přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

MZe se připojilo k propagační akci Mezinárodní rok brambor 2008

21.2.2008

Tisková zpráva – Zvýšit povědomí o významu brambor jako základní potraviny v rozvojových zemích a současně propagovat tradiční české zemědělské odvětví chce ministerstvo zemědělství. Připojilo se k akci Organizace spojených národů, která vyhlásila rok 2008 Mezinárodním rokem brambor. Tato plodina slouží po celém světě k zajištění potravinové bezpečnosti a snižování chudoby.

Organizace spojených národů (OSN) vyhlásila tuto propagační akci především na základě požadavku římské Organizace pro zemědělství a výživu (FAO). Mezinárodní rok brambor má zdůraznit využití brambor pro výživu obyvatel v tzv. zemích třetího světa. V posledních 40 letech se v těchto oblastech konzumace brambor zdvojnásobila na rozdíl od Evropy, kde naopak spotřeba poklesla. I přesto se na evropském kontinentě spotřebuje čtyřikrát více brambor než v rozvojových zemích.
 „V souvislosti s udržením nebo i zvýšením spotřeby brambor v České republice chceme při propagaci brambor zdůraznit nejenom jejich sytící funkci, ale především velmi příznivé působení na udržování dobrého zdravotního stavu obyvatel při jejich vyvážené konzumaci,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci ministr Petr Gandalovič. Brambory podle jeho slov neobsahují téměř žádný tuk a vzhledem k obsahu vitamínů, minerálů a dobré stravitelnosti jsou tak důležité pro lidské zdraví. Jsou vhodnou dietetickou složkou jídelníčku.
„Je ale nutné, aby na českém trhu byly nabízeny brambory v perfektním zdravotním stavu hlíz spolu s bezchybným označením včetně konkrétní odrůdy tak, aby si spotřebitel mohl dobře vybrat,“ upozornil Gandalovič.
MZe pěstování brambor finančně podporuje. Pěstitelé jsou od roku 2004 příjemci jednotné platby na ha zemědělské půdy (SAPS) a od roku 2008 i TOP UP k SAPS. Dále na základě zákona o zemědělství poskytuje ministerstvo zemědělství formou podpůrných programů pěstitelům a šlechtitelům brambor finanční prostředky.
Nejznámějším programem je podpora nákupu certifikované sadby brambor v uzavřené sadbové oblasti. Současně se ministerstvo zemědělství podílí na propagačních akcích věnovaných bramborám včetně podpory k Mezinárodnímu roku brambor.
Všechny finanční podpory mohou být poskytovány pouze v souladu se Společnou zemědělskou politikou EU. Proto jsme v loňském roce museli na základě připomínky Evropské komise z tohoto program vyloučit sadbu brambor určených k výrobě škrobu. Brambory k výrobě bramborového škrobu jsou totiž podporovány v rámci Společné organizace trhu se škrobem.
Sklizňové plochy brambor činily v ČR v roce 2007 podle údajů Českého statistického úřadu přes 40 000 ha.
„Před vstupem do Evropské unie se mnozí naši pěstitelé brambor obávali ztráty pozic a odbytišť. Dnes však můžeme konstatovat, že se tyto obavy nenaplňují a že české bramborářství má šanci stále navazovat na úspěšnou minulost,“ uvedl ministr Gandalovič.
 
Petr Vorlíček,
tiskový mluvčí MZe
  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem