přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Mariánskolázeňské oplatky získaly Chráněné zeměpisné označení EU

22.5.2009

Tisková zpráva – Praha, 22. května 2009 - Evropská komise schválila zapsání Mariánskolázeňských oplatek do rejstříku Chráněných zeměpisných označení Evropské unie (PGI). Staly se tak vedle Hořických trubiček, Štramberských uší nebo například Pardubického perníku již 19. českou potravinou, která může používat toto označení.

Nařízení o zapsání oplatek bylo již oficiálně zveřejněno v Úředním věstníku Evropské Unie. „Česká republika je jedním z nejúspěšnějších nových členských států EU v oblasti registrace potravin s chráněnými názvy. Zapsání Mariánskolázeňských oplatek do rejstřík u Chráněných zeměpisných označení je rovněž informací pro spotřebitele, že výrobek pochází z vymezeného území , že byl vyroben specifickou metodou,“ uvedl ministr zemědělství Jakub Šebesta. Německo, které vzneslo jako jediný členský stát námitky proti zaregistrování Mariánskolázeňských oplatek do rejstříku, tyto námitky stáhlo a České republice se tak podařilo zdárně završit několikaleté úsilí o zapsání tohoto označení. Systém chráněných označení slouží jako ochrana proti zneužívání věhlasu kvalitních výrobků. Cílem je rovněž ochránit spotřebitele před nežádoucím klamáním a také propagovat systém kvality Evropské Unie navenek vůči třetím zemím.
Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe
  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem