Boj s morem prasat musí být celoevropský

6. 2. 2018

Lidové noviny - 5. února 2018

Zapojení výzkumných ústavů do boje s africkým morem prasat, a to i na evropské úrovni. To je jedna z prvních věcí, kterou jsem hned po svém nástupu na ministerstvo zemědělství inicioval v souvislosti s výskytem této choroby v České republice. Všechna opatření, ke kterým se dosud přistoupilo, totiž pouze brání rozšíření afrického moru prasat do rozsáhlejší oblasti. Skutečným řešením však bude až nalezení účinné vakcíny a proočkování populace divokých prasat v celé Evropě, stejně jako se nám to podařilo u vztekliny lišek.

Proto jsem si na ministerstvo pozval zástupce čtyř našich výzkumných ústavů. Řekli jsme si, jaké jsou v tomto ohledu možnosti a jakým směrem se mají výzkumy ubírat. I v rámci mého nedávného jednání s německým spolkovým ministrem zemědělství Christianem Schmidtem jsme se dohodli, že se do výzkumu musí zapojit výzkumné instituce ze všech zemí EU. Zdůraznil jsem, že na výzkum musí Unie uvolnit dostatek peněz.

Problém se totiž týká všech zemí, nikoli jen těch, kde se mor už vyskytl. A spolupráce je nutná pro koordinaci výzkumu a nalezení vakcíny v co nejkratším čase.

Je zároveň zřejmé, že vakcínu nebudeme mít ze dne na den. Proto je nezbytné pokračovat v opatřeních, která v maximální míře brání šíření afrického moru prasat, a to nejen v populaci divokých prasat. Pokud se totiž tato choroba dostane i do chovu bílých prasat, budou škody mnohonásobně vyšší a dopady na chovatele mohou být likvidační.

Ochrana chovů i osvěta

Už nyní způsobuje chovatelům ze Zlínska mor škody, aniž by jejich chovy zasáhl. Tím, že jsou v zamořené oblasti, mají problém s odbytem. Nám se však podařilo v Bruselu dojednat zmenšení této oblasti o 60 procent. Díky tomu se velkochovy prasat ocitnou mimo sledovanou zónu, což jim s odbytem pomůže.

Důležitá však zůstává biologická ochrana chovů. S ředitelem Státní veterinární správy jsme se domluvili, že inspektoři zkontrolují chovy domácích prasat v celém Zlínském kraji, především malochovy, které nejsou tak dobře zabezpečeny. Například v Polsku se tento problém posunul až k Varšavě, kde mají bohužel hodně případů právě v malochovech.

Veterináři se zaměří také na dovozy masa a provozy společného stravování. Důležitá je však i osvěta – lidé nesmí odhazovat zbytky jídla do volné přírody a převážet maso z rizikových oblastí. Tak se může nákaza dostat na jakékoli místo v Evropě. Je téměř jisté, vzhledem ke vzdálenosti nejbližšího ohniska nákazy od Zlínska, že se touto cestou dostala i k nám. A pokud se objeví nové ohnisko nákazy, je nutné okamžitě přijmout razantní opatření, která pomohou nákazu udržet na co nejmenším území. U nás je situace tím složitější, že se již několik let potýkáme s přemnoženou černou zvěří.

Zásadní je tudíž v tuto chvíli stavy divokých prasat výrazně snížit, k čemuž se snažíme myslivce motivovat. Důležitá je spolupráce myslivců, zemědělců, chovatelů, zástupců Státní veterinární správy, Zlínského kraje a ministerstva zemědělství. Proto jsme zřídili krajskou koordinační skupinu, ve které se zástupci zmíněných skupin budou domlouvat na společném postupu.

Vím, že opatření jsou nepříjemná a omezující, jsou ale nutná. Tím více si cením přístupu všech, kterých se dotýkají. Snažím se a i nadále budu dělat maximum pro to, abychom africký mor prasat zlikvidovali.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.