přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Budoucnost selského stavu

23.8.2008

Tisková zpráva – Na semináři Asociace soukromého zemědělství na téma „Historie a budoucnost selského stavu v České republice“ dnes na veletrhu Země živitelka vystoupil s příspěvkem také ministr zemědělství Petr Gandalovič. Navzdory fenoménu kolektivizace a některým reliktům z minulosti dnes moderní soukromí zemědělci hospodaří na více než 28 procentech zemědělské půdy. Dokončení transformace a budoucnost sedláka na českém venkově patří k hlavním prioritám resortu zemědělství.

„Vnímám sedláka a rodinnou farmu jako nejtypičtější podnikání na venkově,“ uvedl Gandalovič. „Hospodářsky samostatný sedlák byl a je v místě svého působení přirozenou odbornou, politickou a spolkovou autoritou.“
 
„Chtěl bych Vám soukromým zemědělcům poděkovat za věcnou podporu při prosazování důležitých opatření při návratu k přirozenému a vyváženému stavu, jako je transformační zákon, nové znění zákona o půdě, pozemkové úpravy, posilování role vlastníka či zjednodušení dotací,“ dodal Gandalovič.
 
Politici mají podle Gandaloviče povinnost vytvářet takové právní prostředí, které nedovolí obcházet zákony, a svou reálnou politikou podporovat ty, kteří žijí a podnikají odpovědně, jsou spjati s místem svého působení a horizont své činnosti mají nastaven uplatněním svých dětí a vnuků.
 
„Přestože skladba českých zemědělských podniků je oproti západní Evropě zatížena socialistickými pozůstatky, soukromí zemědělci teď nejen obhospodařují asi čtvrtinu půdy, ale představují nejpružnější a nejpřizpůsobivější typ zemědělských podnikatelů,“ řekl předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Stanislav Němec:  „Vyrůstá nová sebevědomá a vzdělaná generace farmářů, která nezapomíná na své dějiny a tradice a také díky této odpovědnosti je nadějí pro selský stav do budoucna.“
 
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe
  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem