přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Zákaz uvedení závadného belgického masa na český trh

28.4.2011

Belgické dozorové orgány zjistily ve vepřovém mase vyváženém mj. také do České republiky nadlimitní obsah sulfadiazinu. Informaci o závadném mase zveřejnila Belgie prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF).

Státní veterinární správa České republiky (SVS ČR) dosud pozastavila (přes opožděné varování) 26 000 kg masa - zakázala uvedení většiny ze zásilek vepřového masa s nadlimitním množstvím reziduí léčiva sulfadiazin do oběhu. Podle Milana Maleny, ústředního ředitele SVS ČR, je na belgickém případě patrné to, že varování systémem RASFF může být opravdu účinné, pokud nebude, jako v belgickém případě, až o 10 dnů opožděno.

Limit obsahu zbytků léčiv v mase určeného pro lidskou spotřebu je u sulfadiazinu 100 mikrogramů na kilogram - případě belgického vepřového chlazeného a vepřového chlazeného s kostí byl překročen více než dvakrát (279 mikrogramů na jeden kilogram).

Toto množství samozřejmě přímo člověka po jednorázové konzumaci nikterak neohrozí, může však posílit odolnosti mikroorganismů proti antibiotikům. Proto jsou limity pro rezidua stanoveny. Léčiva se musejí vysadit na určitou dobu před porážkou hospodářských zvířat, jejich obsah se monitoruje.

Podle ministra zemědělství Ivana Fuksy musejí být veterinární léčiva bezpečná nejen pro zvířata, ale v dalším kroku i pro konzumenty živočišných produktů. Dávkování veterinárních léčiv a jejich správné použití je pod přísnou kontrolou, protože jejich případné zbytky v potravinách představují potenciální zdravotní riziko. Kontrola průniků veterinárních léčiv a jejich pozůstatků do potravinového řetězce je tedy nezbytná. Celoevropský systém  RASFF, a zejména české veterinární kontroly, podle slov ministra zemědělství opět prokázaly, že jsou nastaveny dobře a že svou prací chrání spotřebitele i na jednotném unijním trhu bez hranic a s velkou frekvencí denně převážených zvířat i potravin.

Zdroj: SVS ČR

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem