přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Memorandum o spolupráci urychlí ukončení činnosti státních podniků v likvidaci

11.8.2015

Tisková zpráva – Na společném postupu směřujícím k ukončení činnosti některých zbývajících státních podniků v likvidaci se dohodl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, Ministerstvo zemědělství, Státní pozemkový úřad a Ministerstvo financí. Ministerstvo zemědělství často vystupuje v roli zakladatele státních podniků, které již dlouhou dobu neplní původní účel a pouze kvůli právním či jiným komplikacím čekají na ukončení své činnosti.

Memorandum vyjasňuje možnosti Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových převzít, v případě veřejného zájmu na takovémto řešení, zbývající nemovitý majetek státních podniků v likvidaci. Daná situace může nastat zejména tehdy, pokud dokončení likvidace brání například obtížně prodejná aktiva, nebo je podnik jinak zatížen. Zda jde o veřejný zájem, bude v konkrétních případech posuzovat pracovní skupina tvořená zástupci všech dotčených subjektů. Navržený postup výrazně urychlí proces likvidace a přispěje k úspoře finančních prostředků. Současně zajistí široké odborné zázemí pro další hospodaření s takto převedeným majetkem.

Efektivnímu hospodaření také pomůže stanovení jasné odpovědnosti při dohledávání majetku stále evidovaného na zaniklé státní subjekty. Mezi Státním pozemkovým úřadem a Úřadem pro zastupování státu se tak zamezí možným duplicitám v jejich činnosti při aplikaci zákona o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích a při výkladu zákona o půdě.

 

Hynek Jordán
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem