přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Stanovisko MZe k definici trestného činu pytláctví v novém trestním zákoníku

14.12.2009

Tisková zpráva – V posledních dnech se začaly objevovat spekulace o tom, že nový trestní zákoník s platností od 1.1.2010 ztíží postihování pytláctví a povede k jeho nárůstu. Zároveň bylo poukazováno na řadu doprovodných problémů, které nový trestní zákoník nepřináší, ale naopak řeší.

Nový trestní zákoník, zpřesňuje a upravuje dikci zákona, při rozlišení trestného činu a přestupku při pytláctví. Zároveň rozlišuje tento trestný čin ve stádiu pokusu (přípravy) nebo dokonaného činu, není tedy pravdou, že by nový trestní zákoník nepostihoval přípravu tohoto trestného činu. U každého případu, podle jeho nebezpečnosti bude posouzeno zda jde o přestupek nebo trestný čin.
 
Je zároveň pevně stanovena finanční hranice 5.000 Kč, od které je již pytláctví trestným činem. Určení hodnoty ulovené zvěře, je pak věcí znaleckého posudku v průběhu šetření trestného činu. Praxe ukazuje, že myslivecká stráž v drtivé většině závažných případů povolává policii ČR a postupuje v součinnosti s ní.
 
Všechny tyto faktory nejsou rozvolněním zákona ani usnadněním pytláctví, jedná se o pevnější ukotvení tohoto jednání v zákoně.
 
Petr Vorlíček
Tiskový mluvčí MZe

Související odkazy

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem