přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Soutěž Eko Bio Rodina už zná vítěze

25.11.2011

Tisková zpráva – Česká republika už zná svoji Eko Bio Rodinu. První cenu získal animovaný film Recyklace, který do soutěže přihlásila Eva McLeanová, animaci vytvořil její devítiletý syn Samuel. Druhé místo obsadila rodina Kneblova, která zdokumentovala svůj alternativní způsob života, třetí místo bylo uděleno za video Jogurtíci od Adély Tanzerové. Soutěž letos poprvé vyhlásilo Ministerstvo zemědělství v rámci 7. ročníku informační akce pro spotřebitele „Září – měsíc biopotravin“. Úkolem soutěžících rodin bylo tvůrčím způsobem vyjádřit vztah k ekologickému zemědělství, biopotravinám, nebo životnímu prostředí. Zároveň měli členové rodin ukázat, jak se jim daří tento vztah realizovat v praxi. Vítěze dnes vybrala porota z 25 zúčastněných rodin.

Cílem Eko Bio Rodiny je povzbudit zájem o ekologické zemědělství a biopotraviny jako o samozřejmou součást běžného rodinného života. Do soutěže dorazilo zhruba 25 výtvorů. Jsou mezi nimi koláže, fotoreportáže, výtvory z recyklovatelných materiálů, báseň, příběh, ale třeba i kečup vyrobený pouze s pomocí solární energie nebo domácí bylinkové biošťávy.

„Soutěž podporuje ekologické zemědělství a biovýrobky. Pozitivní je, že se do ní zapojují celé rodiny – od nejmenších po nejstarší členy domácností. Soutěž dokazuje, že ekologie se týká každého,“řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

„Zaslaná soutěžní díla ukázala, že pod pojmy eko a bio si většina rodin představí na prvním místě třídění odpadů. To je už nezbytnou součástí života běžných rodin, dokonce i těch, které nezastávají ekozpůsob života,“ říká organizátorka soutěže Petra Kruntorádová z vydavatelství Propolis. Dalšími nejčastějšími náměty byl nákup a zpracování biopotravin, ochrana přírody a šetření energií a vodou. "To dokládají i natočená amatérská videa s tematikou bio a eko, která se zabývají v prvé řadě tříděním a recyklací," dodává Kruntorádová.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a předání cen vítězům proběhlo 25. 11. 2011 v divadelním sále sokolovny v Hostivaři. Na tomto místě si také veřejnost mohla prohlédnout soutěžní díla.

Projekt finančně podpořilo Ministerstvo zemědělství. Ceny do soutěže věnovali partneři projektu. Mezi cenami pro vítěze je víkendový rodinný pobyt na ekofarmě, rodinná jízdenka na vlak, aromaterapeutická masáž pro celou rodinu a množství biopotravin a fair trade produktů.

Více informací o soutěži je na stránkách www.ekobiorodina.cz.

Kateřina Böhmová
ředitelka Odboru komunikace MZe

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem