Česká republika se o budoucnost svého zemědělství nemusí bát

9. 4. 2018

E15 (Příloha - Agro), 9. dubna 2018

Podle ministra zemědělství Jiřího Milka je potřeba zajistit zemědělcům v Česku rovnocenné podmínky v rámci EU. „Není možné, aby zemědělci ve starých členských zemích brali vyšší podpory než naši,“ říká.

TechAgro patří mezi tři největší zemědělské veletrhy v Evropě. Česko přitom není považováno za zemědělskou zemi. V čem je tato velká akce důležitá a přínosná z pohledu České republiky?

TechAgro je největší a nejprestižnější výstava zemědělské a lesnické techniky v zemích V4 a jedna z největších takto zaměřených výstav v Evropě. Další dvě, v Hannoveru a v Paříži, se konají v lichých letech. U nás se pořádá právě proto, že zemědělství a lesnictví jsou v České republice na vysoké úrovni. Na Techagru je k vidění nejmodernější technika, je to místo, kde se setkávají odborníci, kde se uzavírají obchody a kde se čeští výrobci v konkurenci světových značek rozhodně neztrácejí.

Na veletrhu se uskuteční konference Budoucnost českého zemědělství, kterou zaštiťujete. Jaká je podle vás budoucnost českého zemědělství? Jakým směrem by se mělo ubírat?

Jsem přesvědčený, že naše zemědělství se o svoji budoucnost bát nemusí. Celý život se v něm pohybuji, a proto vím, že je konkurenceschopné, moderní, postavené na dobrých základech a na šikovných lidech. Je ale potřeba našim zemědělcům zajistit rovnocenné podmínky v rámci unijního trhu, není možné, aby zemědělci ve starých členských zemích brali vyšší podpory než naši. V současnosti finišují přípravy nové podoby Společné zemědělské politiky po roce 2020. S kolegy z ministerstva se snažíme vyjednat férové podmínky, které budou respektovat specifi ka českého zemědělství. To má kvůli historickému vývoji zcela odlišnou strukturu než v ostatních zemích Evropské unie, máme nejvyšší průměrnou velikost zemědělských podniků, a to 133 hektarů. Jsem proto rád, že se nám podařilo přesvědčit většinu zemí, aby zastropování přímých plateb zůstalo dobrovolné. Do budoucna se také musíme zaměřit na ochranu půdy, protože ta je pro zemědělce tím nejcennějším. Podporovat chceme i inovace a nové technologie, aby bylo naše zemědělství i v budoucnu plně konkurenceschopné.

Jaké máme postavení v evropském byznysu zemědělské techniky?

V České republice používáme tu nejmodernější techniku, což je dané mimo jiné tím, že máme největší výměru zemědělských podniků, a technika tak najde i největší využití. Novinky v zemědělské technice se u nás objevují jako první, řada zahraničních výrobců u nás dokonce techniku testuje už v průběhu vývoje. V některých zemích to nejde, protože pokud má farma sedm hektarů, techniku na ní pořádně nevyzkoušíte. Ve využívání nejnovější zemědělské techniky tedy patříme ke světové špičce. Současně ale patříme k významným výrobcům a vývozcům zemědělské techniky. České firmy mají dlouholetou tradici a vyvážejí stroje na tradiční i nové trhy po celém světě. Podíl ČR na trhu EU v sektoru zemědělské techniky je zhruba tři procenta, z EU 27 jsme na dvanáctém místě, tedy v té horní polovině. Obor zemědělské techniky zajišťuje export ročně za necelých 18 miliard korun, zhruba stejný je dovoz.

***

V Evropské unii máme nejvyšší průměrnou velikost zemědělských podniků, a to 133 hektarů.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.