přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Reforma společného trhu s vínem se rozbíhá

20.8.2008

Tisková zpráva – Aplikace reformy společného trhu s vínem, ve které se České republice podařilo vybojovat důstojnou výši prostředků na podporu vinohradnictví a vinařství, možnost použití cukru při výrobě vín a možnost zachování tradičního značení vín, se rozbíhá. V rámci vyjednaného kompromisu jsme povinni zavést klučení vinic s podporou EU, ačkoliv o toto opatření se u nás nepředpokládá velký zájem. Vláda dnes schválila, že případní zájemci mohou o prémii za klučení vinice požádat do 15. září 2008. Náklady jdou z rozpočtu Evropské unie.

„Předpokládaný počet žadatelů o prémii za klučení vinice bude s ohledem na podmínky stanovené v nařízeních Evropských společenství velmi malý, očekáváme, že nepřekročí  padesátku,“ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. „Výše prémie za klučení vinice je stanovena v návaznosti na historický výnos vína vyrobeného ze suroviny z jednoho hektaru, což pro rok 2008/2009 činí přibližně pět tisíc eur na hektar vyklučené vinice, a je plně financovaná z rozpočtu Evropské unie.“
 
Nařízení je počátkem aplikace reformy společné organizace trhu s vínem, ve které se České republice podařilo prosadit všechny důležité body, jako odpovídající výši národních prostředků na podporu vinohradnictví a vinařství, možnost použití cukru při výrobě vín a možnost zachování tradičního značení vín v České republice. V rámci vyjednaného kompromisu jsme však povinni i u nás zavést klučení vinic s podporou. Přijímání žádostí na prémii za klučení vinice je třeba zajistit do 15. září 2008.
 
Novela nařízení o stanovení bližších podmínek při provádění opatření společné organizace trhu s vínem současně podle požadavků nařízení Evropských společenství ruší stávající podpory v oblasti společné organizace trhu s vínem včetně oblasti restrukturalizace a přeměny vinic. Lze očekávat, že až Evropská komise schválí Návrh pětiletého plánu podpory ve vinohradnictví a vinařství, jí již  Česká republika zaslala, dojde opět k obnovení některých dosavadních podpor v této oblasti, a to formou dalšího návrhu novelizace nařízení vlády.  
 
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe
  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem