přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Subvence na vývoz vepřového podle ČR situaci na trhu nevyřeší

14.4.2008

Tisková zpráva – Vývozní subvence na vepřové maso, které na dnešní Radě ministrů zemědělství rybolovu EU v Lucemburku navrhla francouzská delegace, podle ČR situaci na trhu s vepřovým nevyřeší. V minulých měsících podobné požadavky vznášela například delegace Polska a Německa, naše delegace se snažila prosadit koncepčnější opatření ze strany Evropské komise.

„Nepříznivá situace pro chovatele prasat, kterou na podzim loňského roku způsobil především nárůst cen krmiv a pokles cen za jatečná prasata, přetrvává, a to i přes podporu soukromého skladování a některá další opatření,“ uvedl 1. náměstek ministra zemědělství Ivo Hlaváč. „Přikláníme se ale spíš ke koncepčním návrhům, jako je například možnost ovlivnění cen krmiv, třeba prostřednictvím schválení GMO krmiv,“ doplnil náměstek Hlaváč.
 
Celkový stav chovu prasat u nás klesl na 2,6 milionu kusů. Statistiky z konce loňského roku vykazují meziroční pokles o přibližně 10 % u všech nových členských států Unie.
 
V nejbližší době se sice v souladu se sezónními výkyvy sledovanými minulých letech dá očekávat zvýšení domácí poptávky, ČR se přesto staví za koncepční řešení této situace a případných obdobných situací v budoucnu. Nicméně jakékoliv snížení tlaku na vnitřním trhu EU bude mít nepřímý vliv i na trh v ČR.
 
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe
  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem