přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Zákaz prodeje pražených pistácií

5.5.2011

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila ve výrobku s obchodním názvem „Pistácie pražené solené“ (šarže L046, datum minimální trvanlivosti 18. 12. 2011, balení 200 g) nadlimitní množství aflatoxinů.

Výrobcem uvedené potraviny je firma IBK TRADE, která surovinu (původem z Íránu) nakoupila od firmy MB INDUSTRY s.r.o. Chrastava. Firma IBK TRADE dodala zpracované pistácie společnosti AHOLD Czech Republic, a.s. v množství 358,4 kg.

Aflatoxiny jsou jedním z druhů mykotoxinů produkovaných některými druhy plísní a patří mezi nebezpečné látky ohrožující lidské zdraví. Napadají především suché skořápkové plody, tedy například různé druhy oříšků, a dále například i některé obiloviny. Dovoz suchých skořápkových plodů z určitých zemí, například právě pistácií z Iránu, dále mandlí z USA, arašídů z Číny apod., podléhá zvláštnímu režimu.

Společnost AHOLD Czech Republic, a.s. na základě uvedeného zjištění a uloženého opatření okamžitě stáhla tuto potravinu z oběhu. Vzhledem k datu minimální trvanlivosti mohou mít spotřebitelé kontaminované pistácie stále doma. SZPI nedoporučuje jejich konzumaci.

Informace o případu byly předány do Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF), který na podobné výrobky upozorňuje i ostatní členské státy Evropské unie.

Zdroj: SZPI

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem