Bitva o mléčné dotace

8. 9. 2015

Události, komentáře, 7. září 2015

David BOREK, moderátor

Bruselem dnes hýbaly kvóty, ale pozor, nikoli kvóty na uprchlíky, ale mléčné kvóty. Centrum města zažilo bouřlivou demonstraci zemědělců, kterým vadí nízké výkupní ceny mléka. Je ovšem výkupní cena mléka, která je nízká, tak špatnou zprávou pro spotřebitele? A vyhoví Brusel steskům farmářů? To všechno a mnohé další probereme, už jenom proto, že téma řeší i čeští výrobci. Události, komentáře. Hezký večer. Několik tisíc zemědělců, včetně těch českých, ochromili centrum belgické metropole. Vadí jim, že mléko a mléčné výrobky prodávají pod nákladovou cenou.

 

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka

Centrum Bruselu, slzný plyn, střety s policisty. Hoří sláma i keře všude okolo. Na tyhle protesty srdce Evropské unie jen tak nezapomene. Mezi tisícovkami demonstrantů, i když v klidnější části, byli i čeští zemědělci. Jan Novotný přijel i s dcerou z Blanenska.

 

Jan NOVOTNÝ, zemědělec, VSP Group Olešnice

Spát budeme v autobusu, do Prahy jsem jel vlakem, s přesedáním. V letošním roce očekáváme pokles tržeb oproti loňskému roku řádově 5 milionů korun.

 

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka

Na cestu vyrazili Novotní už v neděli. Do batohu přibalili transparenty a pro jistotu i svačinu. Česká skupina vyrazila v improvizovaných stejnokrojích.

 

Vlastimil KRATOCHVÍL, mlékařské odbytové družstvo Morava

Tak, abychom se trochu odlišili, nebo nějak tak zdůraznili, že patříme skutečně k tomu skotu.

 

Bohumil VOSTAL, redaktor

Protesty zemědělců tady v Bruselu byly velmi bouřlivé. Sledoval je i policejní vrtulník. Demonstranti se sešli v centru Evropské unie, jen pár desítek metrů od místa, kde jednali na mimořádném zasedání ministři zemědělství EU.

 

Martin PÝCHA, předseda Zemědělský svaz ČR

Chceme ukázat, že opravdu všichni, všichni zemědělci v Evropské unii mají stejný problém, a to je problém s vývojem na trhu mléka, masa a ovoce a zeleniny.

 

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka

Zemědělci se několikrát s traktory pokoušeli prorazit policejní zátarasy.

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDU-ČSL/

Všichni tady vnímáme, že máme tady několik tisíc zemědělců pod okny, kteří opravdu mají dneska těžkou situaci.

 

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka

Nejen nízké výkupní ceny podle chovatelů vytvářejí likvidační tržní prostředí. Unie na jaře zrušila kvóty na mléko, které platily od 80. let. Farmáři tak mohou nyní produkovat mléka, kolik uznají za vhodné. Navíc už kvůli embargu na dovoz mléčných výrobků do Ruska je na českém trhu přetlak zahraničních výrobků.

 

Miroslav KOBERNA, ředitel pro programování a strategii

Jedná se hlavně o Eidamy 30, 40 původem z Německa, z Holandska a já jsem přesvědčen, že toto je zboží, které bylo určeno primárně pro ruský trh, který je uzavřen.

 

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka

Čechy oblíbený 30% Eidam by totiž mezi německými zákazníky neuspěl. Prodat ho pod cenou je pro výrobce ze sousedních zemí ale lepší varianta, než ho vyhodit. Z Bruselu Bohumil Vostal a z Prahy Michaela Poláková, Česká televize.

 

David BOREK, moderátor

Doslova před chvílí dorazil z Bruselu ministr zemědělství Marian Jurečka. Já vás vítám v Událostech, komentářích, hezký večer.

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Hezký večer.

 

David BOREK, moderátor

Je tu s námi také prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. I vám přeji hezký večer.

 

Miroslav TOMAN, prezident, Potravinářská komora ČR

Dobrý večer.

 

David BOREK, moderátor

Pane ministře, ta demonstrace nebyla příliš spořádaná. Zprávy mluví o jednom zraněném policistovi, zapalovaly se tam ohně na ulici, házela se vejce na policisty. Není to nemístné, že vy ministři zemědělství jste stále jednali, jakoby se nic nedělo? Jako byste říkali: je v pořádku udělat takto, takto velký kravál a my budeme dál jednat o vašich stescích?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Jako ministr nemám žádný vliv na to, co dělají demonstranti v ulicích. Já musím říct, že pokud došlo k takovýmto věcem, jako bylo i ničení majetku, tak je to samozřejmě politováníhodné. K tomu si myslím, že se zemědělci neměli snížit, protože vlastně v době, kdy už oni tyto věci dělali, tak ještě ani rada ministrů nezasedla ...

 

David BOREK, moderátor

Ne, ono to asi logicky bylo bráno jako svým způsobem nátlak na vás, kteří jste za těmi vrátnicemi jednali o této věci.

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tomu všemu já rozumím. Já myslím, že všichni ministři ten nátlak a tu situaci velice dobře vnímali. Každého z nás, kdo jsme dneska jako ministři byli v Bruselu, se tyto protesty dotkly. Myslím si, že zemědělci takto dali najevo, situaci, kterou dneska prožívají, že to bylo v pořádku. Myslím si, že možná některé věci si mohli odpustit, ale každopádně dnešní jednání určité kroky nebo výsledky přineslo, nicméně bude ještě důležité příští týden, nebo 10 dnů, aby se to dotáhlo do zdárného konce.

 

David BOREK, moderátor

Pane Tomane, vám přijde normální. Že mnozí evropští zemědělci skutečně používají takovéto metody?

 

Miroslav TOMAN, prezident, Potravinářská komora ČR

Tak já si myslím, že normální to není. Normální je demonstrovat, vyjádřit svůj postoj. Naši zemědělci a zástupci českých zemědělců tam byli, ale nepatřili k té skupině, která toto prováděla. Myslím, že to byl naprosto klidný protest.

 

David BOREK, moderátor

Ano, to zdůrazněme, že i čeští farmáři, kteří tam byli zaznamenáni českou kamerou, nebo kamerou České televize, skutečně nepatřili k tomu divokému jádru. Teď tedy k materii samotné. Slovenský resortní kolega po tom jednání řekl, že mu přijdou návrhy Evropské komise nedotažené. Vy byste použil podobný výraz?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já jsem to říkal přímo i ve svém vystoupení před zástupci Evropské komise, že ty návrhy v principu nejsou úplně špatné, ale co je klíčové, tak když se navrhuje alokace 500 milionů euro, která má pomoci zemědělcům v Evropské unii a v těch postižených státech, tak za prvé, nikdo neřekl, odkud se ty peníze vezmou. To je klíčové, protože pokud se vezmou z krizové rezervy, tak na to nejvíce doplatí právě zemědělci v České republice a může se stát, že nám vezmou na těch přímých platbách, které by zemědělcům byly vyplaceny, více peněz, než nakonec čeští zemědělci dostanou. Takže ta informace tam chyběla. Druhá klíčová informace, která chyběla, jak se těch 500 milionů euro, zhruba 13,5 miliardy korun, vlastně mezi jednotlivě poškozené státy rozdělí. Prostě ten klíč tady nebyl. A pokud tyto informace nebudeme mít, tak je těžko posuzovat, zda ten návrh nám pomůže a zda je dobrý, či nikoli. Ty informace nám Evropská komise po dnešní dlouhotrvající diskusi představí ve čtvrtek večer.

 

David BOREK, moderátor

Vy jste teď mluvil o některých spíše informačních nejasnostech, ale co úplně jiná metoda, jak tuto problematiku řešit? Tady přece existuje, a Evropa má mechanismus na zahájení výkupů přebytku mléka. To v tom balíku zatím není. Chápu to správně?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Ten návrh, s kterým přišli zástupci Evropské komise, protože dnes eurokomisař Hogan tam nebyl, byl zdravotně indisponován, tak to bohužel neobsahovalo návrh na zvýšení intervenčních cen. To znamená, aby se rozeběhl intervenční nákup v Evropské unii.

 

David BOREK, moderátor

A není to ten hlavní problém?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Je to jeden z výrazných problémů. Musím říct, že mnoho z nás, ministrů jsme tady toto akcentovali a říkali jsme, že chceme, aby se aktualizovaly intervenční ceny jako nutný signál pro to, aby trh ten propad zastavil, ale aby naopak začal postupně růst.

 

David BOREK, moderátor

Jak to vidíte vy?

 

Miroslav TOMAN, prezident, Potravinářská komora ČR

Tak já to vidím trošku ostřejc. Já si myslím, že to, co se vyjednalo dneska na Evropský komisi, nebo co se projednalo, nepovažuju za žádný pokrok. Chybí tam dvě zásadní věci. Chybí tam intervenční nákupy, exportní refundace.

 

David BOREK, moderátor

Ale, pardon, 14 miliard v přepočtu korun, to není pakatel.

 

Miroslav TOMAN, prezident, Potravinářská komora ČR

Není to pakatel a pojďme si říct, že to je 500 milionů euro s tím, že škody způsobeny nejen sankcema na Rusko, jsou v Evropě 5,5 miliardy euro. To znamená, 5,5 miliardy euro škody v celé Evropě a dát na to 500 milionů euro, mi přijde trošku nepatřičné.

 

David BOREK, moderátor

Jinými slovy, když tam nebudou intervenční nákupy, tak vlastně je to jenom fasáda, je to formalita, není to gró, není to řešení problému?

 

Miroslav TOMAN, prezident, Potravinářská komora ČR

Určitě to neřeší ten zásadní problém, nicméně vidím tam pozitivní jednu věc, nebo nevím, jestli to "pozitivní" není příliš silné slovo. Budeme s nadějí očekávat, jak se rozdělí obálka mezi jednotlivé státy, to, co tady říkal pan ministr, a pak teprve to vyhodnotíme. Ale v tuto chvíli tam nevidím zatím nic pozitivního.

 

David BOREK, moderátor

Jenom si to ujasněme, pane ministře. Ty intervenční nákupy po dnešku není jisté, jestli vůbec budou. Vy jste na to apelovali, ale nebylo to zahrnuto do výsledků té dnešní schůzky.

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Dnes vlastně představitelé Evropské komise řekli: Dívejte se, my vám předkládáme návrh a soubor opatření, mluvíme o nějaké alokaci a teď chceme slyšet vaši reakci a diskusi nad tímto návrhem. Musím říct, že mnoho z nás ministrů, včetně všech ministrů za Evropskou lidovou stranu, jsme říkali, že chceme, aby opravdu se upravily ty intervenční mechanismy, aby se tady mimo tato opatření, která Evropská komise navrhuje, poté, co budeme znát konkrétní návrh rozdělení té alokace, takže také chceme, aby se zahájily právě i intervenční nákupy.

 

David BOREK, moderátor

Když je na trhu něčeho přebytek, tak to má nízkou výkupní cenu. Řešením je omezit produkci. Není toto řešení? Ono to zní tedy krutě vybíjet stáda, ale přeci jenom evidentně je na evropském kontinentu více mléka, než evropští spotřebitelé spotřebují. Není to tak?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak podívejme se pravdě do očí. Produkce mléka v Evropské unii v meziročním srovnání se zvýšila o 2 setiny procenta. Je potřeba si uvědomit, že roste globální trh. Počet obyvatel roste a bude růst příštích 100 let, to znamená, že i poptávka poroste a my přece kvůli teď nějaké situaci, která může trvat rok a půl, nezrušíme chovy v České republice, nepřipravíme lidi o pracovní místa, protože potenciál budoucího vývozu tady je a potřebujeme teď pomoci zemědělcům tu situaci, řekněme, na několik měsíců, možná rok, rok a půl, překonat.

 

David BOREK, moderátor

Opravdu není možné trochu se přizpůsobit tím, že trochu snížíme stavy? Já opakuji, ono to zní v médiích a vlastně i z úst politiků a farmářů jako něco drastického - vybíjejí stád, ale o něco snížit stavy, o něco možná snížit pracovní sílu. Dá se to překonat, nebo to je tak závažná disproporce v ceně, že to takto řešitelné není?

 

Miroslav TOMAN, prezident, Potravinářská komora ČR

Já v tuto chvíli musím absolutně odmítnout, že bychom měli snižovat stavy, protože když se podívám v porovnání našich stavů s Bavorskem, s Rakouskem, tak proti Rakousku jsme na hektar půdy dvakrát tak níže, proti Bavorsku třikrát. My bychom se vlastně zbavovali toho, že snížíme zaměstnanost, snížíme svoji konkurenceschopnost, staneme se závislí na dovozech a v neposlední řadě jedna věc. Čím víc snižujeme stavy skotu, tím míň máme chlévské mrvy nebo organiky do půdy, a to už zase záleží potom na kvalitě zemědělské půdy, na údržbě krajiny. Ono to má velké dopady. Takže absolutně to musíme odmítnout a musím říci, že bude záležet na jednotlivých státech, jak podrží svoje zemědělce a svoje producenty.

 

David BOREK, moderátor

Co je špatného, pan Tomane, na nízkých cenách, výkupních cenách mléka, když to v obchodech má efekt, že jsou levné mléčné výrobky?

 

Miroslav TOMAN, prezident, Potravinářská komora ČR

Tak porovnejme si dvě věci. Cena mléka klesla za poslední období 20 až 25 % řádově, ceny v obchodech klesly o 9 %. To znamená, je tam rozdíl mezi cenama výrobců a cenama pro spotřebitele. Ty nůžky se otvírají. To znamená, ceny pro výrobce, a tím pádem pro zemědělce jdou poslední rok dolů, ale ceny pro spotřebitele jdou dolů za poslední období. Já si myslím, že není normální například, jestli mlékárna vyrábí tvarohový krém, který dává do řetězce za 7 korun 50, je to známý tvarohový krém a řetězec jej prodává za 19 korun 50. Já si myslím, že ten prostor tam je a že nemůžou to odnášet pouze zemědělci a výrobci, ale měly by i řetězce na to reagovat.

 

David BOREK, moderátor

Předpokládám, pane ministře, že ne všichni lidé v této zemi jsou farmáři, dokonce ani ne všichni voliči KDU-ČSL nejsou farmáři nebo zemědělci. Zkuste i té nefarmářské části populace vysvětlit, jaký je jejich zájem na tom, aby výkupní ceny mléka nebyly tak nízké, jak jsou doposud, protože, ano, v obchodě jsou levné mléčné výrobky.

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Pokud by se snížily i prodejní ceny mléčných výrobků o těch 25 % meziročně, o které se snížila výkupní cena mléka, tak by tady člověk mohl říct, ano, trh si to reguluje, nabídka, poptávka si to takto reguluje. Tedy je evidentní výrazná marže, která zůstává především u obchodních řetězců, je potřeba si říct.

 

David BOREK, moderátor

A co s tím?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

V tento okamžik my samozřejmě hledáme i mechanismy, o kterých se také dneska diskutovalo, jak zamezit nekalým praktikám obchodních řetězců.

 

David BOREK, moderátor

Ale já jenom zdůrazním, že právo reguluje lichvu v případě skutečně nehorázných marží, právo reguluje lichvu v případě válečného ohrožení a předpokládám, když někdo má místo 5 % marži 10 %, dá se to regulovat právem?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Je potřeba se podívat na případy, které byly v telekomunikacích, kdy Evropská unie regulovala předražené roamingové volání, regulujeme vodárenství, energetiku a tak dále. Když se ukazuje, že ta rovnováha mezi výrobcem a tím, kdo je na druhé straně toho obchodního kontraktu, je neúměrná a pravidla hry nejsou férová, tak tady potom stát do toho musí nějakým způsobem vstoupit. Ale já chci říct, že je potřeba si uvědomit dnes, když začneme přistupovat na to, že budeme rušit chovy v České republice, tak si uvědomme, že tady máme v českém zemědělství a potravinářství ve výrobě mléka zhruba 22 tisíc pracovních míst. Otázka zní: Kde je nahradíme?

 

David BOREK, moderátor

Ano, pane ministře, ale já vám tedy v tomto ohledu připomenu retro 25 let zpátky, český textilní průmysl, zaměstnával desítky tisíc lidí a v podstatě zmizel. Nechci se dotknout nikoho, kdo teď pracuje v textilním průmyslu. Stalo se to. Nějak se s tím republika vyrovnala. Není to konec světa.

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já rozhodně nejsem ten politik, který by chtěl přihlížet a říkat, to, co tehdy udělali politici před 20 lety, je v pořádku.

 

David BOREK, moderátor

No, ale já se ptám, jestli to náhodou neudělal spíš trh než politici?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Politici umožnili určitý vstup na, na náš trh, ale já chci říct, já bych toto všechno nehájil, kdybych neviděl možnost, která se otvírá na dalších světových trzích. Řekněme si, ruské embargo tady také nebude věčně a kvůli nějaké epizodě roku a půl, dvou, my se připravíme o možnost něco produkovat a něco exportovat, když to navíc umíme velice dobře a velice efektivně dělat?

 

David BOREK, moderátor

Abych se vrátil k té otázce, je tady pro vás disproporce mezi poklesem cen v obchodech a poklesem výkupních cen. Když by prošly vaše představy, tedy intervenční nákupy Evropskou komisí nebo Evropskou unií, některé věci, které dnes padly na té schůzce, jaký by to byl dopad pro spotřebitele?

 

Miroslav TOMAN, prezident, Potravinářská komora ČR

Ne, já si myslím, že pro spotřebitele by to mělo ten efekt, že by dostávali neustále čerstvé, kvalitní výrobky.

 

David BOREK, moderátor

Teď je nedostává?

 

Miroslav TOMAN, prezident, Potravinářská komora ČR

Myslím si, že je nedostává, protože sem se vozí z jiných zemí nekvalitní výrobky, nejsou to čerstvé výrobky, jsou to výrobky, které byly původně určeny na jiný trh.

 

David BOREK, moderátor

Tak pojďme po vysílání rovnou spolu na policii a na Českou obchodní inspekci

 

Miroslav TOMAN, prezident, Potravinářská komora ČR

Ne, to není na trestní oznámení. Nebo podnět. Já se vrátím zpátky. Vy jste říkal něco o lichvě. Myslíte si, že ten příklad, který jsem vám dával, těch 7 korun 50 nákup a za 19 korun 50, že je to těch 5 nebo 10 % nebo 20 %? To je více než 100 % obchodní přirážka a takhle můžeme pokračovat dál.

 

David BOREK, moderátor

A skutečně je tady právní prostor pro to, aby v příštích týdnech, měsících v tomto ohledu se něco stalo? Aby třeba česká vláda nebo evropské společné orgány nějak vstoupily do vztahu mezi výrobcem mléka a mezi firmou, která třeba z něho vyrábí jogurty a sýr?

 

Miroslav TOMAN, prezident, Potravinářská komora ČR

Já si myslím, že to není o tom, že by vláda nebo ministerstvo mělo vstupovat mezi producenty mléka a výrobce sýrů. Otázka je nastavení spravedlivých podmínek na trhu a když si dneska vezmu, že už de facto 40 % mléčných výrobků se dováží, tak je otázka, jestli to není už ohrožení trhu, jestli bysme si neměli začít více chránit domácí trh.

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já jediné, co chci, aby tady byly férové podmínky v tom obchodním vztahu a ty nejsou, protože na tuto třeba hodnotu toho, tak vysoké marže se dostanou ty obchodní řetězce různými zpětnými maržemi, různými vyžadovanými spoluúčastmi na různých akcích, oslavy 10 let založení nebo vstupu toho řetězce na český trh a tak dále.

 

David BOREK, moderátor

A to už se řešilo? Zákon o významné tržní síle, to už se řešilo?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Teď se řeší, ale to je teď právě, ten zákon nás čeká mimochodem minulý týden ..., příští týden ve druhém čtení. Ale musím říct, že to téma se neřešilo na úrovni České republiky, ale dneska aktivně se to začíná řešit i na celoevropské úrovni. Všechny státy, které dneska skoro hovořily, mluvily jak o problému, o nekalých obchodních praktikách obchodních řetězců.

 

David BOREK, moderátor

Takže výsledkem a možným řešením bude cosi jako evropský zákon o významné tržní síle? Mohlo by to tak být?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Víceméně teď ta diskuse s k tomu kloní, tak jako to bylo například v případě mobilních operátorů a už zmiňovaného roamingu.

 

David BOREK, moderátor

Marian Jurečka, Miroslav Toman. Pánové, děkujeme, na shledanou.

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.