přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ministři Francie, Česka a Švédska slaďovali priority v sektoru zemědělství

27.5.2008

Tisková zpráva – Priority osmnáctiměsíčního koordinovaného předsednictví v radě EU diskutovali na neformálním jednání rady ministrů zemědělství ve slovinském Brdu šéfové delegací Francie, České republiky a Švédska. Mezi takové priority patří samozřejmě Health Check, dále například tzv. Green paper řešící politiku kvality, redefinice tzv. méně příznivých oblastí, lesnický balíček nebo pomoc nejchudším oblastem.

Ministři Barnier, Gandalovič a Erlandsson si navzájem představili oblasti, do nichž chtějí v rámci předsednictví napřít největší úsilí. „České předsednictví se soustředí například na zkvalitnění života na venkově, rozvoj venkovských oblastí a podporu jejich ekonomické soběstačnosti. Problematice tak zvaných méně příznivých oblastí, neboli LFA, chce české předsednictví přispět sjednocením ukazatelů využívaných pro vymezení těchto oblastí a stanovením způsobu měření intenzity přírodního znevýhodnění v jednotlivých členských státech, vysvětlil ministr zemědělství Petr Gandalovič.
 
„Shoda panuje v tom bodě, že je třeba problematiku Helath Checku uzavřít do konce roku 2008. Proto budeme francouzské předsednictví v tomto úsilí podporovat a zároveň celý jeho průběh a naplňování jeho programu bedlivě sledovat, protože oblasti, které se uzavřít nepovede, přejdou pochopitelně na nás,“ vysvětlil 1. náměstek ministra zemědělství Ivo Hlaváč. „Jestliže se Francouzům podaří dosáhnout politického konsenzu v otázce Health Checku, na českém předsednictví bude náročný úkol jeho implementace. České předsednictví bude muset nově nastavit systém a vyřešit kontinuitu již otevřených témat - tzv. dossiers, u kterých bude zavedeno spolurozhodování Rady a Evropského parlamentu,“ dodal Hlaváč.
 
Stanovisko Evropského parlamentu k Health Checku má být známo v září.
 
Společný program Trio Pres bude podle zvyklosti oficiálně představen na posledním červnovém jednání Rady pro všeobecné záležitosti a vnější vztahy GAERC, (General Affairs and External Relations Council)předcházejícím francouzskému předsednictví.
 
 
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe
  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem