přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Respekt nepíše pravdu o podílu českých potravin. Nenavrhl jej ministr zemědělství, ale poslanci

24.7.2020

Respekt ve svém včerejším článku obviňuje ministra Miroslava Tomana, že využil konce nouzového stavu a restartu ekonomiky k protlačení vlastní agendy, když navrhl v novele zákona o potravinách povinný podíl českých potravin v obchodech. To však není pravda. S tímto návrhem přišli poslanci, nikoliv ministr. Jde tedy o poslaneckou iniciativu.

Základní fakta zcela ignoruje Respekt v článku Kateřiny Šafaříkové „Váš postup je diskriminace. Dva dopisy nabízejí vhled do evropské kuchyně Babišovy vlády“. Redaktorka píše, že ministr zemědělství Miroslav Toman v novele zákona o potravinách navrhuje do budoucna povinný podíl českých potravin v obchodech. Jak se však dá snadno zjistit, a redaktorka to přesto neudělala, s tímto návrhem nepřišel ministr, ale předložila jej poslankyně Margita Balaštíková, poslanec Zdeněk Podal a podepsalo jej dalších více než dvacet poslanců z několika parlamentních stran. V žádném případě nejde, jak mylně uvádí Respekt, o vládní předlohu, ale o poslaneckou iniciativu.

Ať už jde o chybu nebo záměr, Respektem uváděné údaje nejsou pravdivé. Další dedukce, které pak z této nesprávné informace redaktorka vyvozuje, proto nemají reálný základ a jsou pouhou smyšlenkou.

Ministerstvo zemědělství samozřejmě podporuje české potravinářství a zvýšení potravinové soběstačnosti České republiky. Apeluje na obchodníky, aby rozšiřovali nabídku českých potravin, a upozorňuje veřejnost na jakost české potravinářské produkce, například prostřednictvím národních značek kvality. Ministerstvo navrhuje jako jednu z možných forem podpory českých zemědělců a potravinářů, která zároveň sníží uhlíkovou stopu a zlepší hospodaření v krajině, nakupovat ve státních a veřejných institucích lokální a regionální potraviny, případně potraviny se značkou kvality.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem