přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Bio má v České republice jasná pravidla

25.4.2017

Reakce na článek Brněnského deníku o biopotravinách a ekozemědělství ze dne 20. 4. 2017

Ministerstvo zemědělství považuje za nutné reagovat na článek, který vyšel v Brněnském deníku 20. dubna. V  článku se vyjadřuje k problematice označování bio produktů pěstitel, který není registrovaným ekologickým zemědělcem a bio produkty nevyrábí a vyrábět ani nesmí. Obviňuje vládu ČR z legislativního zmatku, proto musíme uvést některé výroky na pravou míru.

Pravidla bio produkce jsou jasně daná a patří mezi zaběhnuté, dobře známé předpisy. Bio produkci, od pole, přes stáje a potravinářské výroby až na pult obchodů přesně definují pravidla, která platí stejně pro všechny zemědělce a producenty bio produktů v Evropské unii od roku 1991. V České Republice máme od roku 2000 zákon, který tato pravidla aplikuje do našeho právního systému. U nás máme jeden z nejlépe propracovaných kontrolních systémů ekologického zemědělství na světě, což dokazují pravidelné návštěvy zahraničních delegací, které se k nám jezdí tento systém učit. Státní zemědělská a potravinářská inspekce dokonce vyhodnotila ve své zprávě sektor ekologické produkce, jako nejméně rizikový z hlediska výskytu nalezených prohřešků. Rozhodně tedy není pravda, že vláda není připravená, nebo že nemáme daná jasná pravidla.

Bioprodukce je založena na tom, že zemědělci nepoužívají žádná chemická hnojiva a postřiky, ale naopak hnojí a stříkají účinnými přírodními, a v přírodě rozložitelnými, výrobky. Kromě toho se samozřejmě dobře starají o svá zvířata, a například do potravinářských výrobků nesmí přidávat celou řadu tzv. éček. Ale i zde platí, že co se smí a nesmí použít, je velmi precizně, do poslední položky, vyjmenováno v legislativě. Každý, kdo bio produkty legálně vyrábí, ví, že se tato pravidla kontrolují pravidelnými rozbory v akreditovaných laboratořích.

V ekologickém zemědělství tedy nevládne chaos. Biopotraviny na pultech našich obchodů si naopak zaslouží nejvyšší důvěru.

Taktéž dotace a podpora pro ekologické zemědělce jsou dány především pravidly EU. Na národní úrovni ji zcela jednoznačně určuje nařízení vlády, podle kterého nyní více než 4000 ekologických zemědělců čerpá dotace na ekologickou produkci.

Označení BIO, nebo grafická loga a znaky ekologické produkce, se mohou použít výhradně na ty výrobky, které vyprodukoval registrovaný ekologický podnikatel, který má na daný výrobek certifikát podle příslušné legislativy. Porušení tohoto pravidla je přísně trestáno. Přehled všech registrovaných ekologických podnikatelů, garantovaný státem, je dostupný zde: www.eagri.cz/rep

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem