přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Poslanecká sněmovna projedná ve druhém čtení novelu vodního zákona

11.3.2008

Tisková zpráva – Poslanecká sněmovna projedná ve druhém čtení novelu vodního zákona. Novela má za úkol výrazně usnadnit realizaci protipovodňových opatření.

Jsem velmi rád, že námi navrženou novelu Poslanecká sněmovna podpořila už v prvním čtení. Jedná se o velmi důležitou úpravu, která má usnadnit výstavbu protipovodňových opatření. Oblast ochrany před povodněmi je velmi důležitá a musíme jí věnovat náležitou pozornost,“ říká k novele ministr Gandalovič.
 
Novela řeší existující, ale nepoužívaný institut území určeného k rozlivu povodně. Úprava podporuje zachování stávající zemědělské nebo lesnické produkce na územích určených k výjimečnému zaplavení v případě povodní. Pokud by k takovému rozlivu došlo, bude škoda na zemědělské produkci kompenzována, což je dobrou zprávou pro zemědělce hospodařící na těchto územích.
 
„Chceme zastavovat povodně v místech, kde nenapáchají tolik škody. Jsou to zejména horní toky řek, kde nám se zvládnutím povodní pomohou hlavně poldry, které jsou malým zásahem do krajiny, ovšem s velkým ochranným efektem. Na protipovodňová opatření máme do roku 2012 připraveno celkem přes 14 miliard korun a ty chceme rychle a efektivně využít,“ doplnil ministr Gandalovič.
 
Pro zajišťování pozemků pro výstavbu protipovodňových opatření je v novele nově zahrnut i institut vyvlastnění.„Jedná se až o krajní řešení, vždy se budeme nejdřív snažit s vlastníkem pozemku domluvit a pozemek koupit,“ uzavřel ministr Gandalovič V současnosti existuje několik příkladů obcí, které volají po poldrech a podobných opatřeních, ale roztříštěná a komplikovaná držba pozemků výstavbu znemožňuje.
 
 
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe
  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem