přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ministerstvo zemědělství připravuje centrální registr psů

19.9.2019

Reakce MZe na článek Mladé fronty Dnes Čipování psů: nesmrtelný byznys

Není pravda, že „stát zcela rezignoval na vlastní registr psů“, jak chybně uvádí autoři článku Čipování psů: nesmrtelný byznys v Mladé frontě Dnes. Naopak, povinný centrální registr psů u nás bude fungovat, a to za necelé tři roky. Už při představování novely veterinárního zákona v roce 2017, jejíž součástí bylo i povinné čipování psů od roku 2020, jsme uvedli, že tato právní úprava bude prvním krokem v řešení centrální evidence psů v České republice, viz tisková zpráva Státní veterinární správy (SVS): https://www.svscr.cz/zacina-platit-jedna-z-nejrozsahlejsich-novel-veterinarniho-zakona/.

Z toho vyplývá, že budou následovat kroky další. Tím je například i skutečnost, že MZe se aktivně podílelo na pozměňovacím návrhu v rámci druhého čtení novely veterinárního zákona, které ve Sněmovně proběhlo před několika dny, 11. 9. Tím se navrhuje nově stanovit povinnost chovatele hlásit Státní veterinární správě údaje, které se budou vztahovat k vedení evidence trvale označených psů a jejich chovatelů, přičemž Ústřední veterinární správa tuto evidenci povede a bude ji aktualizovat. Pozměňovací návrh na zavedení centrálního registru psů, na jehož znění spolupracovali odborníci jak z MZe, tak z SVS, doslova zní: Chovatel je povinen hlásit Ústřední veterinární správě Státní veterinární správy písemně nebo prostřednictvím informačního systému Statní veterinární správy údaje stanovené prováděcím právním předpisem.

Účinnost těchto ustanovení se navrhuje na rok 2022 z toho důvodu, aby se vše stihlo řádně připravit a technicky a finančně zabezpečit. Vytvoření registru je z hlediska organizačního (rozdělení kompetencí, personální zajištění, stále rostoucí nároky na ochranu osobních údajů a kyberbezpečnost) i finančního poměrně náročnou operací. Odhad na náklady spojené s jeho vytvořením je 50 – 60 milionů korun.

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem