přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Budoucnost českého zemědělství

12.5.2014

Otázky Václava Moravce, 11. května 2014

Václav MORAVEC, moderátor:

Sezóna žlutých lánů je už v plném proudu. V Česku kvete řepka, před 25 lety se na tuzemská pole sázely častěji brambory. Rostly na asi 115 tisících hektarech. Řepka na stovce tisíc. Už v devadesátých letech se ale nůžky mezi osevem řepky a brambor začaly rozevírat. Zatímco plochy řepky jsou teď čtyřnásobné, brambory najdeme na pětině bývalé plochy. Nová Společná zemědělská politika v provedení českého ministerstva má zajistit nejen větší podporu pěstování brambor, ovoce a zeleniny, ale především větší podporu v živočišné výrobě. Po vstupu České republiky do Evropské unie zásadně klesla hlavně produkce drůbežího a vepřového masa.

Alena HORÁKOVÁ, farmářka (7. 5. 2014):

Nejhůř ze sektoru se má živočišná výroba a z toho konkrétně prasata.

Václav MORAVEC, moderátor:

Stavy prasat klesly za deset let na polovinu. Podle farmářky Aleny Horákové kvůli pravidlům vyplácení dotací. Jsou totiž nižší než ty, které za stejnou práci dostanou zemědělci v původních členských státech unie. Soběstačnost Česka v produkci vepřového klesla i loni. A podíl dovozu se přiblížil k 62 procentům. Na tuzemských talířích tak na místo domácích prasat končí maso z Německa, které vyjde v obchodech levněji.

Alena HORÁKOVÁ, farmářka (7. 5. 2014):

Oproti roku 2010 v České republice klesl počet hospodářství z 3 019 na 2 002, v kterých jsou chována prasata.

Václav MORAVEC, moderátor:

Vepřové přitom zůstává dlouhodobě nejoblíbenějším tuzemským masem. Na straně druhé si čeští zemědělci za deset let od vstupu země do Evropské unie díky evropským dotacím finančně přilepšili a mnohem víc mohou investovat. Podle představ Ministerstva zemědělství se teď mají podporovat hlavně obory s vyšší pracností, tedy například ovocnářství, zelinářství. A to proto, aby bylo možné udržet pracovní místa i najímat další lidi. V současnosti však ministr zemědělství Marian Jurečka, host dnešních Otázek, podstupuje souboj o podobu státního rozpočtu svého resortu na příští rok. Ministr financí Andrej Babiš vám, pane ministře, v té nejnovější verzi přidává pár miliard, protože původně jste měl seškrtaný rozpočet z letošních zhruba 16 na 10 miliard. Jste spokojen s tou novou verzí?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Nejsem spokojen. Já bych tady jenom objasnil, že Ministerstvo zemědělství v posledních letech mělo reálně rozpočet okolo 18 miliard korun, protože naším příjmem byl také příjem z Pozemkového fondu. V okamžiku, kdy došlo ke sloučení SPÚ a Pozemkového fondu v jeden úřadu, tak ty příjmy jdou přímo Ministerstvu financí.

Václav MORAVEC, moderátor:

Ale v rozpočtové kapitole letošního roku máte těch 16 miliard.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

16 a půl.

Václav MORAVEC, moderátor:

Ano.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Plus 1,4 miliardy, který, které využívám jako nespotřebované nároky z toku 2013. Takže jsme stále někde nad 17 miliardami korun.

Václav MORAVEC, moderátor:

Ale ministr financí Andrej Babiš vám z těch deseti v té nejnovější verzi teď udělal 14 miliard.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Ano.

Václav MORAVEC, moderátor:

Přesto vy jste nespokojení se 14?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Ano, já jsem nespokojen se 14, protože to je stále výrazný, výrazný zásah. A v ten okamžik já prostě jako ministr a náš resort nebude schopen plnit takové věci jako je podpora vodohospodářský infrastruktury, podpora národních dotací, podpora lesní infrastruktury, podpora protipovodňových opatření, což jsou věci, co, to jsou prorůstová opatření.

Václav MORAVEC, moderátor:

Kdybych vám ale teď. Pojďme počítat dál. Vy jste v tom dnes už citovaném rozhovoru pro deník Právo 19. dubna prohlásil, cituji: „Jistě, chceme uspořit, ale ty úspory mohou být maximálně kolem deseti až patnácti procent v rozpočtu Ministerstva zemědělství. To jsme na nějakých miliardě až miliardě a půl“. Když to připočtu k těm Babišovým 14 miliardám, tak jsme na 15,5, zároveň je tady projekt Zelené nafty, který se vrací, to jsme na miliardě a dvou. No, a jsme na letošním rozpočtu.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Tady je potřeba počítat z těch původních, řekněme, 18 a půl miliard, jak jsem říkal na úvod, které tady v minulosti byly,

Václav MORAVEC, moderátor:

Vy se nehodláte toho čísla 18,5 miliardy vzdát, byť v letošním rozpočtu, a to znovu opakuji, máte těch 16 a půl?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

16,5 plus 1,4. To je reálně rozpočet našeho resortu na letošní rok. V okamžiku, kdy já dokáži, řekněme, ušetřit na provozních výdajích, na mzdách, udělat určitou efektivitu toho úřadu. Samozřejmě můžeme se bavit o pěti, deseti, možná i patnácti procentech. Ale žádná firma, která se chce rozvíjet, a podporovat určité segmenty, teď budu mluvit jako za ministerstvo, tak si myslím, že nedokáže si poradit s tím, když meziročně přijde o 30 až 40 procent svého rozpočtu. To opravdu nelze. V ten okamžik nejsem schopen ani plnit to, co je v koaliční smlouvě.

Václav MORAVEC, moderátor:

Jako lidovci tedy hodíte i druhou verzi státního rozpočtu ministru financí, lidově řečeno, na hlavu nejen kvůli Ministerstvu zemědělství?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

To není o tom, že chci něco hodit panu ministru na hlavu. Já s ním budu mít tento týden schůzku, já mu chci předložit jasnou řeč čísel. V okamžiku, kdy budeme takovýmto způsobem škrtat, tak já nejsem schopen zafinancovat podpůrný garanční a lesnický fond, což je velice efektivní nástroj pro celý sektor zemědělství. Nebudu schopen naplnit vůbec obálku národních, národních dotačních titulů, které tady mám jako možnost toho, co v rámci společné zemědělské politiky mohu v rámci národních zdrojů ještě do zemědělství dofinancovat. A musíme si uvědomit, že všechny okolní státy využijí naplno tu možnost dofinancovat z národních podpor. A že v ten okamžik já budu dostávat naše zemědělce do horší situace, než jsou okolní státy. A mohl bych pokračovat. Máme tady zvýšení kofinancování programu rozvoje venkova, ke kterému se zavázala vláda. A já nemám dnes v návrhu Ministerstva financí, jakým způsobem tady toto pokryju. Takže tam jsou evidentně věci, které nejsou ani o nějakém střetu mezi Jurečkou a Babišem, ale o tom, vzít ta čísla a říci: když toto tam nedáme, co to bude v reálu znamenat a jakým způsobem to dopadne na naše zemědělství a na náš venkov.

Václav MORAVEC, moderátor:

Ministr financí vám ale přidal v té nejnovější verzi rozpočtu, znovu opakuji, 14 miliard. Kolik by vám tedy Ministerstvo financí mělo dát, počítám-li vašimi počty, tak jsme na zhruba 16 miliardách, když ušetříte miliardu, miliardu a půl. A toho jste schopen za rok, těch deset až patnáct procent. Tak vy odmítáte jít pod 16,5 miliardy?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Ano.

Václav MORAVEC, moderátor:

To znamená, že vy věříte, že se vám v příštím týdnu podaří s Andrejem Babišem ještě vyjednat dvě a půl miliardy?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Já netvrdím, že to stihneme v příštím týdnu, ale prostě budeme tak dlouho jednat, dokud se to nepodaří vyjednat to, co Ministerstvo zemědělství potřebuje. Já zas jsem zvyklý z obchodu tak, jako pan Babiš, jednat dlouho. Já nestavím ten úspěch na jednom jednání. Můžeme se sejít opakovaně.

Václav MORAVEC, moderátor:

Co když vám Andrej Babiš řekne ale, že jste zjevně rozhazovačný ministr, protože znovu, podle mých počtů, vezmu-li si zelenou naftu. To je podpora zemědělcům. V letošním roce měla skončit, Ministerstvo financí na základě rozhodnutí vlády tvrdí, že zelená nafta bude. A půjde do ní miliarda 200, 200 milionů.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Zelená nafta nemá s rozpočtem Ministerstva zemědělství nic společného.

Václav MORAVEC, moderátor:

Počkejte, je to přece nepřímá podpora zemědělství, to znamená, bylo by vhodné to připočítat k příjmům zemědělců, protože budou daňově zvýhodněni o miliardu 250 milionů.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Tak v tom případě jsme to nepřičetli k té kalkulaci, o které vy jste hovořil v těch předchozích letech, jaké byly rozpočty. Tak potom tam připočítejme ještě tu 1,2 miliardu a jsme skoro na dvaceti.

Václav MORAVEC, moderátor:

Ne, ne, ne. Takhle to. Jurečkovy počty jsou sice hezké pro vyjednávání Ministerstva zemědělství, ale letos to v tom rozpočtu nemáte, protože měla být zelená nafta zrušena. Sobotkova vláda se rozhodla zelenou naftu obnovit. To znamená, že k letošnímu roku tam bude miliarda a půl navíc, se kterou předchozí vlády nepočítaly „pro zemědělství“.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Bude to zhruba letos, se bavíme o miliardě, maximálně o miliardě. A tady jde o ten kontext. Tady je potřeba si uvědomit, jestliže zemědělství má určitý potenciál pro tvorbu pracovních míst, a my v rámci společné zemědělské politiky chceme posilovat sektor ovoce, zeleniny, živočišné výroby, za posledních 11 let jsme přišli o skoro sto tisíc pracovních míst v zemědělství. A je dneska tady, řekněme, potenciál znovu tam ta pracovní místa vytvářet, tak ty prostředky, které i já z toho národního rozpočtu budu investovat, jsou opravdu, to jsou prorůstová opatření v době, kdy řešíme 620 tisíc nezaměstnaných. Proto za to bojuju. Ne proto, že to je příjem zemědělců.

Václav MORAVEC, moderátor:

Vy, vy říkáte, že budete vyjednávat s ministrem financí. A chcete nad rámec těch 14 miliard ještě 2,5 miliardy. Je to těch 16,5 miliardy na příští rok hranice nepřekročitelná? Pro kterou by lidovci odmítli třeba schválit státní rozpočet?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

My si musíme uvědomit, že pořád tam máme 16,5 plus 1,4. Dobře, dokážeme ušetřit, ale ta hranice by měla být někde 17 … miliard toho, co bychom na příští rok měli mít pokryto.

Václav MORAVEC, moderátor:

A teď k té otázce, jestli byste za takových okamžiků nepodpořili státní rozpočet na příští rok?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Já nechci být v tento okamžik, já si myslím, že to je velice předčasný, nějaký, nějaká ultimáta tady dávat.

Václav MORAVEC, moderátor:

No, ale zároveň ultimátum Andreji Babišovi říkáte: ještě dvě a půl, tři miliardy chcete.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Ne, ne, ne, to není ultimátum. Já, to bude řeč čísel. A tam z té řeči můžeme těžko kličkovat, protože on uvidí, co v ten okamžik nebudeme schopni realizovat.

Václav MORAVEC, moderátor:

No, a když vám je nedá? Protože on má řeč čísel všech resortů, schodku státního rozpočtu, jeho řeč čísel má asi větší váhu než vaše řeč čísel jednoho resortu.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Tady je totiž ještě zajímavá jedna skutečnost. My z našeho resortu odvádíme v letošním roce 7,3 miliardy korun do státního rozpočtu z příjmů lesů, z příjmů národního podniku Budvar. V příštím roce to má být také okolo sedmi miliard korun. A já trvám na tom, abychom dokázali část těchto peněz vrátit zpátky do agrárního sektoru. Protože třeba jenom oblast protipovodňových opatření je dlouhodobě podfinancovaná. A v okamžiku, kdy dokážeme tady protipovodňová opatření budovat, nejenom, že tvoří pracovní místa, ale chrání majetek a tím předchází nějakým budoucím možným škodám na soukromém i státním majetku.

Václav MORAVEC, moderátor:

Pane ministře, loni šlo, pokud se nemýlím, do podpory těch protipovodňových opatření zhruba miliarda. Letos na to je 600 milionů, jak jsem se díval do návrhu státního rozpočtu, tak tady, zase nestavte, že se přestanou protipovodňová opatření realizovat, vždyť 600 milionů je relativně malá částka v letošním rozpočtu, kterou vy tady říkáte, že to je zapotřebí navýšit o tři miliardy rozpočet Ministerstva zemědělství a kladete na první místo neschopnost protipovodňových opatření, když tam je jenom problematika 600 milionů.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Letos, je potřeba si uvědomit, že těch 600 milionů je tam proto, protože vytváříme novej program do roku 2020 protipovodňové ochrany, takzvanou třetí etapu. A v letošním roce, protože ty podmínky budou zveřejněný zhruba, řekněme, za měsíc, tak jsme si vědomi toho, že nestihneme do konce roku všechny projekty rozeběhnout v takové alokaci, jako kdybychom tam třeba měli miliardu. To je, to je jedna věc. Ale je potřeba si uvědomit, já vám řeknu konkrétní příklad. Jenom třeba v Olomouci protipovodňová opatření, která prakticky, pokud se neudělají, tak se situace z roku 97 bude na Olomoucku opakovat. Tak jsou v částce, ta druhá etapa v Olomouci v částce jedné miliardy korun. Takže v okamžiku, kdy, kdy celou tu roční alokaci, kterou budu mít, dám jenom do Olomouce, nikde nic jinde nepostavím v rámci protipovodňové ochrany, a ještě to pro tu Olomouc nebude stačit.

Václav MORAVEC, moderátor:

No, chcete 17 miliard od Andreje Babiše. Teď si představte, že jsem Andrej Babiš a položím otázku: tak kolik, když tady argumentujete protipovodňovými opatřeními jako opatřeními, která mohou přispět k vyšší zaměstnanosti, vnímáte to jako prorůstové opatření, z těch 17 miliard, kolik v roce 2015, když vám Babiš těch 17 miliard dá, dáte na protipovodňová opatření v roce 2015?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

V roce 2015 je tam plánovaná alokace zhruba někde okolo 800 milionů korun.

Václav MORAVEC, moderátor:

No, to není moc na to, že letos 600 milionů a argumentujete protipovodňovými opatřeními. To byste mě nepřesvědčil, býti ministrem financí.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Já mám tady, já mám tady spoustu jiných věcí, které, které jsou důležité. Jenom půl miliarda je Program rozvoje venkova, kofinancování, které vláda schválila. Ale vůbec zatím v tom návrhu Ministerstva financí se neřeší, jakým způsobem to v té kapitole zohledníme.

Václav MORAVEC, moderátor:

A teď vaše úspory? Vy jste po nástupu do funkce, krátce po nástupu do funkce řekl, že jste ušetřil 300 milionů, tím jste se pyšnil jako ministr zemědělství. 30 milionů jste ušetřili ukončením smluv s externími poradci, 60 milionů korun vyneslo utlumení marketingu Ministerstva zemědělství. Stejná částka zbyla po ukončení smluv s právními firmami. A po úpravách výběrových řízení na IT služby se podařilo náklady stáhnout do konce o 150 milionů. Neměla by ta úspora být ještě, ještě vyšší, když říkáte, že můžete ročně ušetřit deset, až patnáct procent rozpočtu Ministerstva zemědělství?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Já v tom hodlám pokračovat. To je jenom výčet za prvních devadesát dnů, za prvních, za první tři měsíce. Takže počkejme si, jaká bude, jaký bude výsledek tady těchto úspor za půl roku a na konci roku 2014. Já si myslím, že by bylo zajímavé srovnat jiné resorty, jiné ministry, jaké úspory dokázali provést oni.

Václav MORAVEC, moderátor:

Zmiňoval jsem zelená nafta, letos o ni zemědělci měli přijít. Vy říkáte, že jde o zhruba miliardu. Kdy začnete vracet zemědělcům zelenou naftu? Protože původně jste vy i premiér Sobotka mluvili o červenci, srpnu. Ale přitom jste jako vláda ještě neschválili vrácení zelené nafty do českého právního řádu.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Vláda schválila věcný záměr. V tento okamžik ta záležitost je na Ministerstvu financí, které podle mých informací už bude mít, řekněme, během asi 14 dnů připravený materiál na jednání vlády. To konkrétní paragrafové změní té, té novely. A my v ten okamžik budeme potom hledat s kolegy tu nejkratší legislativní cestu, jak to dokázat stihnout, aby zemědělci na ten nárok, na tu vratku spotřební daně dosáhli co nejdříve.

Václav MORAVEC, moderátor:

To ale stejně už se to nestihne ani v červenci ani v srpnu, pane ministře.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

V tento okamžik to takto vypadá. Je tady otázka, zdali nejsme schopni, a já o tom budu jednat s Ministerstvem financí, pokud by to, řekněme, bylo schváleno v září, zdali by tam nebyla možnost, aby se tam, aby ta vratka se mohla uplatnit na třetí a čtvrtý kvartál.

Václav MORAVEC, moderátor:

Takže připouštíte, že se to nestihne už schválit.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Legislativně s vysokou pravděpodobností.

Václav MORAVEC, moderátor:

V červenci nebo srpnu?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

To do konce pololetí tohoto roku nestihneme. Ale budu jednat o tom, jestli bychom technicky neumožnili zemědělcům uplatnit nárok za třetí a čtvrtý kvartál.

Václav MORAVEC, moderátor:

Byl to Nečasův kabinet, respektive jeho ministr financí Miroslav Kalousek, který daňové zvýhodnění nafty používané zemědělci zrušil. V roce 2013 došlo ke snížení vratky z původních 60 na 40 procent. Ke konci loňského roku byla takzvaná zelená nafta zrušena úplně. Obnovení takzvané zelené nafty exministr financí Miroslav Kalousek kritizuje v současnosti těmito slovy.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda strany (31. 3. 2014):

Zavedení zelené nafty znamená zaprvé obrovskou administrativní zátěž a náklady pro stát. Za druhé obrovský prostor k daňovým únikům. Pokud to navrhují ruku v ruce dva podnikatelé v zemědělství Jurečka a Babiš, tak to umím pochopit, ale my všichni ostatní to zaplatíme.

Václav MORAVEC, moderátor:

Kritizuje znovuzavedení takzvané zelené nafty exministr financí Miroslav Kalousek. Jste ochoten připustit, že až budete s Andrejem Babišem počítat ten státní rozpočet, a kapitolu resortu zemědělství, tak že by se zelená nafta měla počítat svým způsobem právě do podpory českého zemědělství? To znamená, že to je miliarda, která jde do rozvoje venkova a zemědělství?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Já určitě připouštím, pokud bychom dělali nějakou tabulku toho, co, řekněme, plyne z národních a z veřejných zdrojů do našeho zemědělství, tak to lze brát, že to je, řekněme, podpora, nebo jsou to finanční prostředky, které zůstávají u zemědělců a zůstávají na našem českém venkově. To si myslím, že není nic špatného, že to je naprosto v pořádku. A mě jenom trošku zarazilo u těch slov pana ministra, který, exministra Kalouska, který tak rád používá i řeč čísel, že mluvil jenom o obrovských nákladech a o obrovským potenciálu daňových úniků, ale nevyjádřil to vůbec čísly. A tady je potřeba si uvědomit, že celní správa na tuto agendu má vyčleněný lidi a ti lidi tam stále jsou na té celní správě. Takže já tam nevidím, že by teď najednou nějakým způsobem narůstal administrativní, náročný na zpracování zelené nafty.

Václav MORAVEC, moderátor:

A vy počítáte s tím, že zelená nafta bude na těch 40 procentech vratky daně spotřební u nafty používané zemědělci? Nebo dříve či později by se to mohlo dostat na původní částku těch 60 procent vratky, bude-li Sobotkova vláda celé čtyři roky?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Ten vládní návrh, který vláda schválila, ten věcný, počítá s tou vratkou na úrovni 40 procent.

Václav MORAVEC, moderátor:

Po celé funkční období?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Tam není, tam není řečeno explicitně na jakou dobu, ale pro vypracování té novely, toho konkrétního paragrafového znění se bude brát to číslo 40 procent. Já na rovinu říkám s ohledem na deficit státního rozpočtu, si nemyslím, že by bylo na místě hovořit o tom, že bychom se měli z těch 40 procent dostávat na nějakou vyšší úroveň.

Václav MORAVEC, moderátor:

Ona budoucnost tuzemského zemědělství nebude ovlivněna jen podobou státního rozpočtu na příští rok, o které se teď bavíme, ale i Národní strategií společné zemědělské politiky Evropské unie, kterou teď jako Ministerstvo zemědělství dokončujete. V některých komoditách Česko už dávno ztratilo soběstačnost. Například ve vepřovém či drůbežím mase. Podívejme se teď na jednotlivé komodity, ceny těch komodit, které platíme my, zákazníci a jak je na tom Česká republika. U vepřového masa výroba dál klesá. Letos v lednu šlo asi o 57 tisíc tun. Cena za vepřové od výrobců naopak za poslední dva roky vzrostla. Údaj za první čtvrtletí letošního roku zní: 42 koruny a 70 haléřů za kilo vepřového. Citelně rostly i ceny výrobců mléka. V prvním čtvrtletí roku 2012 to bylo 8 korun 40 haléřů za litr mléka. Letos za první kvartál 9 korun 70 haléřů. Meziročně klesl nákup mléka. V letošním prvním čtvrtletí šlo o 580 milionů litrů. I hovězí maso loni prodávali zemědělci dráže než letos. Meziročně cena od výrobce klesla v letošním prvním čtvrtletí u jatečních býků z 85 korun na necelých 83 za kilo. Je to ovšem víc než předloni stejnou dobou. Produkce jatečního skotu zůstává poslední dva roky neměnná. Zůstává stejná, pohybuje se kolem 16 tisíc tun. Vy, pane ministře, v souvislosti s tou budoucí společnou zemědělskou politikou slibujete větší podporu pro živočišnou výrobu, pěstování ovoce a zeleniny, ale i brambor v České republice. Máte už tu národní pozici společné zemědělské politiky, která měla být do konce, nebo má být do konce května, do začátku června hotová, máte už ji hotovou?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Řekněme z devadesáti procent ano. Ještě vypořádáváme připomínky nevládních zemědělských organizací. A připravujeme ten materiál, ten Program rozvoje venkova do meziresortního připomínkového řízení tak, aby na přelomu května, června ten materiál mohl jít do vlády, aby ho vláda schválila, protože máte ten limit do konce června, abychom tento materiál odeslali Evropské komisi. Takže to připravujeme. A myslím si, že to, co vy jste říkal, to zaměření na ty sektory, takzvané citlivé komodity, ovoce, zeleninu, chmel, škrob, podpora živočišné výroby, takže to ten materiál zohledňuje, samozřejmě ještě dolaďujeme, řekněme, některé drobné věci. Ale ten akcent na tyto sektory tady bude poměrně důrazný.

Václav MORAVEC, moderátor:

Máte pro nás jako pro zákazníky, kteří rádi pravé české vepřové, české mléko a podobně, kdy budeme v těch komoditách znovu soběstační? Je reálné, abychom na konci té společné zemědělské politiky, kterou na podzim schválila evropská osmadvacítka, tak abychom se během těch let stali soběstační v těch některých komoditách, ve kterých jsme o soběstačnost přišli v letech devadesátých i po roce 2000?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

To těžko říct. Kdybych byl věštec, tak vám to dokáži říct.

Václav MORAVEC, moderátor:

Nejste věštec, jste ministr zemědělství. A vy to nemáte v té Společné zemědělské politice?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

My se snažíme, aby to, co nastavujeme, aby bylo motivační pro to, aby zemědělci, řekněme, v těchto oblastech rozvíjeli své podnikání. To znamená, jak ovoce, zelenina, živočišná výroba, brambory a tak dále. Vytváříme jim podmínky, řekněme, nejenom platbu za nějakou, za hektar, nebo za nějakou dobytčí jednotku, ale také i v rámci investic, aby mohli rozvíjet to návazné zpracování, aby ten výrobek mohli dostat v nějaké finální verzi k spotřebiteli. Takže já si troufnu říct, že třeba minimálně v oblasti ovoce, zeleniny ta podpora bude velice slušná pro to, aby zemědělci se rozhodli tady do tohoto sektoru, řekněme, jít, nebo jej výrazně rozvíjet.

Václav MORAVEC, moderátor:

Velice slušná, srovnejte mi to s tou předchozí zemědělskou politikou této země? Pokud byste měl říct, co si představujete pod souslovím velice slušná podpora?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Třeba v případě ovoce, zeleniny, se dneska budeme dostávat v rámci součtů všech plateb, které ten pěstitel může získat, řekněme, na hodnotu až někde okolo 30 tisíc korun na hektar. Což opravdu už dává garanci a jistotu toho, že i když bude špatný klimatický rok, ten zemědělec, když, když tam bude pěstovat ovoce nebo zeleninu, bude mít, řekněme, nějakou minimální hladinu, že bude vědět, že jenom díky tady těmto platbám bude schopen velice dobře fungovat. A to, jakým způsobem bude úspěšný prodej těch konečných výrobků, už bude jenom, řekněme, velice pozitivní bonus pro rozvoj jeho podnikání.

Václav MORAVEC, moderátor:

V současnosti to je kolik, když říkáte 30 až 40 tisíc korun na hektar u komodit ovocnářských či zemědělských, tak kolik je to v současnosti?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

V současnosti vám nejsem schopen to vydefinovat úplně přesně, protože ten zemědělec má nějakou základní platbu na hektar, potom má možnost, pokud je v integrované produkci, nebo je v ekologickém zemědělství, takže ta platba se skládá, řekněme, ze tří, ze čtyř úrovní. A je otázka.

Václav MORAVEC, moderátor:

Ale o jaké navýšení tedy půjde?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Já si troufnu říct, že v případě pěstování ovoce, zeleniny minimální o třiceti procentech navýšení hovoříme.

Václav MORAVEC, moderátor:

A co se týče těch komodit živočišných, protože i vy jste kritizoval, když jste byl stínovým ministrem zemědělství, tak jste jasně říkal, že je chybou, že se tady nepracuje na posílení soběstačnosti Česka právě ve vepřovém, drůbežím, je možné, že až bude končit tato nová Společná zemědělská politika, tak se dostaneme do soběstačnosti třeba ve vepřovém, nebo drůbežím?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

To je velký problém. Protože třeba v případě výroby mléka jsme soběstačnými na úrovni více než 120 procent. V případě vepřového a drůbežího masa v rámci společné zemědělské politiky prakticky nemáme nástroje, celá Evropská unie se shodla, že nebude přímo podporovat chov drůbeže a prasat. My tady máme, řekněme, nástroje, které jsou hodně nepřímé. To znamená, řekněme, podpora určitého, říká se tomu welfare, dobré podmínky chovu zvířat, tak tady tímto způsobem můžeme v případě tady těchto, těchto oborů nějakým způsobem vytvořit podporu pro zemědělce. Anebo potom z národních zdrojů. Takže tady je to, na rovinu říkám, dokázat dneska říct, že například výrobu vepřového masa, která je dneska někde pod úrovní 60 procent soběstačnosti, dokážeme do roku 2020 dostat třeba na devadesát procent, tak to si vůbec netroufám takto jednoznačně říct, protože tady ten byznys a ta konkurence v rámci Evropy v případě chovu vepřového masa je opravdu velice tvrdá.

Václav MORAVEC, moderátor:

Vy jste, pane ministře, říkal, že ta národní pozice Společné zemědělské politiky je hotová z devadesáti procent. Když vás budu citovat. Těch deset procent, kde ještě nejste hotovi, to jsou jaké oblasti?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

To je oblast například ekologického zemědělství, kdy debatujeme ještě nad, řekněme, výší podpor. A těch podmínek pro ekologické zemědělce. Potom je to otázka, řekněme, ještě alokací pro některé znevýhodněné oblasti, takzvané LFA. A samozřejmě.

Václav MORAVEC, moderátor:

A co bioplynové stanice? Protože o ně se vedl spor, pěstování kukuřice a pěstování rostlin pro, pro bioplynky a rozvoj bioplynek, což má být také součást té Společné zemědělské politiky, respektive národní politice. Tam už jste si ty spory o budoucnost bioplynek vyjasnili?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

U bioplynových stanic ta situace v tento okamžik je, bych řekl, skoro na bodě nula. Se v tomto okamžik nepočítá s novou výstavbou. My jsme se dohodli v rámci koalice a my už na resortu máme ten materiál zpracovaný a je dán koaličním partnerům k náhledu. My jsme si vypracovali potenciál toho, co ještě naše zemědělské podniky hlavně v návaznosti na živočišnou výrobu mohou využít pro bioplynové stanice. Jde především o kejdu jako odpad a jako palivo pro bioplynky. A energetický regulační úřad nám, řekněme, vyčíslil v různých variantách tu případnou podporu, která by do toho musela jít z veřejných zdrojů v rámci té zelené platby. A já to předložím našim koaličním partnerům, abychom, řekněme, se na to podívali. A tady je potřeba si říct, je to i politické rozhodnutí, protože to, co se stalo v minulosti s obnovitelnými zdroji, a tou podporou, která tady byla, tak je na to veřejnost velice citlivá a náchylná.

Václav MORAVEC, moderátor:

Tedy nebudou se rozvíjet bioplynové stanice.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Já tady určitý prostor, řekněme, pro 30 až 50 bioplynových stanic vidím.

Václav MORAVEC, moderátor:

O jakém výkonu? Tam jde spíš, ono záleží právě, není to o počtu, ale snad o výkonu dohromady.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Tam by bylo ohraničení maximální kapacita 500, půl megawatty, 500 kilowatt.

Václav MORAVEC, moderátor:

Ale v tom národohospodářském hledisku je to svým způsobem stopstav bioplynek, protože vidíte to jak problematické, pokud by se podporovala výroba zemědělská právě pro bioplynky, rozumějme právě to pěstování kukuřice a podobně?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

To je potřeba si jasně říci. Pokud by měly být nějaké nové bioplynové stanice, tak ty musí být, řekněme, ze 70 až 80 procent navázány na živočišnou výrobu, kde bude palivem pro tu bioplynovou stanici kejda. Já odmítám znovu rozvíjet ty úvahy o tom, že by se tady měly, měla pěstovat další kukuřice jako palivo, protože si myslím, že na začátku, před těmi pěti, šesti lety, kdyby Ministerstvo zemědělství dobře nastavilo podporu bioplynových stanic, tak jsme tady neudělali takový obrovský boom, ale mohli bychom daleko lépe efektivněji podporovat živočišnou výrobu právě přes bioplynové stanice.

Václav MORAVEC, moderátor:

Kdy naposledy jste se ve vládě setkal se zdravým selským rozumem?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

To je těžká otázka. Přiznám se, že.

Václav MORAVEC, moderátor:

To je to ve vládě tak těžké, že zdravý selský rozum, aby člověk pohledal?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

To jste mě teď zaskočil.

Václav MORAVEC, moderátor:

Tak přemýšlejte, někdy příště. Prvním hostem Otázek ministr zemědělství, místopředseda lidovců Marian Jurečka. Děkuju, že jste přijal mé pozvání a těším se příště na shledanou.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Děkuji za pozvání.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem