přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Agrární zahraniční obchod České republiky a Srbska trvale roste. Českým podnikatelům se v Srbsku nabízejí další významné investiční příležitosti

10.5.2019

Tisková zpráva – O možnosti spolupráce, podpory a nových investic, vlivu změny podnebí na zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství a africkém moru prasat (AMP) jednal dnes ministr zemědělství Miroslav Toman se svým srbským protějškem Branislavem Nedimovićem v Bělehradu. Kromě jednání se srbským ministrem zemědělství ministr Toman v rámci dvoudenní pracovní cesty zahájil podnikatelské forum a navštíví Mezinárodní zemědělský a potravinářský veletrh v srbském městě Novi Sad.

„Naše státy spojuje nejen blízká zeměpisná poloha, ale především podobná historie a vývoj v zemědělství. Jsem rád, že agrární obchod mezi Srbskem a Českou republikou stále roste a jsem přesvědčen, že společně můžeme obchodní potenciál ještě více využít, především pokud jde o již hotové české potravinářské výrobky. Těší mě investiční příležitosti, které se v Srbsku pro české podniky nabízejí, “ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Stav agrárního obchodu mezi ČR a Srbskem je kladný a stále roste. Nejvíce se z ČR do Srbska vyváží sušené mléko a smetana, potravinové přípravky, výrobky z obilí a pivo. ČR ale může srbským spotřebitelům nabídnout i další kvalitní zpracované výrobky, z nichž některé prezentují zástupci českých firem na českém stánku na srbském veletrhu. Ze Srbska do ČR dovážíme nejvíce slunečnicový olej, ovoce nebo pokrutiny ze sójových bobů.

V boji se suchem obě země spolupracují při zpracování výsledků pro projekt Intersucho. Zemědělské sucho přináší nové problémy v ochraně rostlin jak v České republice, tak i na Balkáně. Proto česká strana navrhuje ještě větší spolupráci výzkumných pracovišť v této oblasti. 

Ministr Toman také ocenil zmírnění opatření týkajících se AMP, na jehož základě Srbská republika umožnila za určitých podmínek dovoz živých prasat a výrobků z vepřového zemím zasaženým AMP. Toman požádal Nedimoviće, aby Srbsko neuplatňovalo další dodatečné požadavky v dovozu prasat vůči ČR, protože naše země je již minimálně rok bez výskytu nákazy, a neplatí pro ni tak žádná omezení. 

Mezinárodní veletrh International Agricultural Fair Novi Sad má téměř stoletou tradici a patří mezi nejvýznamnější zemědělské veletrhy v jihovýchodní Evropě. Na veletrhu vystavovatelé prezentují zemědělskou techniku, potraviny a nápoje, stroje, hospodářská zvířata a další. Česká republika se se svým stánkem účastní již potřetí.

 

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem