přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Zákaz prodeje uzeného halibuta původem z Polska

29.7.2011

Státní veterinární správa České republiky (SVS ČR) prověřila na základě zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) zásilku halibuta s nadlimitní přítomností listerií původem z Polska.

SZPI odebrala 27. července 2011 vzorek a zjistila nadlimitní přítomnost bakterie Listeria monocytogenes schopné kontaminovat potraviny a krmiva a jako potenciální patogen být původcem onemocnění lidí i zvířat, listeriózy. Informace byla okamžitě předána SVS ČR, která zajistila prověření celé zásilky. Celkem bylo doručeno 126 balení po 113 g (ve dvou zásilkách) s distribucí výhradně v obchodní síti Kaufland.

 Do České republiky byl distribuován výrobek z uzených ryb s názvem Halibut (balení po 113 gramech) z polské firmy Almar s  identifikační značkou PL 22051801WE a datem spotřeby 1. 8. 2011, č. šarže 0707PNT.

SVS ČR nařídila okamžitý zákaz uvádění do oběhu a stahování ze všech prodejen, kam byl polský výrobek distribuován. Zásilka bude vrácena zpět výrobci, popřípadě neškodně odstraněna, tj. zlikvidována v asanačním podniku. Informace o závadné zásilce byla zveřejněna prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF), ihned byla informována i polská veterinární správa.

Podle SVS ČR a SZPI by spotřebitelé uvedený výrobek rozhodně neměli konzumovat a pokud mají tuto potravinu doma, tak ji mohou vrátit do obchodu. Organismus člověka v dobré kondici si s mírným nadlimitním množstvím bakterií Listeria monocytegenes poradí, ale v případě jiným onemocněním oslabeného nebo staršího člověka, popřípadě těhotné ženy, je riziko onemocnění velké a v krajním případě může jít i o ohrožení života.

Zdroj: SVS ČR

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem