přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ministerstvo zemědělství zrušilo ostravské společnosti PP FAKR povolení k provozování pěstitelského pálení

8.4.2013

Tisková zpráva – Od vypuknutí metanolové kauzy inspektoři poprvé zjistili destiláty z pěstitelského pálení nevhodné k lidské spotřebě. Ministerstvo zemědělství proto společnosti PP FAKR spol. s.r.o. zrušilo k 3. dubnu 2013 povolení provozovat pěstitelské pálení.

Ve vzorcích odebraných Celním úřadem pro Moravskoslezský kraj bylo zjištěno nadlimitní množství látek, které se používají k denaturaci lihu a nejsou přirozenou součástí lihovin. Konkrétně v jablkovém destilátu byl zjištěn 2-propanol, 2-metyl-2-propanol a nadlimitní množství metanolu. V hruškovém destilátu pak laboratorní analýzy potvrdily přítomnost 2-propanolu a 2-metyl-2-propanolu.

Inspektoři lidem, kteří si v pálenici lihovinu koupili, doporučují, aby si v případě pochybností nechali ověřit její kvalitu. Na případu spolupracují hygienici s pracovníky Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Celního úřadu.  


Jan Žáček
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem