přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.
zobrazit po
  • 1
  • 2
  • následující
  • poslední
13.1.2021

Kalamita se vzájemným osočováním vlastníků lesů nezastaví

Kůrovcová kalamita nezná hranice vlastnictví, na Vysočině mají ze všech krajů Lesy ČR nejmenší podíl lesů. Dopady kůrovcové kalamity jsou drastické pro všechny vlastníky, vzájemné obviňování ovšem nikomu nepomůže.


18.11.2020

Nebráníme se férové diskusi o dotacích s nevládními organizacemi, jsme však zásadně proti šíření dezinformací

Reakce na tiskovou zprávu Hnutí DUHA „Ministr zemědělství chce rozdat zemědělské dotace bez diskuse.“


5.11.2020

Reakce na článek portálu iDnes.cz s názvem „Česko odnese nová pravidla pro zemědělce nejhůř, kritizuje svaz“

Tisková zpráva – Informace uvedené v článku serveru iDnes.cz zkresleně popisují postup vyjednávání nové podoby Společné zemědělské politiky a role, kterou jednotlivé instituce v tomto procesu zaujímají. Ministerstvo zemědělství proto považuje za důležité uvést některé skutečnosti na pravou míru.


24.7.2020

Respekt nepíše pravdu o podílu českých potravin. Nenavrhl jej ministr zemědělství, ale poslanci

Respekt ve svém včerejším článku obviňuje ministra Miroslava Tomana, že využil konce nouzového stavu a restartu ekonomiky k protlačení vlastní agendy, když navrhl v novele zákona o potravinách povinný podíl českých potravin v obchodech. To však není pravda. S tímto návrhem přišli poslanci, nikoliv ministr. Jde tedy o poslaneckou iniciativu.


29.6.2020

Reakce MZe na závěry Nejvyššího kontrolního úřadu ke kontrole podpor poskytovaných Podpůrným a garančním rolnickým a lesnickým fondem

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) po ukončení kontrolní akce, která se v období od července 2019 do dubna 2020 uskutečnila na Ministerstvu zemědělství (MZe) a Podpůrném a garančním rolnickém a lesnickém fondu, a.s. (PGRLF) nekonstatuje porušení obecně závazných předpisů ani porušení rozpočtové kázně.


8.6.2020

Reakce Ministerstva zemědělství na závěr Nejvyššího kontrolního úřadu ke kontrole Lesů ČR

Závěr Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) týkající se Lesů ČR (LČR) nekonstatuje jakékoliv porušení předpisů nebo nehospodárné využití finančních prostředků. Tak hodnotí Ministerstvo zemědělství (MZe) i Lesy ČR kontrolu NKÚ, který prověřil, jak LČR postupovaly při řešení kůrovcové kalamity a současně se zaměřil na vybrané položky hospodaření tohoto státního podniku v letech 2016 až 2018.


14.5.2020

Ministerstvo zemědělství odmítá, že by s obcemi a krajem nejednalo o lokalitách pro Generel LAPV

Reakce na článek Mladé fronty Dnes Nové přehrady? Nikdo se neptal


5.3.2020

Šance, že Stutox zabije psa, je opravdu mizivá

Reakce na článek deníku Metro – Čápi míří domů, v Česku je ale čeká otrávená potrava.


21.2.2020

Novela zákona o myslivosti dá myslivcům nové možnosti, jak snížit počty spárkaté zvěře a ochránit naše lesy

Ministerstvo zemědělství se ohrazuje proti vulgárnímu napadení novely mysliveckého zákona v článku Táborského deníku, jehož autorem je ředitel ZOO Tábor RNDr. Evžen Korec, CSc.


18.2.2020

Reakce MZe na pořad A dost! ze 17. 2. 2020

Reakce MZe na pořad TV Seznam A dost! věnovaný hraboší kalamitě a možnostem využití přípravku Stutox II k její eliminaci


7.2.2020

Odpovědnost za uvádění potravin na trh musejí i nadále nést všechny subjekty

Reakce MZe na článek deníku Právo „Postih za dvojí kvalitu se má zmírnit“


8.10.2019

Ministerstvo zemědělství slevové akce nezakazuje, jak nepravdivě uvedl Tomáš Prouza

Reakce MZe na zprávu ČTK Slevové akce u velkých řetězců skončí, navrhuje novela


19.9.2019

Ministerstvo zemědělství připravuje centrální registr psů

Reakce MZe na článek Mladé fronty Dnes Čipování psů: nesmrtelný byznys
8.6.2018

Pravda o návrhu vyhlášky o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů

Navrhovaná novela vyhlášky o lesích vzbudila rozruch. V médiích a na internetu se objevilo několik poplašných tvrzení například o tom, že určuje druhovou skladbu lesů a prosazuje především výsadbu smrku. Až by se chtělo věřit, že vyhláška je čirým zlem a může za veškeré problémy našich lesů. Aspoň to tvrdí někteří „odborníci“. Pravda je ale jiná.


1.6.2018

Pokus o paralyzaci státní správy

Reakce MZe na vyjádření Hnutí Duhy k návrhu vyhlášky o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů


13.11.2017

Reakce na vyjádření Andreje Babiše v deníku Právo (13. 11. 2017) na církevní restituce

Andrej Babiš v rozhovoru pro dnešní deník Právo uvedl, že podle jeho informací provázejí vydávání pozemků a vyplácení restitucí různé podivné okolnosti, a že je třeba prověřit, co se děje na Státním pozemkovém úřadě pod vedením KDU-ČSL.


2.11.2017

Reakce Ministerstva zemědělství na reportáž TV Stream „Smrt nese jméno glyfosát. Je všude kolem nás“

Internetové zpravodajství TV Stream uveřejnilo 30. října reportáž nazvanou „Smrt nese jméno glyfosát. Je všude kolem nás“. Ministerstvo zemědělství k reportáži uvádí několik poznámek.


22.9.2017

Tuna falešných argumentů aneb Otrávená voda v Česku

Reakce Ministerstva zemědělství na reportáž TV Stream z 19. září 2017 „Otrávená voda. Alarmující výsledky testů vody v Česku“


13.9.2017

Ministr Marian Jurečka k nepřesnostem ohledně pozice ČR ke Společné zemědělské politice po roce 2020

V posledních týdnech se v médiích a na sociálních sítích objevují nepřesnosti ohledně pozice České republiky k budoucí Společné zemědělské politice (SZP) po roce 2020, rád bych ji proto uvedl na pravou míru.
25.4.2017

Bio má v České republice jasná pravidla

Reakce na článek Brněnského deníku o biopotravinách a ekozemědělství ze dne 20. 4. 2017


15.3.2017

Reakce na článek iDNES.cz „Ministerstvo hodlá omezit prodej mléka. Dělá z nás vazaly, vadí farmářům“

Redakce iDNES.cz uveřejnila dne 15. 3. 2017 článek s názvem „Ministerstvo hodlá omezit prodej mléka. Dělá z nás vazaly, vadí farmářům“. Vydala ho, aniž by počkala na vyjádření Ministerstva zemědělství. Pokud by iDNES.cz vyčkal na vyjádření MZe, nevznikla by mezi zemědělci zbytečná panika. V článku je totiž uvedeno několik nepravdivých informací.
10.1.2017

Blesk - omluva čtenářům

Blesk, 10. ledna 2017


15.4.2016

Když novinář střílí naslepo

Reakce Ministerstva zemědělství na článek Diktatura myslivců – Echo 24 ze dne 8. 4. 2016


29.3.2016

Arogance? Ale kdeže!

reakce na článek Petra Havla „Výkupy pozemků ve veřejném zájmu: Arogance státních úředníků“


29.3.2016

Blázniví ministerští úředníci aneb jak je to opravdu se zákazem vstupu do lesa

Vážně se na Ministerstvu zemědělství zbláznili a chtějí pod pokutou 30 tisíc korun zakázat vstup do lesa? To už tam nesmíme na procházky nebo sbírat houby?

11.10.2013

Vyjádření MZe k článku z MFDnes „Chemický koktejl na českých polích. Spotřeba hnojiv vzrostla o polovinu“, který vyšel 30. 9. 2013

Článek z MFDnes „Chemický koktejl na českých polích. Spotřeba hnojiv vzrostla o polovinu“ obsahuje soubor nepravdivých informací, které se týkají spotřeby hnojiv ve světě i v České republice. Oproti tvrzení, které článek uvádí, spotřeba čistých živin v roce 2012 naopak ve srovnání s předešlým rokem klesla, jak vyplývá ze Zprávy o stavu zemědělství 2012.


17.7.2013

Stanovisko ministra Miroslava Tomana k údajným dluhům společnosti Agrotrade

V týdeníku Respekt (vydání z 15. 7. 2013) jsem byl v náznacích dán do souvislosti s údajnými dluhy „rodinné firmy“ Agrotrade. Články jiných médií, která z textu v pondělním Respektu citovala už v neděli, pak mezi 600 mil. Kč dluhů a mou osobou téměř udělaly rovnítko.


29.4.2013

Lesy ČR reagují na zavádějící článek časopisu Týden o veřejných zakázkách na informační technologie

Lesy ČR (LČR) nikdy neposílaly peníze na švýcarské účty. Zaplatily pouze dvěma dodavatelům za odvedenou práci na zakázkách na informační a komunikační technologie. Šlo vždy o korunové platby do peněžních ústavů působících v ČR. Tyto zakázky byly zadány a soutěženy v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. Práce vyplývající z uzavřených smluv byly LČR řádně zadokumentovány, dodavateli provedeny a vyfakturovány.


26.4.2013

Vyjádření MZe k článku ČTK, že novela zákona prý může zvýšit údaje a omezit kontroly

Řada informací uvedených v článku ČTK je zavádějících, protože reaguje pouze na prvotní výstup komise pro hodnocení RIA (tj. dopadů regulace) a nikoli na přepracované a závěrečné stanovisko. Jde například o kontroly vícesložkových potravin, kdy je tato problematika jasně pokryta legislativně i argumentačně v příslušné části odůvodnění.


15.4.2013

Stanovisko Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) k novele zákona o vodovodech a kanalizacích

Sdružení SOVAK ČR i jednotlivé vodohospodářské společnosti podporují navrženou novelizaci zákona o vodovodech a kanalizacích. Současné ustanovení povinnosti opravy a údržby přípojek je přenesením povinností i nákladů spojených s vlastnictvím přípojky plošně do vodného nebo do stočného, tj. mezi ostatní odběratele, což je diskriminační a zároveň neefektivní, neboť odpovědnost za péči o majetek musí vždy nést vlastník.


27.3.2013

MZe: Výrobky českých zemědělců uznané jako biopotraviny jsou kvalitní

Tisková zpráva – V posledních dnech média zveřejnila několik článků o tom, že čeští zákazníci nevěří kvalitě biopotravin. Zatím ale nebyl zaznamenán případ, že by evropské nebo národní logo bylo použito neoprávněně, nebo že by záměrně bylo používané na konvenčních potravinách. Přitom vysokou kvalitu biopotravin, které jsou produkty ekologického zemědělství, potvrzuje celá řada kontrol. Ty jsou dané legislativou. Na její dodržování dohlíží Ministerstvo zemědělství.


4.3.2013

Reakce na článek Lidových novin „Nejdražší poradci? Platí si je ministr Chalupa“

Ministerstvo zemědělství upřesňuje informace v článku, který vyšel 4. 3. 2013 v Lidových novinách pod titulkem „Nejdražší poradci? Platí si je ministr Chalupa“.


18.2.2013

Reakce na článek na aktualne.cz „Přísně tajné: Poradci ministrů berou až stovky tisíc“

Ministerstvo zemědělství důrazně odmítá informace v článku na aktualne.cz s titulkem „Přísně tajné: Poradci ministrů berou až stovky tisíc“.


7.2.2013

Reakce na článek na aktualne.cz

Článek „Obavy tisíců podnikatelů. Bendl chce dražší kontroly,“ který byl 6. 2. 2013 uveřejněn na stránkách aktulne.cz, zavádějícím způsobem informuje o novele zákona o potravinách. Není pravda, že tato novela jde proti vládním plánům šetřit ve státní správě.


23.1.2013

Reakce na článek v Lidových novinách

Lidové noviny ve svém článku z 23. 1. 2013 Divný výběr šéfů státních firem uvádějí, že při získávání informací o výběrovém řízení na generálního ředitele Lesů ČR se jim nepodařilo sehnat na Ministerstvu zemědělství nikoho, kdo by odpověděl na dotazy jejich redaktora. Tato informace je zcela nepravdivá.


10.12.2012

Reakce na článek v týdeníku Euro

Minulý týden, 3. 12. 2012, vyšel v týdeníku Euro článek „Pomoc pro Babiše odložena. Zatím“. Ministerstvo zemědělství na tento článek reagovalo, protože v něm bylo opomenuto několik významných skutečností. Z vyjádření, které MZe zaslalo redakci týdeníku, však byla zveřejněna pouze nepatrná část, proto reakci MZe přinášíme v plném znění.


6.9.2012

Jsou biopotraviny kvalitnější než klasické potraviny?

V posledních dnech média zveřejnila několik článků a reportáží o studii Stanfordovy univerzity, jejíž vědci se zabývali biopotravinami a došli k výsledku, že nejsou zdravější než běžné potraviny.


3.8.2012

Reakce na článek V BIO potravinách je CHEMIE!

Reakce na článek, který vyšel 30. 7. 2012 v deníku Blesk


20.7.2012

Stanovisko MZe k měsíčnímu odložení výplat dotačních titulů LFA a NATURA 2000

Příjemci dotací z dotačních titulů LFA a NATURA 2000 byli v tomto týdnu ze strany SZIF informováni o nezbytném opatření, podle nějž bude od letošního roku posunut termín zahájení výplat těchto dotací. Oproti dosavadní praxi budou výplaty zahájeny později, pravděpodobně nejdříve koncem listopadu t.r., aby mohly být naplněny všechny připomínky Nejvyššího kontrolního úřadu, ale především Evropské komise a Evropského účetního dvora, týkající se rozložení kontrol.


18.7.2012

Stanovisko k společnému evropskému fondu pro řízení rizik a krizí pro farmáře postižené přírodními pohromami a ztrátou produkce

Tiskové vyjádření - Média a následně Agrární komora ČR dezinterpretovaly stanovisko Ministerstva zemědělství, které podporuje možnost vytvoření fondů z prostředků EU určených na programy rozvoje venkova tak, aby do nich v případě zájmu jednotlivých odvětví mohli přispívat zemědělci, Evropská unie i stát. Finanční prostředky na programy rozvoje venkova pro tyto účely by však měly být oddělené pro jednotlivé státy, které by pak suverénně rozhodovaly o míře i způsobu využití financí. Tak by fondy více odpovídaly reálným potřebám zemědělců v každé členské zemi. Vytvoření pouze jednoho společného fondu na úrovni EU nepovažujeme za vhodné, protože členské státy leží v různých klimatických oblastech a potýkají se s různými riziky, což by mohlo české zemědělce v přístupu k těmto fondům a následném čerpání finančních prostředků znevýhodnit.


11.6.2012

Stanovisko Ministerstva zemědělství k zavádějící interpretaci financování přednášek Jakuba Vágnera

Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství odmítá zavádějící interpretace související se sérií přednášek o sladkovodním rybářství, které se v posledních dnech objevily v českých médiích. Ministerstvo považuje sérii přednášek zřejmě nejznámějšího českého rybáře Jakuba Vágnera za úspěšnou a efektivní cestu k popularizaci oboru. Podobně věc nejspíš vidí zástupci škol, na které se letos nedostalo, když po skončení série vyvinuli enormní zájem o její prodloužení.

zobrazit po
  • 1
  • 2
  • následující
  • poslední