přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ministr Marian Jurečka: Podpora ovocnářů a zelinářů je důležitá pro udržení zaměstnanosti na venkově

12.9.2014

Tisková zpráva – Podpora pěstování ovoce a zeleniny patří k prioritám ministra zemědělství Mariana Jurečky. Na zahájení výstavy Zahrada Čech v Litoměřicích dnes uvedl, že je to významný sektor z hlediska udržení zaměstnanosti v zemědělství a na venkově. Na výstavě ministr také předal ocenění vítězům soutěže Regionální potravina Ústeckého kraje.

Před rokem 1990 mělo zahradnictví spolu s ovocnářstvím a zelinářstvím kvalitní úroveň. Například u produkce tradičních druhů zeleniny a ovoce jsme byli soběstační a já budu ve své pozici usilovat o to, abychom se k této úrovni znovu vrátili,“ řekl ministr zemědělství Jurečka.

Program rozvoje venkova, z něhož jsou poskytovány dotační prostředky z EU, bude i v letech 2014 až 2020 přispívat ovocnářům a zelinářům investičními podporami. Podporu bude možné čerpat například na výstavbu nebo rekonstrukci skleníků a fóliovníků, protože většina z nich je na hranici životnosti, na skladovací prostory a nově také na využití inovativních technologií pěstování. V rámci Společné zemědělské politiky na období do roku 2020 byly ovoce a zelenina zařazeny do takzvaných citlivých komodit. Pro rok 2015 se tak předpokládá podpora ovoce ve výši 100 milionů korun, na zeleninu je vyčleněna stejná částka a na podporu pěstování konzumních brambor je určeno 50 milionů korun.

Při zahájení výstavy předal ministr Jurečka ocenění výhercům soutěže Regionální potravina Ústeckého kraje a setkal se s představiteli Agrární komory Saska.

Soutěž je projektem Ministerstva zemědělství a je určena na podporu malých a středních výrobců. Vychází vstříc rostoucímu zájmu veřejnosti o kvalitní potraviny od tradičních regionálních producentů. Je velmi potěšující, že právě v Ústeckém kraji je o soutěž velký zájem. Značka Regionální potravina má pro výrobce dobrý zvuk a vnímají, že ji mohou využít pro vlastní propagaci. Již podruhé měl tento kraj v rámci celé České republiky přihlášeno nejvíce výrobků, a to 145 od 40 výrobců,“ uvedl ministr Jurečka.

Tradiční litoměřický veletrh potrvá až do soboty 20. září. Představí se na něm asi 550 vystavovatelů a organizátoři odhadují, že ho navštíví stejně jako v loňském roce kolem 80 tisíc lidí.

Litoměřicko patří k oblastem s významnou produkcí zeleniny a ovoce. Tato oblast je proto nazývána Zahradou Čech. V Ústeckém kraji je největší zastoupení ploch hrušní v České republice, a to 24 procent. Celková plocha sadů řadí tento kraj ke třem nejvýznamnějším z hlediska produkce ovoce.

Hynek Jordán

ředitel Odboru komunikace MZe

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem