přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ministerstvo zemědělství výstavou připomíná architekta Františka Roitha, autora ministerské budovy

21.11.2016

Ministerstvo zemědělství (MZe) připravilo výstavu věnovanou osobnosti a dílu architekta Františka Roitha, autora ministerské budovy v Praze na Těšnově. Pardubický rodák, který studoval na České vysoké škole technické v Praze, u architekta Josefa Zítka na pražské německé polytechnice a také na prestižní vídeňské Akademii výtvarných umění, se po první světové válce prosadil jako autor významných pražských veřejných budov. Pět z nich neodmyslitelně k hlavnímu městu patří, a to budova Městské knihovny (na Mariánském náměstí), Ministerstva financí (v Letenské ulici), Poštovního a šekového úřadu (dnešní Komerční banka na rohu Václavského náměstí a Štěpánské ulice), Živnostenské banky (dnešní Česká národní banka v ulici Na Příkopech) a Ministerstva zemědělství.

Budova MZe byla postavena v místech starého řečiště Vltavy, na parcele vyrvané řece, což při stavbě i později přinášelo technické problémy. Základní kámen, dodnes viditelný v suterénu budovy, byl položen 18. 5. 1927. Stavební práce začaly v září 1928 a v březnu 1932 byla budova zkolaudována.

Z Roithova ateliéru vzešla například restaurace pro Jubilejní výstavu na bubenečském Výstavišti, Ředitelství pošt a telegrafů v Brně, „Rašínův dům“ (finanční úřady) v Plzni, budovy bývalého okresního soudu s věznicí v Jilemnici a Společenský dům v Luhačovicích.

František Roith byl také autorem mnoha technických staveb, především vodních děl a mostů. Mezi jeho první stavby tohoto druhu patří sklopný jez Hadík s mostem u Mělníka. Jde o jeden z prvních pohyblivých jezů u nás, ve své době vynikal po stránce konstrukční i výtvarné. Je také autorem jezu se zdymadlem a vodní elektrárnou v Nymburku a Masarykova mostu se zdymadlem v Kolíně.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem