přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.
zobrazit po
26.3.2015

Oslavy Velikonoc v Národním zemědělském muzeu v Praze a ve Valticích

Tisková zpráva – Dvě akce ve dvou regionech připravilo Národní zemědělské muzeum (NZM) pro své návštěvníky při příležitosti oslavy Velikonoc. V pražské centrále NZM je na tento víkend připraven program pro děti i dospělé a v jihomoravských Valticích v úterý 31. března otevřou nový muzejní pavilon. Obě akce se konají pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky.


24.3.2015

Ministr zemědělství Jurečka s podnikatelskou misí v USA – jednání ve Washingtonu

Tisková zpráva – Zastupitelský úřad Evropské unie v USA, federální ministerstvo zemědělství, Senát USA, Johns Hopkins University – to jsou místa, kde jednal ministr Marian Jurečka v první den své pracovní návštěvy Spojených států.


24.3.2015

V mezinárodní soutěži Mladí lidé v evropských lesích musí její účastníci prokázat teoretické i praktické dovednosti

Tisková zpráva – Zlepšit povědomí o významu lesů a lesnictví pro rozvoj společnosti je cílem soutěže Mladí lidé v evropských lesích (YPEF). Při soutěži, kterou vyhlásil ministr zemědělství Marian Jurečka, mají mladí lidé od 13 do 19 let navíc možnost diskutovat, spolupracovat a navazovat nové kontakty se svými evropskými vrstevníky.


20.3.2015

Ministr zemědělství Jurečka: I tak velkému trhu, jakým jsou USA, má Česká republika co nabídnout

Tisková zpráva – Představit americkým obchodníkům české potraviny a prodiskutovat možnosti vzájemné spolupráce je cílem návštěvy ministra zemědělství Mariana Jurečky do USA. Na pracovní cestě, která potrvá od 22. do 29. března, ho bude doprovázet podnikatelská mise a také zástupci Potravinářské komory ČR.


18.3.2015

Ministr zemědělství Marian Jurečka se s vinaři shodl na novele zákona, která ochrání český trh před pančovaným vínem

Tisková zpráva – Ministr zemědělství Marian Jurečka a zástupci vinařů se dnes dohodli na novele zákona o vinohradnictví a vinařství. Jejím cílem je lepší kontrola nad prodejem sudového, neboli čepovaného vína. Dovezená vína se budou prodávat jen v obalech, které se nedají znovu naplnit. Prodej domácích vín bude jištěný smlouvou mezi vinařem a vinotékou.


17.3.2015

Ministerstvo zemědělství v Bruselu doporučilo zjednodušit některé podmínky u přímých plateb

Tisková zpráva – Společná zemědělská politika a možnosti jejího zjednodušení, aktuální situace a trendy v mlékárenském sektoru v EU patřily k tématům bruselského jednání Rady pro zemědělství a rybářství. Na programu měli ministři také návrh nařízení o ekologické produkci a označování ekologických produktů a problematiku mezinárodního zemědělského obchodu.


16.3.2015

Přímé platby zemědělcům nově: podpoří hospodaření s ohledem na životní prostředí, mladé i aktivní agrárníky. Ročně získají přibližně 23 miliard korun.

Tisková zpráva – Vláda dnes schválila podmínky pro poskytování přímých plateb zemědělcům připravené Ministerstvem zemědělství. Novinkou je, že na dotace bude mít nárok jen skutečně aktivní zemědělský podnikatel. Podporu získají také ti, kteří dodrží podmínky tzv. ozelenění, tedy postupy příznivé pro klima a životní prostředí. Změny začnou platit už od 1. dubna 2015.


9.3.2015

Ministr Jurečka: Zákon o významné tržní síle napomůže k rovnoprávnějšímu postavení zemědělců a potravinářů vůči obchodním řetězcům

Tisková zpráva – Vláda dnes schválila novelu zákona o významné tržní síle, která má dodavatele zemědělských a potravinářských produktů chránit před nekalými praktikami obchodních řetězců.


9.3.2015

Program rozvoje venkova pro období 2007 – 2013 končí a začíná jeho nová etapa. Letos z něj zemědělci a potravináři dostanou téměř 15 miliard korun.

Tisková zpráva – Nedávno skončilo mimořádné 22. kolo Programu rozvoje venkova (PRV) na roky 2007 až 2013. Cílem PRV je podpora venkova, zvyšování konkurenceschopnosti zemědělství, potravinářství a lesnictví, zlepšování životního prostředí a snížení negativních vlivů intenzívního zemědělského hospodaření. Nová etapa programu je naplánována do roku 2020.


6.3.2015

Ministr zemědělství Jurečka: Finální čísla výsledků českého zemědělství mě velmi potěšila

Tisková zpráva – Rekordních 22,9 miliardy korun dosáhl loni zisk českého zemědělství. Meziročně tak vzrostl o téměř 40 %. Čísla dnes zveřejnil Český statistický úřad s tím, že jde o nejlepší výsledek od roku 1998, kdy je statisticky sledován.


5.3.2015

Ministerstvo zemědělství spouští novou mobilní aplikaci umožňující pohodlné vyhledávání informací o přídatných látkách v potravinách

Tisková zpráva – Speciální aplikaci pod názvem „Víš, co jíš?“ pro chytré mobilní telefony a tablety, která poskytuje informace o problematice bezpečnosti potravin, spustilo ministerstvo zemědělství. Výhodou nové aplikace je pohodlné vyhledávání přídatných látek v potravinách a veřejnosti tak usnadní orientaci na nepřehledném trhu s potravinami.


5.3.2015

Letenské prase aneb Zabíjačka v muzeu

Tisková zpráva – Zažít tradiční domácí zabíjačku mohou návštěvníci, kteří přijdou v sobotu 7. března do Národního zemědělského muzea (NZM) v Praze. Již poosmé se tam uskuteční akce s názvem Letenské prase aneb Zabíjačka v muzeu. Pro návštěvníky akce, nad níž převzal záštitu ministr zemědělství Marian Jurečka, je připraven speciální program. Zároveň mohou navštívit stálé expozice i nově otevřené výstavy NZM, jehož zřizovatelem je Ministerstvo zemědělství.


3.3.2015

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem míří do UNESCO

Tisková zpráva – Zápis Národního hřebčína v Kladrubech (NHK) na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO považuje Ministerstvo zemědělství za prioritu. Vyplývá to z prvního jednání odborné pracovní skupiny MZe, která koordinuje činnosti související s přípravou zápisu Kulturní krajiny hřebčína v Kladrubech nad Labem na tento prestižní seznam.


3.3.2015

Ministerstvo zemědělství spouští novou webovou aplikaci usnadňující vyhledávání informací o protipovodňových opatřeních

Tisková zpráva – Novou vizuální webovou aplikaci, která umožní všem uživatelům rychle a snadno vyhledat informace o 379 protipovodňových opatřeních vybudovaných v České republice v rámci II. etapy programu Prevence před povodněmi, zpřístupnilo na svých stránkách Ministerstvo zemědělství.


27.2.2015

Koncepce strategického rozvoje Lesů ČR je vyvážený dokument, shodli se poslanci a senátoři

Tisková zpráva – S Koncepcí strategického rozvoje státního podniku Lesy ČR v letech 2015 až 2019 se seznámili v Parlamentu České republiky v rámci veřejného slyšení poslanci, senátoři a další hosté.


25.2.2015

Soutěž Společné zařízení roku zná vítěze 8. ročníku

Tisková zpráva – V úterý 24. února 2015 se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo vyhlášení výsledků 8. ročníku soutěže Společné zařízení roku, kterou pořádá Státní pozemkový úřad ve spolupráci s Českomoravskou komorou pro pozemkové úpravy.


23.2.2015

Koncepce Lesů ČR do roku 2019: nová pracovní místa, úspory a zvyšování hodnoty podniku

Tisková zpráva – Vláda dnes projednala Koncepci strategického rozvoje státního podniku Lesy České republiky pro léta 2015 až 2019. K cílům Lesů ČR patří zvyšování hodnoty státního majetku, dosahování přiměřených zisků, uplatňování způsobů hospodaření, které respektují přírodu a také podporou zaměstnanosti přispívat ke zlepšení sociální situace.


19.2.2015

Poctiví vinaři se novely zákona o vinohradnictví a vinařství nemusí obávat

Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství připravuje novelu zákona o vinohradnictví a vinařství. V současné době probíhá diskuze o jednotlivých variantách, jak zabránit černému trhu se sudovým vínem. Novela je teprve před vnitřním připomínkovým řízením MZe. Jaká verze bude zvolena, není zatím zřejmé. Proto je předčasné spekulovat, zda dojde k zákazu prodeje vína ze sudů.


18.2.2015

Ministerstvo zemědělství připravuje zásadní změny v zadávání marketingových zakázek na kampaně „Klasa“ a „Regionální potravina“

Tisková zpráva – Ve středu 25. února v 15.00 hodin se v budově Ministerstva zemědělství uskuteční tzv. předběžná tržní konzultace k veřejné zakázce „Propagační kampaň na podporu kvalitních potravin - KLASA“. Na této konzultaci chceme jednotlivým mediálním a marketingovým agenturám představit zcela nový koncept zadávací dokumentace na kampaně KLASA a Regionální potravina.


12.2.2015

Ministerstvo zemědělství zahajuje další fázi boje proti černému trhu s vínem. Vyzývá organizátory, aby zabránili vstupu falešných vín na prestižní akce

Tisková zpráva – Přísnější opatření proti nelegálnímu obchodování s vínem chystá Ministerstvo zemědělství. Žádá organizátory významných akcí a renomovaných soutěží v odvětví vína, aby zabránili přístupu falšovatelům vín na tyto akce. Vychází přitom z doporučení mezirezortní komise, kterou sestavilo po jednáních s vinaři. Jejími členy jsou i zástupci odborné veřejnosti. Komise navrhla systém základních opatření, která budou namířená proti černému trhu s vínem.


11.2.2015

Čeští biovýrobci se ode dneška představují na mezinárodním veletrhu BioFach 2015

Tisková zpráva – V Norimberku dnes začala mezinárodní výstava BioFach 2015. Veletrh představuje biopotraviny a bioprodukty, ale i přírodní kosmetiku, textilie, bytové doplňky, zemědělské potřeby a další výrobky ekologického zemědělství. Ministerstvo zemědělství se této největší mezinárodní expozice biovýrobců, která potrvá do 14. února, účastní již podeváté.


10.2.2015

Ministr zemědělství Jurečka: Vývoz českých zemědělských produktů a potravin v loňském roce opět vzrostl

Tisková zpráva – Pozitivní trendy agrárního zahraničního obchodu (AZO) České republiky zaznamenané v letech 2012 a 2013 se podařilo udržet i v loňském roce, a to v ještě výraznější míře. Vyplývá to z prvních výsledků Českého statistického úřadu (ČSÚ) k agrárnímu zahraničnímu obchodu.


10.2.2015

Paradox IT zakázky na Ministerstvu zemědělství: I přes zrušení veřejné soutěže, ušetří resort minimálně 50 procent nákladů

Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství muselo zrušit IT zakázku „Provoz e-Agri a související aplikační infrastruktury“ za 150 milionů korun na dva roky. Tři ze čtyř uchazečů totiž nesplnili podmínky, a byli tedy vyřazeni. Jelikož zůstal jeden zájemce, soutěž musela být dle zákona o veřejných zakázkách zrušena. Služby poptávané touto zakázkou jsou doposud poskytovány na základě smlouvy z roku 2012 a MZe za ně aktuálně platí 109 milionů korun ročně.


6.2.2015

Ministr zemědělství Jurečka: Čeští potravináři a zemědělci by měli mít zájem vyvážet. Ministerstvo je připraveno je v tom aktivně podporovat

Tisková zpráva – Obchodníkům a odborníkům je určen Gulfood, nejvýznamnější mezinárodní potravinářský veletrh v arabském světě, který začíná 8. února v Dubaji. Na výstavě, jež letos slaví 20. výročí, se s národní expozicí představí i Česká republika. Gulfood, který potrvá do 12. února, patří se skupinou veletrhů SIAL a výstavou Anuga k nejdůležitějším odborným potravinářským veletrhům na světě.


6.2.2015

Prahou projde průvod masopustních masek, zastaví se i v Národním zemědělském muzeu

Tisková zpráva – Slet masek na Letenském Montmartru a v Národním zemědělském muzeu (NZM) čeká o nadcházejícím víkendu Prahu 7 i historické centrum města. Koná se totiž druhý ročník tradičního masopustu, letošním tématem je „Na vlnách blankytných“. Spolupořadatelem akce je Národní zemědělské muzeum Praha, jehož zřizovatelem je Ministerstvo zemědělství.


5.2.2015

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský začal používat citlivější přístroje na zjištění nelegálního používání pesticidů na polích

Tisková zpráva – Tři sta odborníků ze státní správy i z univerzit se na dnešní konferenci v Brně seznámilo s novými možnostmi odhalování nezákonných praktik při používání přípravků k ochraně rostlin. Zástupci Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) jim představili novou metodiku, která za pomoci citlivějších přístrojů pomůže snáze odhalit nesprávnou aplikaci pesticidů mj. i ze vzorků odebraných přímo na polích.


5.2.2015

Ministr Jurečka jednal s vedením Povodí Odry a zástupci obcí regionu o aktuálních protipovodňových opatřeních

Tisková zpráva – Ministr zemědělství Marian Jurečka se dnes v Ostravě zúčastnil společného setkání se starosty obcí a měst Moravskoslezského kraje a části Olomouckého kraje, které připravilo Povodí Odry. Hlavním tématem jednání byla problematika realizace protipovodňových opatření.


4.2.2015

Ministr Jurečka: Lesy ČR nechají za své peníze vyčistit od munice 500 hektarů lesa na Břeclavsku

Tisková zpráva – Lesy ČR začnou na své náklady odstraňovat do konce letošního roku nevybuchlou válečnou munici z lesních pozemků na Břeclavsku. Jde o plochu 500 hektarů. Asanace území by měla trvat zhruba osm let.


29.1.2015

Ministr zemědělství Jurečka: Zemědělce letos podpoříme více než 53 miliardami korun

Tisková zpráva – O téměř dvě miliardy korun více než v předchozím roce půjde letos na podporu zemědělského sektoru ze státního rozpočtu. Pro rok 2015 totiž vyjednal ministr zemědělství Marian Jurečka 18,4 miliardy korun. V roce 2014 šlo do zemědělství 16,5 miliardy korun. Podařilo se také výrazně navýšit dotace z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), a to z půl miliardy korun na 2 miliardy. Celkový český zemědělský rozpočet s příjmy z Evropské unie je pro letošní rok 53,7 miliardy korun.


28.1.2015

Ministr Jurečka: Při jednání s Ruskem je nutný jednotný přístup Evropské unie

Tisková zpráva – Účinnost opatření EU ke zmírnění dopadů ruských sankcí a aktuální otázky zemědělského sektoru byly předmětem nejen setkání ministrů zemědělství v Bruselu, ale také dvoustranných jednání ministra Mariana Jurečky s eurokomisaři Philem Hoganem a Vytenisem Andriukaitisem, viceprezidentem Evropské investiční banky Wilhelmem Moltererem i europoslanci a představiteli unijních zemědělských nevládních organizací.


19.1.2015

Ministr Jurečka po skončení kampaně „České Vánoce“: Soutěž zaznamenala velký úspěch

Tisková zpráva – Přes 110 tisíc kompletně vyplněných hracích karet (111 093) přišlo do soutěže České Vánoce s regionálními potravinami. Zájem soutěžících tak potvrdil, že kampaň na podporu prodeje kvalitních potravin uspořádaná Ministerstvem zemědělství byla velmi úspěšná. Celkově se v rámci soutěže prodalo přes 3,2 milionu kusů různých produktů s příslušným označením kvality (3 213 720).


16.1.2015

Reakce ministra zemědělství Mariana Jurečky na dnešní tvrzení Asociace soukromého zemědělství ČR

Tisková zpráva – Ministr Jurečka nesouhlasí s tvrzením Asociace soukromého zemědělství, že upřednostňuje velké zemědělské podniky před těmi malými. Proto chce vysvětlit svůj postoj a také konkrétní kroky, které na podporu malých farmářů podniká on i Ministerstvo zemědělství.


16.1.2015

Veletrh Grüne Woche v Berlíně: Při podpoře zemědělského exportu musíme být mnohem aktivnější, řekl ministr Jurečka

Tisková zpráva – Odborníkům, obchodníkům i běžným návštěvníkům je určen mezinárodní veletrh potravinářství, zemědělství a zahradnictví Internationale Grüne Woche (IGW), jehož 80. ročník dnes začal v Berlíně. Tradičně se na něm představuje i Česká republika se svojí národní expozicí. Veletrh je také místem setkávání nejvyšších představitelů agrárního sektoru zemí západní, střední i východní Evropy.


15.1.2015

Ministr Jurečka jmenoval novou Mysliveckou radu

Tisková zpráva – Ministr zemědělství Marian Jurečka jmenoval novou jedenáctičlennou Mysliveckou radu. Jde o jeho poradní sbor pro řešení odborných otázek v myslivosti. Poprvé bude zasedat 27. ledna 2015.


15.1.2015

Marian Jurečka: Konečně začal fungovat systém darování jídla potravinovým bankám

Tisková zpráva – Ministr zemědělství Marian Jurečka je rád, že se podařilo systémově rozjet podporu darování přebytečných potravin potravinovým bankám. Objem takto předávaného jídla v posledních měsících roste, jak uvedla předsedkyně Potravinové banky Praha Věra Doušová v rozhovoru pro Deník.cz.


9.1.2015

Avízo pro firmy, které se chtějí v březnu zúčastnit podnikatelské mise v USA

Tisková zpráva – Ministr zemědělství Marian Jurečka a prezident Potravinářské komory Miroslav Toman zvou české firmy se zájmem o vývoz potravin a nápojů na americký trh k účasti na podnikatelské misi do Spojených států amerických ve dnech 22. až 29. března 2015.


8.1.2015

Ministr zemědělství Jurečka: Zastupitelstva a samosprávy obcí mají významnou roli při usnadnění výstavby protipovodňových opatření

Tisková zpráva – O aktuálních i dlouhodobých tématech z oblasti vodního hospodářství hovořil dnes v Chomutově s vedením státního podniku Povodí Ohře a zástupci obcí regionu ministr zemědělství Marian Jurečka. V posledních 15 letech se nejen v tomto regionu řeší především protipovodňová ochrana a odstraňování povodňových škod na vodních stavbách a tocích.

zobrazit po