přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Zemědělcům pomáhá protierozní kalkulačka

23.11.2016

Posilovat ochranu zemědělské půdy před erozí pomáhá zemědělcům protierozní kalkulačka. Díky této internetové aplikaci se dozví například informace o ochranném účinku modelových osevních postupů s možností vytvářet a hodnotit vlastní osevní postupy. Aplikace má přinést uživatelům vysokou variabilitu řešení protierozní ochrany v závislosti na vyhodnocení konkrétních místních podmínek a specifických potřeb uživatele.

„Pestrost osevních postupů není rozhodně malá, většina podniků má nad čtyři, jsou i podniky s osmi plodinami. Pro nás bude důležitější vybrání vhodných lokalit pro plodiny, zajištění organické hmoty a délka svážnice, která není přerušená,“ říká ministr zemědělství Marian Jurečka.

Po aplikaci osevního postupu na lokalitu a zadání stávajících protierozních opatřeních kalkulačka vyhodnocuje potřebu přijmout doplňující protierozní opatření a hodnotí rovněž jejich účinnost.

V budoucnu by měla aplikace pomoci i s daty o suchu, například jaké jsou dlouhodobé srážkové poměry v dané lokalitě.

Vodní erozí je v ČR ohroženo až 60 procent zemědělské půdy, v ohrožených až nejohroženějších kategoriích je to přibližně 35 procent území.

 

Podívejte se, jak funguje protierozní kalkulačka:

https://www.youtube.com/watch?v=lgNOVufrXrk&feature=youtu.be

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem