přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Vyjádření MZe k plánovanému zvýšení poplatku za vklad do katastru nemovitostí

15.6.2019

Poplatek za vklad do katastru nemovitostí se neupravoval již od roku 2012. Od té doby došlo, mimo růstu inflace, také k významnému navýšení nákladů, které souvisí se zasíláním oznámení majitelům nemovitostí. Od roku 2014, kdy vstoupil v platnost nový Občanský zákoník, je o změnách v katastru informován výrazně větší počet osob. Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) od té doby rozesílá upozornění všem dotčeným osobám ke každému návrhu k provedení změn v zápisu do katastru nemovitostí před jeho vlastním provedením. Toto opatření významně chrání majitele nemovitostí před podvodnými převody nemovitostí, které se v minulosti stávaly.

„V současnosti jsou v ČR prakticky nejnižší poplatky za vklad do katastru v celé Evropě, touto změnou se situace srovná například se Slovenskem, kde je prakticky totožná právní úprava jako v ČR,“ uvedl předseda ČÚZK Karel Večeře. Na Slovensku se nyní za vklad do katastru nemovitostí platí 66 EUR (cca 1800 Kč), při zrychleném zápisu do 2 týdnů pak dokonce 266 EUR (cca 7200 Kč). Paušální částku využívá rovněž Nizozemsko, kde je poplatek 150 EUR (cca 4 000 Kč). V Rakousku je to 60 EUR a k tomu 1,1 % z ceny nemovitosti. V Německu je poplatek dle hodnoty nemovitosti, v případě rodinného domu obvykle 400 EUR.

 

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem