přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Den otevřených dveří na Ministerstvu zemědělství si nenechal ujít ani ministr Jurečka s rodinou. Spolu s ním i dalších 1000 návštěvníků.

18.5.2015

Tisková zpráva – Přibližně tisícovka lidí se v sobotu 16. května zúčastnila dne otevřených dveří na Ministerstvu zemědělství v rámci celopražského festivalu Open House, a měla tak možnost obdivovat nejmodernější zemědělskou techniku i historické expozice Národního zemědělského muzea, ochutnat kvalitní potraviny oceněné prestižní známkou Klasa či zkusit svou zručnost na simulátoru dojení nebo při nejrůznějších soutěžích. Bezmála šest set z nich pak nelitovalo námahy, vyšlapali až do čtvrtého patra, aby si mohli prohlédnout některé místnosti bývalého reprezentativního bytu ministra, jeho současnou pracovnu, jednací sály a další prostory zpřístupněné budovy, která právě v pondělí 18. 5. oslaví 87 let od položení základního kamene.

Neoklasicistní stavbu ve 30. letech minulého století stavěli za použití nejmodernější techniky, například čtyřicetimetrových jeřábů, železobetonu a  - poprvé v Praze - litého betonu, což umožnilo dokončit hrubou stavbu za pouhý rok, a to podle návrhu architekta Františka Roitha. Ten je dále autorem například i Městské knihovny na Mariánském náměstí nebo Domu ředitelství pošt a telegrafů v Brně. Základní kámen ke stavbě Ministerstva zemědělství slavnostně položil tehdejší ministr Otakar Srdínko dne 18. 5. 1928, tedy témeř na den přesně před 87 lety. Stavební pozemky na někdejším Petrském nábřeží vznikly úpravou koryta Vltavy a demolicí tzv. Helmových mlýnů, o nichž existují první zmínky už ve 14. století, v roce 1901 však kompletně vyhořely. Z důvodu nutného zpevnění terénu na břehu řeky stojí budova Ministerstva zemědělství na 1740 pilotech. Kolaudace stavby s celkovým rozpočtem 47 milionů korun proběhla v březnu 1932 a na jejím zhotovení se podílelo více než padesát odborných firem. 

Kromě architektonického mistrovství a technického umu našich předků mohli návštěvníci Dne otevřených dveří na Ministerstvu zemědělství obdivovat prostory bývalého luxusního bytu ministra, posedět v kabině nejmodernějšího traktoru, prohlédnout si expozice Národního zemědělského muzea i galerii všech ministrů zemědělství od počátku samostatné republiky, vyzkoušet si na simulátoru, jak podojit krávu, či prověřit svoje znalosti i smysly v různých soutěžích. Chuť a čich pak dostaly odměnu v podobě ochutnávky několika uzenin, sýrů a nápojů, které se chlubí známkou kvality Klasa. Celkově na Den otevřených dveří dorazila přibližně tisícovka návštěvníků, 586 z nich prošlo komentovanou prohlidkovou trasu po budově. Někteří z nich odpoledne na trase potkali i ministra zemědělství Mariana Jurečku.

„Open House” představuje jednoduchou, ale silnou myšlenku: zpřístupňovat běžně nepřístupné pražské budovy zvídavé a zvědavé veřejnosti. Na jeden víkend v roce se otevírají sídla firem, úřadů či moderní technické stavby, okolo nichž jsme zvyklí procházet. Působí na nás každý den svým tvarem i vzhledem, ale za jejich zdi se máme málokdy šanci podívat. Pražský Open House, který ve svém prvním ročníku zpřístupnil 30 objektů, je součástí sítě městských festivalů probíhajících v řadě metropolí po celém světe, například v Londýně, New Yorku, Římě, Barceloně, Helsinkách či vloni poprvé ve Vídni.

Hynek Jordán

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Fotogalerie

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem