přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Unie stanoví přísnější pravidla pro používání pesticidů

23.6.2008

Tisková zpráva – Ve věci nového návrhu nařízení pro uvádění přípravků pro ochranu rostlin na trh se podařilo dospět ke kompromisu. Upravená pravidla musí ještě schválit Evropský parlament, který má v této oblasti spolurozhodovaní pravomoc. Nová pravidla mají zajistit na jedné straně dobrou úroveň bezpečnosti při nakládání s těmito přípravky a eliminovat možné negativní dopady na spotřebitele, na druhé straně musí umožnit efektivní ochranu plodin. Přísnější kritéria by měla odstranit z českého trhu asi dvacet procent v současnosti dostupných přípravků.

„Nařízení určitě vítáme, protože vede k větší bezpečnosti při uvádění na trh i používání prostředků na ochranu rostlin, k vyššímu stupni ochrany konzumentů rostlinných produktů i obecně životního prostředí,“ komentuje ministr Gandalovič. „Doporučujeme ale vypracovat dopadovou studii navrhovaných kritérií na dostupnost přípravků v jednotlivých členských státech. V České republice předpokládáme, že podle nových pravidel zmizí z trhu asi dvacet procent v současné době používaných přípravků na ochranu rostlin.“
 
U potenciálně nebezpečnějších pesticidů by se podle nového návrhu schvalovací kritéria měla zpřísnit, u méně nebezpečných by se procedura měla naopak zjednodušit. Stačilo by například, aby určitý přípravek byl schválen v jedné zemi a mohly by jej používat všechny členské státy s podobnými klimatickými a půdními podmínkami. Návrh totiž počítá pro účely schvalování přípravků s rozdělením EU do tří zón: severní, středové a jižní.
 
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe
  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem