přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Biopotraviny skutečně jsou zárukou kvality

7.8.2008

Tisková zpráva – Vzorky devatenácti biopotravin byly v období od května do července podrobeny laboratornímu zkoumání Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) v rámci sledování kvality certifikovaných biopotravin na českém trhu. Analýzy se zaměřily na obsah pozůstatků pesticidů, mykotoxinů, dusičnanů a přítomnost GMO. Ani u jednoho vzorku nebylo zjištěno porušení pravidel ekologického zemědělství a všechny zkoumané biopotraviny vyhovují požadavkům platné legislativy.

„Základem produkce kvalitních biopotravin je dobře fungující kontrolní systém. Proto se snažíme jeho fungování neustále zlepšovat, což se projevuje i nárůstem počtu laboratorních kontrol biopotravin ve srovnání s minulostí,“ shrnuje ministr Gandalovič. „Výsledky, které u všech zkoumaných vzorků prokázaly, že biopotraviny jsou vyráběny podle zásad ekologického zemědělství, jednoznačně hovoří o efektivitě tohoto kontrolního systému i o kvalitě biopotravin.“
 
V období od května do července 2008 pokračovalo sledování kvality certifikovaných biopotravin na českém trhu pomocí laboratorních rozborů prováděné SZPI. V tomto období prošly laboratořemi SZPI vzorky 19 různých biopotravin vyrobených v ČR nebo v jiných členských zemích EU. Tyto vzorky byly podrobeny laboratorním analýzám zaměřeným na obsah reziduí pesticidů, mykotoxinů, dusičnanů a přítomnost GMO. Ani u jednoho zkoumaného vzorku nebylo zjištěno porušení pravidel ekologického zemědělství a všechny takto prověřené biopotraviny zcela vyhovují požadavkům platné legislativy.
 
 
 
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe
  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem