z hlediska výroby, z hlediska cen, protože ta logistika je tam důležitá, flexibilita, cena, kvalita, se díváme kolem toho výrobního závodu, ale bohužel jsou komodity, který nelze ze 100 % a to procento hodně kolísá a někde to nelze ani z 50 % ...

Václav MORAVEC

Můžete být konkrétní? Když si vezmu vaše Znojemské okurky, tak na ně bude moct uplatnit kritérium, pokud ministr zemědělství Marian Jurečka zůstane u té své definice, tak český výrobek, protože voda je česká, bobkový list ani není český, hořčičné semínko ...

Martin ŠTRUPL, generální ředitel, Hamé

Ruce jsou český.

Václav MORAVEC

Jak je to s cibulí, to se, ruce se do toho nepočítají, pokud tam nezůstanou s okurkami.

Pavel KOVÁČIK, stínový ministr zemědělství

Okurky, okurky jsou polský.

Martin ŠTRUPL, generální ředitel, Hamé

Ne, ne, ne.

Václav MORAVEC

Okurky nejsou polský?

Martin ŠTRUPL, generální ředitel, Hamé

Ne, okurky nejsou polský kvůli kvalitě, ale ze 100 % český nejsou. Pak budu muset rozdělit část toho brendu bude z českých okurek a část bude třeba z maďarských okurek, který jsou, který jsou samozřejmě kvalitní, jsou relativně z blízké oblasti, jsou za slušnou cenu a prostě český zemědělec dneska není schopný vyprodukovat a zásobit nás ze 100 % surovin.

Václav MORAVEC

Takže byste oddělovali šarže, že část šarží Znojemských okurek by byla ...

Martin ŠTRUPL, generální ředitel, Hamé

Anebo, nebo, nebo značky. My děláme Znojmia okurky a děláme Hamé okurky.

Václav MORAVEC

Takže byste to řešil tímto, tímto způsobem. Ale chápu-li správně, tak máte zásadní výhrady k těm 75 % třeba u těch paštik a těchto věcí, tam byste se vešli do těch 75 %?

Martin ŠTRUPL, generální ředitel, Hamé

No zase z hlediska 100 % naší produkce, což je nějakých 2 tisíce druhů výrobků určitě ne. Jsou, jsou receptury, který vyžadují určité suroviny, které nejsem schopný nakoupit na českém trhu a my jsme to tady už řekli, jo, jsou fakt oblasti, které to i z přírodních hledisek vylučují, to je jedna, jedna věc, třeba ten olivový olej, a pak jsou oblasti, kdy ty prvopěstitelé svým vývojem posledních let jsou v takové situaci, že prostě tady ta produkce klesla, takže ...

Václav MORAVEC

Jak byste, jak byste tedy řešil ten problém, že novela zákona, zásadní novela zákona o potravinách, která vstoupí v platnost k 1. lednu příštího roku, tak očekává, že i supermarkety nebo obchodníci budou dávat onu tabulku, z jakých zemí, tuším 5, pane ministře, když tak mě poopravte, 5 hlavních dodavatelů ...

Pavel KOVÁČIK, stínový ministr zemědělství

5 zemí, ze kterých pochází největší podíl.

Václav MORAVEC

... podíl těch výrobků, které prodávají. Proto se řeší i co je a co není česká potravina. Jak byste ten problém řešil z pohledu vás jako výrobců potravin?

Martin ŠTRUPL, generální ředitel, Hamé

Tak já si myslím, že tabulka na hypermarket zas tolik věcí neřeší, kde o tom, by ten spotřebitel se v tom vyznal, aby přišel do obchodu a jestli si to bude vybírat podle vlaječky nebo podle toho, jak kterou značku zná a já doufám, že z našeho hlediska se to bude vybírat podle toho, že zná tu naši značku a že ví, co za tím očekávat, že je tam nějaká garantovaná kvalita ...

Václav MORAVEC

No podle vlaječky si vybírat nemůže, jak jste viděl, to, že maso v Německu, bourané v Česku a je na tom daná česká nálepka, česká vlaječka. Přeci podle toho si ...

Martin ŠTRUPL, generální ředitel, Hamé

Souhlas, souhlas.

Václav MORAVEC

Takže ministerstvo to nějak vyřeší, pane ministře?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

 

Já bych chtěl tady možná upravit jednu věc, aby se to tady, řekněme, nesměšovalo. Ta definice teď, o které hovoříme, česká potravina, dobrovolné označení, které bychom chtěli zavést, aby výrobci mohli uvádět na své výrobky, nemá souvislost s tím požadavkem, aby obchodní řetězce u svých prodejen zveřejňovali to pořadí těch zemí.

Václav MORAVEC

Obchodní řetězce říkají, jak to budeme posuzovat ...

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tam se toto nemůže zatím promítnout, tam logicky ...

Pavel KOVÁČIK, stínový ministr zemědělství

Protože je to dobrovolný.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

... toto bude dobrovolné a tam se bude logicky posuzovat od toho, kde ten výrobek byl naposledy zpracován a kdo jej upravil a kdo jej prodal tomu obchodnímu řetězci. A ještě bych chtěl říct jednu věc. Ona dneska už u některých výrobků úplně přesně víme, zdali je to jenom u nás zabaleno a udělána nějaká finální úprava, anebo zdali například u některých druhů masa je to u nás skutečně vychováno, poraženo a jaký je ten původ. A od 1. dubna tohoto roku to budeme úplně jasně i u hovězího masa, vajec, ovoce, zeleniny, medu, ryb a některých dalších výrobků, kdy to bude jasně, jasně, pardon, u masa vepřového, drůbežího, kozího a skopového, takto, jsem se spletl, to bude jasně definováno, že ten zákazník uvidí - ano, to zvíře pochází z České republiky, bylo zde i zabito. Takto bude možno, řekněme, si hrát s tím označením, že to někdo doveze to maso, rozbourá ho, zabalí a potom tvrdí, že to je ...

Václav MORAVEC

A to bude platit od 1. dubna.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Od 1. dubna toto bude platit.

Václav MORAVEC

Příštího, příštího roku.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Ano.

Václav MORAVEC

Protože ta navržená definice české potraviny, se kterou vy chcete přijít ve vyhlášce, tak sklízí kritiku například od prezidenta Agrární a potravinářské komory Miroslava Tomana. Tady jsou jeho slova.

Miroslav TOMAN, prezident, Potravinářská komora ČR, 15. 11. 2014

No tak v každém případě se to bude tříštit s tím českým výrobkem garantováno Potravinářskou komorou, protože například u mlékárenských výrobků chceme, aby obsahovalo 100 % českého mléka a podle návrhu ministerstva stačí, že bude obsahovat 75 % mléka. Zvláště v této době, kdy je v České republice přetlak mléka a vlastně my umožňuje některým výrobcům, aby tam dávali pouze 75 % domácí suroviny. V tom já vidím první problém. Druhý problém vidím například u masa, protože nevidím důvod, aby výsekové maso a další maso nebylo ze 100 % české.

Václav MORAVEC

Dodává v rozhovoru pro Českou televizi prezident Agrární a potravinářské komory Miroslav Toman. Po všech těch připomínkách potravinářů, že se jim nelíbí definice, kterou chcete dát do vyhlášky a že by se měly komodity různě procentuálně oddělovat, tak ustoupíte od vlastní definice, kterou chcete ve vyhlášce prosadit, pane ministře?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já to zatím vidím tak, že půjdeme cestou toho návrhu vyhlášky, tak jak je dnes, protože chci říct, my bychom i rádi šli třeba, řekněme, tou hodně precizní variantou, kterou má propracovaná Potravinářská komora, ale to bychom ten proces notifikace s Evropskou komisí mohli tady, řekněme, řešit příští 2 roky. A já chci po těch 10 letech, kdy se tady v tomto moc neudělalo, už někde začít. A samozřejmě budeme pracovat na tom, abychom se dostali do té varianty, že u různých komodit budeme definovat různé procenta té suroviny, která je z České republiky, ale ...

Václav MORAVEC

Takže radši rychleji a hůře než pomalu a lépe.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já si nemyslím, že hůře, já říkám - už něco začněme dělat a tady víme, že tuto cestu máme s Evropskou komisí neformálně prodiskutovanou, že touto cestou můžeme jít. Když budeme, řekněme, řešit tuto variantu, tak je možné, že třeba ani za 2 roky tady nebudeme mít vůbec nic.

Václav MORAVEC

Kdy tu vyhlášku vydáte?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tato vyhláška by měla být, řekněme, od 1. dubna v účinnosti.

Václav MORAVEC

Takže vydáte ji tak, jak jste to navrhli, 75 %.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Zatím to tak vypadá. My tady dokončujeme proces meziresortního připomínkového řízení, to znamená, je tam i ta diskuse s Potravinářskou komorou ...

Václav MORAVEC

Ale těm jejím připomínkám říkáte, že jim nevyhovíte, protože by to mohla shodit Evropská unie.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Zatím, zatím to vypadá, že asi nebude ji moci v tento okamžik z těchto důvodů, ne že bych já nechtěl, ale z těchto důvodů vyhovět.

Pavel KOVÁČIK, stínový ministr zemědělství

No, já nevím, jestli my nejsme před tou Evropskou unií tak trošku předpoustrašení. Protože v řadě případů řada zemí si dokáže dupnout a prosadit ty svoje přístupy a my se trošku moc bojíme, ale to není věc, která je teď nová, to je od začátku a díky tomu jsme přišli možná o více, než bychom přišli, kdybychom šli tak trošku do rizika, ale dobře. Před chvílí jsme tady vedli řeč o mléku. O tom, že ho máme až dost, že je potřeba ho podpořit, já si nedovedu představit, jak bychom, abychom měli naplnění tedy té 75 % hranice, jak bychom dokupovali ještě mléko zahraniční a dávali je do sýrů, abychom mohli dát, že to má 75 % českého mléka, to zase ...

Václav MORAVEC

No počkejte, to teď přeháníte tu definici, ano ...

... Ono je to 100 až 75, vy provokujete jako opoziční předseda.

Pavel KOVÁČIK, stínový ministr zemědělství

... přehnané, pro názornost, prosím vás pěkně, ale asi je třeba jít tou cestou, kde případ od případu jednotlivých komodit, kde máme určitou míru soběstačnosti. Nedovedu si představit naplnění 75 % u vepřového masa, u vína například, u vepřového masa máme schopnost vyrobit více, než vyrábíme, ale u vína moc ne, čili tam je třeba jít asi doopravdy tou cestou těch jednotlivých komodit tak, jak jsme nebo jak hodláme alespoň dosáhnout té soběstačnosti. Vím, je to dobrovolné, vím, je to, je to v přípravě ta, ta situace, ale chtěl bych apelovat na to, aby to šlo rychleji, než budou padat jednotlivé potravinářské podniky a zemědělci.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já bych jenom chtěl říct, tady to nelze paušalizovat. My se bavíme o tom, že ten výrobce tu definici může použít na jeden, dva produkty. Proč by vinař nemohl nebo vinařský závod říct u 80 % šarží vína, které uvádím na trh tu definici použiji, protože splňuji a 20 % dovážím a prostě nepoužiju ji. My jako nikoho nenutíme, ale já jenom chci dát šanci zákazníkům, aby jasně věděli, což do dnešních dnů neví ...

Václav MORAVEC

A to bude souviset s tou Klasou, chápu-li to, chápu-li to správně, plus s těmi vlaječkami.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Ne, ne, to nebude souviset s Klasou, to bude souviset s dvěma slovy česká potravina a ...

Pavel KOVÁČIK, stínový ministr zemědělství

Označení česká potravina lze použít, pokud ...

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

... a ten zákazník to jasně uvidí a bude vidět, co se za tím skrývá a ...

Václav MORAVEC

Takže to znamená stejně si potravináři pak můžou hrát s další značkou česká potravina, čímž ...

Pavel KOVÁČIK, stínový ministr zemědělství

Už máme český výrobek garantovanou Potravinářskou komorou, to znamená ...

Václav MORAVEC

No ale do toho tady bude ...

Pavel KOVÁČIK, stínový ministr zemědělství

... tím se mimochodem vyhýbáme i té Evropské komisi.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já se omlouvám, já to možná jen doplním. A my samozřejmě dneska diskutujeme na ministerstvu a připravujeme potom, to musíme udělat v zákoně, to nemůžeme udělat ve vyhlášce, vyřešení to, že dneska máme spoustu dobrovolných označení český výrobek garantován Potravinářskou komorou, Hamku a tak dále, a my chceme také říct, protože dneska to není schopen nikdo kontrolovat, dneska naše orgány, že má nějaký výrobek toto označení, vlastně nemohou zkontrolovat, jestli ten výrobek dodržuje to, co je někde v nějaké, u nějaké soukromé společnosti napsáno, že by měl dodržovat. A my chceme toto zákonem ukotvit, aby opravdu toto bylo kontrolovatelné, aby se v tom udělal nějaký řád, který do dnešních dnů není.

Martin ŠTRUPL, generální ředitel, Hamé

Já bych to neviděl tak dramaticky. Myslím si, že není to 100 % určitě to kritérium. Je otázka, jestli ho teď potřebujeme hned takovéto kritérium, označení český, český výrobek nebo česká potravina. Určitě kvůli tomu nebudou padat žádný podniky, to si myslím, že, že to přežijou, protože ten spotřebitel snad není úplně hloupý a těch vlaječek a označení je celá řada, taky se s tím nějak naučil žít. Je to trošku matoucí a určitě pak je nad to všechno, doufám, ta značka, značka těch konkrétních výrobců, těch konkrétních skupin a samozřejmě bude dál platit, že i když ten výrobek bude jenom ze 70 a ne z 75 % z českých surovin, tak si nemyslím, že ten spotřebitel se k němu otočí zády a naopak zase, takže je to, jak říkáte, je to, je to dobrovolné, nevidím v tom zas, zas jako tak dramatický prvek, který by nějak rozložil ten trh nebo, nebo změnil spotřební chování. A navíc pořád zůstane to, bohužel ten český patriocismus oproti jiným státům není na tak velké úrovni, možná o to bysme se měli snažit z hlediska ochrany našeho, našeho průmyslu, ale dál bude platit, že ty kritéria v rozhodování jsou taky trošku někde jinde. Jsou na ty cenové úrovni, jsou samozřejmě z hlediska teď vysoké úrovně promocí, plus který myslím si, že máme všichni dohromady, včetně obchodníků daleko těžší hlavu. A pak přicházejí tyhle ty vlaječky a další věci, takže myslím si, že není to zas tak dramatické.

Václav MORAVEC

Jak byste ten, jak byste ten vlastní potravinářský průmysl, pokud byste byl v pozici ministra zemědělství, tak jak byste ho výrazněji posiloval, když si myslíte, že, že ta, že to posilování není dostatečné a že se nehraje i na tu národní strunu? Marian Jurečka se snaží i tou kampaní před těmi letošními Vánoci, aby lidé, jak sám říká, přemýšleli více, více hlavou, odkud ty potraviny pocházejí.

Martin ŠTRUPL, generální ředitel, Hamé

Já bych začal u těch, u tý prvovýroby, u těch pěstitelů, protože ty si myslím, že to mají i těžší, protože jejich flexibilita rozhodování je v delších časových úsecích, jo, rozhodují se, co, co na sejou, co budou pěstovat a nemůžou to tak rychle měnit, takže tam bych začal. A už jsme se o tom bavili před nějakou chvilkou. Podpora tady těch prvopěstitelů je samozřejmě v návaznosti na ten zpracovatelský průmysl důležitá, protože myslím si, že možná v některých okolních zemích je, je vyšší a samozřejmě musí se to dělat tak, aby byli ale konkurenceschopní, aby to nebylo projídání těch peněz, aby ti, co pěstují vepřové maso, ti, co dělají zeleninu, chovají vepřové maso, tak samozřejmě to dělali efektivně, aby to nebylo o tom, že, že si vezmou jenom část dotace, aby to bylo dlouhodobě efektivní. Takže tady bych se zaměřil zejména na toto a pak samozřejmě, a jak tady bude vybudovaný tenhleten prvo..., vlastně první fáze toho ...

Prvovýrobce, tak pak se můžeme bavit o tom, že budeme podporovat národní povědomí a patriocismus k českým potravinám.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

To my se samozřejmě snažíme, je právě nastavení společné zemědělské politiky od příštího roku, opravdu intenzivně cílíme na sektory ovoce, zeleniny, pěstování speciálních plodin, protože já ten handicap vnímám od potravinářů i od obchodních řetězců, my říkají - my bychom někdy i rádi nakupovali od našich výrobců, ale oni jsou nám schopni to zboží po dobu 3, 4 měsíců, ale dlouhodobě ty kontrakty se dělají velice těžko. I naši prvovýrobci mají někdy problém to kvalitně uskladnit a tak dále, takže my cílíme, že dostanou daleko větší podporu, jak jsem říkal, ty sektory ovoce, zeleniny, plus je chceme podpořit také nejenom v té pěstitelské činnosti, ale potom i v té oblasti investic do skladování a dlouhodobého dodávání té komodity na ten trh, ať už je to firma typu Hamé nebo, nebo někdo jiný.

Pavel KOVÁČIK, stínový ministr zemědělství

Ale proto já odjakživa říkám a dneska jsem to taky vícekrát zdůraznil, že nelze jenom jít tou cestou jednotnou, jednotlivou podpory pouhé prvovýroby, ale že musí být i ta podpora ta návazná do toho zpracování, skladování a tak podobně, aby to vůbec mělo nějaký efekt. A ještě tady nezazněla jedna věc. Já si myslím, že by i ta podpora měla jít do propagace spotřeby kvalitních potravin, kvalitních výrobků. Zatím jsme svědky toho, že na jedné straně cenový tlak obchodních řetězců je takový, že nutí ty výrobce k tomu, aby nebo ty zpracovatele k tomu, aby, aby řekněme se, pokud chtějí vůbec přežít s nějakým nulovým ziskem, tak aby, aby tedy snižovali tu, obsah těch kvalitních surovin. Na druhé straně jsou vysoké obchodní přirážky u těch řetězců a tam si myslím, že je velký prostor i pro to, aby se více propagovala spotřeba kvalitních potravin, samozřejmě českých, moravských a slezských, ale především kvalitních potravin. A moc bych se neohlížel na to, co nám kdo dovolí, ale co je v zájmu našich zemědělců, zpracovatelů a také, a to hlavně, to je přece to rozhodující, spotřebitelů.

Václav MORAVEC

Spotřebitelů. Stručná reakce.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já bych chtěl říct, že samozřejmě to není jen o prvovýrobě, my i pro ještě příští rok plánujeme i s ohledem právě třeba na ty dopady ruských sankcí, v příštím roce 600 milionů korun půjde do modernizace potravinářství. Teď jsme navíc uvolnili, na začátku ledna bude vypsaná speciální výzva, 22. kolo z programu Rozvoje venkova, abychom vyčerpali všechny finanční, finanční prostředky, dalších 200 milionů korun na technologii do potravinářství. Takže opravdu ten, ten prostor pro to, aby v dnešní době naši potravináři investovali, tady je. Jen musí chtít.

Václav MORAVEC

Děkuju, na shledanou.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.