přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Reakce na článek V BIO potravinách je CHEMIE!

3.8.2012

Reakce na článek, který vyšel 30. 7. 2012 v deníku Blesk

V deníku Blesk vyšel článek věnovaný bio výrobkům. Podle Blesku jsou v nich éčka, která mohou škodit zdraví. Píše, že povolené množství chemie v ekologických výrobcích je až 5 %.

Biopotraviny neobsahují 5 % éček, ale mohou obsahovat do 5 % surovin, které nepocházejí z ekologického zemědělství, a to pouze ty suroviny, které jsou vyjmenovány v příloze nařízení Rady (ES) 889/2008 o ekologickém zemědělství. Povoleny jsou některé konvenční suroviny proto, že se ještě neprodukují v dostatečném množství v bio kvalitě a seznam není nijak obsáhlý.

Obecně platí, že asi jen každé desáté éčko, které je povolené v konvenčních potravinách, je možné použít v biopotravinách (seznam povolených éček je v příloze nařízení 889/2008).

To platí pro všechny biopotraviny, tedy i pro ovoce a zeleninu. Biopotraviny se chemicky neošetřují, to znamená, že neobsahují rezidua pesticidů. Samozřejmě všechny biopotraviny jsou označeny a lze si přečíst, jaká éčka obsahují.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem