přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Gandalovič zahájil česko-egyptské agrární podnikatelské fórum

5.5.2008

Tisková zpráva – Nalézt příležitosti pro oživení agrárního obchodu mezi ČR a Egyptem, rozšířit možnosti komoditní spolupráce a nabídnout odborné zkušenosti české strany např. v oblasti vodního hospodářství – takové jsou cíle česko-egyptského agrárního podnikatelského fóra, které dnes v Káhiře zahájil ministr zemědělství Petr Gandalovič. V programu je dále přijetí předsedou vlády Egyptské arabské republiky panem Ahmedem Nazífem, jednání s egyptským ministrem zemědělství a zúrodňování půdy Aminem Ahmedem Abazou, ministrem zavlažování a vodních zdrojů Mahmoud Abu Zeidem a ministryní pro mezinárodní spolupráci Egyptské arabské republiky Faizou Aboul Naga.

„Jsme schopni dodávat potravinářské stroje a výrobky, vodohospodářská zařízení a v neposlední řadě se aktivně a kvalifikovaně podílet na ekologických projektech. Dokážeme nabídnout špičkovou kvalitu za dobrou cenu,“ říká ministr Gandalovič.
 
Perspektivní oblastí spolupráce bude podle ministra Gandaloviče zpracování zemědělských produktů v Egyptě, kde je možné navázat na dobré reference ČR. Vzhledem k tomu, že naše země disponuje v současné době genetickým materiálem skotu a ovcí, včetně technologií pro chov těchto zvířat, na úrovni srovnatelné s nejvyspělejšími zeměmi, jednání se povedou také o možnosti dodávek plemenných zvířat, ale i kvalitních osiv. Další možnosti spolupráce se rýsují v oblasti vodního hospodářství, konkrétně v projektech "Integrované řešení vodního hospodářství v přirozených hydrologických povodích" a "Zásobování vodou", kde může česká strana nabídnout odborné zkušenosti prostřednictvím specializovaných projektových vodohospodářských firem. Do budoucna je možné vytvořit prostor pro spolupráci a výměnu zkušeností např. v rámci rostlinné i živočišné výroby, meliorace a ochrany půdy.
 
„Včera jsem na Americké univerzitě v Káhiře zahájil výstavu Českého egyptologického ústavu.Český egyptologický výzkum a tím i celá Česká republika mají v Egyptě mimořádně dobré jméno a bylo by velkou chybou nás politiků, kdybychom tohoto renomé nedokázali využít k širší spolupráci mezi našimi zeměmi. Chceme především intenzivnější spolupráci mezi privátními sektory. České předsednictví v Radě Evropské unie příští rok bude další příležitostí k prohlubování vzájemného dialogu a pro ještě aktivnější roli Evropské unie v blízkovýchodním mírovém procesu. Hospodářská prosperita zde totiž dle mého názoru bude hrát stále významnější roli,“ dodává ministr.
 
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe
  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem