přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Stanovisko ministra Miroslava Tomana k údajným dluhům společnosti Agrotrade

17.7.2013

V týdeníku Respekt (vydání z 15. 7. 2013) jsem byl v náznacích dán do souvislosti s údajnými dluhy „rodinné firmy“ Agrotrade. Články jiných médií, která z textu v pondělním Respektu citovala už v neděli, pak mezi 600 mil. Kč dluhů a mou osobou téměř udělaly rovnítko.

Protože o věci nemám žádné vlastní informace, dovoluji si shrnout, co o údajných dluzích řekl právník společnosti Agrotrade Ivan Kozel, a to formou výňatků ze zprávy ČTK vydané v úterý 16. 7. 2013 odpoledne:

Společnost Agrotrade odmítá informace týdeníku Respekt, který ve svém aktuálním čísle uvedl, že po firmě rodiny současného ministra zemědělství Miroslava Tomana zbyly dluhy ve výši zhruba 600 milionů korun. Agrotrade bude právní cestou žádat omluvu a odškodnění.

Podle právníka Kozla společnost Agrotrade během své existence, od roku 1990, podnikala mimo jiné v odvětví leasingu. „Tato činnost byla samostatná a dle metodik peněžních domů zcela oddělená. Na základě prováděných auditů v samotných peněžních domech byla společnost vyzvána, aby svoje aktivity diverzifikovala,“ zdůvodnil Kozel, proč byla firma v roce 2001 odprodána ze skupiny Agrotrade pod obchodním názvem Technology Leasing.

Podle právníka byl odprodej zcela v souladu se všemi právními i ekonomickými pravidly a se souhlasem úvěrující banky. Do konkurzu firmu údajně přivedli až noví vlastníci, kteří za to byli údajně následně trestně postiženi.

V červnu 2003 byl na majetek Technology Leasing vyhlášen konkurz.

Článek Respektu je tak cílená konstrukce sledující poškození dobrého jména firmy, tím i jména Miroslava Tomana.

Mé osobní stanovisko k věci, jak jsem ho v uplynulých dnech poskytl několika novinářům, kteří se o věc zajímali, zní takto:

Jsem připraven nést odpovědnost za to, co jsem udělal špatně, ale to není tento případ. Dokonce i časopis Respekt musel ve svém článku pracovat s náznaky o „rodinné“ firmě, protože jistě dobře ví, že jsem nikdy nebyl ani akcionářem, ani členem orgánů společnosti Agrotrade. To platí tím spíše, že v době, kdy měly údajné dluhy „rodiny Tomanů“ vznikat, jsem působil v zahraničí. Proto nemám k této umělé kauze co dalšího říci.

Ještě jedna věc ale za komentář stojí – citát šéfredaktora Respektu v již zmíněné zprávě ČTK, kde se tvrdí, že jsem měl šanci se k článku vyjádřit,  ale odmítl jsem ji. To je tvrzení alibistické, pokud nechci použít slovo směšné. Údajná možnost vyjádření spočívala v tom, že okamžitě po skončení společného brífinku s premiérem Rusnokem při mém uvedení do funkce, ke mně přistoupila mně neznámá dáma a položila mi mně v tu chvíli nepříliš srozumitelnou otázku o firmě Agrotrade. Aniž bych měl šanci se o věci aspoň na pár vteřin zamyslet, řekl jsem po pravdě, že o tom nic nevím, což ostatně v článku v Respektu také bylo uvedeno (takže ne, že jsem cokoli odmítl). Pokud bych měl mít pocit, že jsem dostal šanci se k tak zavádějícím obviněním vyjádřit, musela by se paní redaktorka obtěžovat a požádat o schůzku, kde by mě stručně seznámila s tím, co chce napsat, a dala mi čas zjistit si fakta. Ne, že mě přepadne pár hodin před uzávěrkou a v situaci, kdy se věnuji premiérovi a přebírání funkce ministra zemědělství.

Miroslav Toman

ministr zemědělství

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem