přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ministerstvo zemědělství dokončilo digitalizaci historických fondů, objevilo při ní vzácné dokumenty

9.5.2017

Ministerstvo zemědělství již má kompletně digitalizované historické fondy, nyní přijdou na řadu novější materiály. Díky digitalizaci archivu, která začala loni v květnu, bylo nalezeno i několik vzácných dokumentů. Například zhruba padesát fotografií ze stavby budovy Ministerstva z let 1928-32 nebo velmi pečlivě zpracovaná dokumentace k prvorepublikové veřejné zakázce, při níž se vybírala telefonní ústředna.

Archiv Ministerstva zemědělství je pestrý a obsahuje řadu historicky významných dokumentů. Je naší povinností tyto dokumenty a listiny zachovat v co nejlepším stavu pro další generace a odborníky. Díky digitalizaci budou moci badatelé častěji nahlížet do archivních fondů, aniž by se přitom dokumenty znehodnotily. K jejich největšímu poškozování dochází totiž právě při časté ruční manipulaci,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Ve správním archivu jsou uloženy i dokumenty zaniklých zemědělských podniků, státních statků i například fond šlechtického majetku, fond velkého a drobného církevního majetku, konfiskáty a příděly, původní plány budovy Ministerstva a různé další dokumenty související se stavbou budovy slavného prvorepublikového architekta Františka Roitha a technickým vybavením budovy.

Archiv je digitalizován na základě veřejné zakázky ve spolupráci se společností Handicap – výrobní družstvo invalidů.

Přehled dosud digitalizovaných dokumentů Ministerstva zemědělství:

  • fond šlechtického majetku (např. rodu Czerninů, Kinských, Lobkowiczů, Schwarzenbergů a Šternberků)
  • církevní fondy (např. Arcibiskupství pražské, Arcibiskupství olomoucké, Biskupství Brno, Premonstráti, Augustiniáni, Benediktini, Cisterciáci, Dominikáni, křížovnické řády, rytířské řády, konventy, kongregace, kapituly, proboštství a nadace)
  • dokumenty týkající se výkupu podle zákona č. 46/1948 Sb.
  • lesní majetek - příděly pro obce (protokoly o předání konfiskovaných lesů obcím)                           
  • historické plány budovy MZe.
  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem