přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Odborníci budou v Kladrubech hovořit o kulturní krajině a chovu koní

18.5.2017

Architekti, historici, krajináři a další odborníci nejen z České republiky, ale i z Bulharska, Dánska a Rakouska, se zúčastní první mezinárodní konference na téma Ochrana kulturní krajiny a její organizace se zvláštním zřetelem k chovu koní. Uskuteční se ve dnech 25. a 26. května v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem, který konferenci, nad níž převzalo záštitu Ministerstvo zemědělství, pořádá ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně.

Za Organizaci OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) na setkání vystoupí Mechtild Rösslerová s přednáškou o kulturní krajině UNESCO a nejvyšší podkoní dánských královských stájí Per Stangby Thuesen pohovoří o starokladrubských koních, kteří jsou již více než 20 let dodáváni na tamní královský dvůr pro ceremoniální účely. Další vystoupí s přednáškami například na téma „Kulturní krajiny v ČR v kontextu témat světového dědictví“, „Krajina císařského hřebčína v Kladrubech nad Labem ve světle archivních pramenů“ a „Společenské elity a venkovská krajina kdysi a dnes“.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem je národní kulturní památkou, která se uchází o zápis na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Rozsáhlý komplex hřebčína byl v roce 1995 spolu se základním kmenovým stádem starokladrubského koně prohlášen kulturní památkou, sedm let poté národní kulturní památkou. Poprvé v českých dějinách se tak hospodářské zvíře stalo vedle uměleckých a architektonických děl oficiální součástí kulturního dědictví ČR.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem