přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Vyjádření Ministerstva zemědělství k údajnému výskytu českých rajčat v Rusku

18.8.2015

Tisková zpráva – Vyjádření Ministerstva zemědělství k údajnému výskytu českých rajčat v Rusku

Jde o reexportované zásilky rajčat původem z Makedonie. Vývozce předložil ověřené kopie rostlinolékařských osvědčení původem z Makedonie. V České republice byly zásilky pouze opatřeny reexportním rostlinolékařským osvědčením, bez další kontroly. Zboží není v žádném případě původem z ČR. Vývozcem je sice společnost, jež je zaregistrovaná v ČR, avšak jednatel je občan z Ruské federace (RF). Na zásilku byl rovněž vydán certifikát o původu (Certificate od origin) vydaný Hospodářskou komorou České republiky. Rajčata splnila fytosanitární podmínky pro dovoz do RF, proto bylo rostlinolékařské osvědčení pro reexport vydáno a odpovídá požadavkům standardu ISPM č. 12. Vývozcem jsme byli o zadržení a likvidaci rajčat informováni. Jedná se o obdobný případ jako u reexportů řezaných květin původem z Nizozemí.

Je samozřejmě škoda, že ruské autority přistupují k tak razantnímu řešení, jako je likvidace zemědělských komodit a potravin a nejsou využity např. k výživě obyvatel či zvířat. Jde však o jejich rozhodnutí, které nám nepřísluší dále komentovat.


Hynek Jordán
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem