přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ministerstvo zemědělství ušetří nákupem energie pro příští dva roky 20 milionů korun oproti roku 2015

24.8.2015

Tisková zpráva – Dalších více než deset milionů korun (v cenách bez DPH) ročně ušetří Ministerstvo zemědělství v letech 2016 a 2017 oproti letošním výdajům za energie. Kvůli snižování nákladů zajišťuje Ministerstvo pro svůj resort pravidelný centralizovaný nákup potřebných energetických komodit. Smyslem je transparentní obchod s co nejvýhodnějšími podmínkami pro stát.

Ministerstvo tento měsíc nakoupilo na energetické burze organizované Českomoravskou komoditní burzou Kladno zemní plyn a elektrickou energii v hladinách nízkého i vysokého napětí pro následující dva roky. Kladenská burza je centrálním tržním místem pro obchodování dodávek elektřiny a plynu v České republice.

„Ministerstvo zemědělství se snaží snižovat náklady všech vstupů a energie tvoří jejich významnou součást. Úspora v letech 2014 až 2017 by při konstantním objemu odběru měla činit 138 milionů korun. Díky centralizovanému nákupu navíc můžeme porovnávat podmínky u jednotlivých organizací a v rámci resortu je optimalizovat,“ řekl první náměstek ministra Jiří Jirsa.

Výsledkem obchodu je třináctiprocentní úspora oproti letošnímu roku, což odpovídá deseti milionům korun ročně v cenách bez DPH.  Celkem tak Ministerstvo během čtyř let, od zavedení centralizovaného zadávání v roce 2013, sníží energetické vstupy o částku výrazně přesahující sto milionů korun. Nižší výdaje, a tudíž i úspory v čerpání ze státního rozpočtu, tak zaznamenají kromě MZe například i Lesy ČR, Státní pozemkový úřad, Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Státní veterinární správa, výzkumné a další ústavy, podniky Povodí Labe, Vltavy, Moravy, Odry a Ohře nebo hřebčíny v Kladrubech, Písku a Tlumačově.

 

Hynek Jordán
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Přílohy

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem