přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Únik radiace v Japonsku a kontroly potravin v Evropské unii

17.3.2011

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), která je jednou ze složek radiační monitorovací sítě v České republice, sleduje velmi bedlivě v těchto dnech v souvislosti s nedávným únikem radiace v Japonsku situaci na trhu s potravinami.

V nejbližších dnech budou inspektoři SZPI ve spolupráci s Generálním ředitelstvím cel odebírat vzorky potravin u zásilek původem z Japonska, u kterých bude dovozci požádáno o jejich uvolnění do volného oběhu na území Česka. Potraviny vyrobené v Japonsku, které se nyní vyskytují v tržní síti, nemohou být s velkou pravděpodobností vzhledem k době své výroby, přepravy a skladování radioaktivitou kontaminované. Přesto se SZPI v dalších dnech zaměří i na kontrolu obchodu, aby prověřila potraviny, které by se mohly do ČR aktuálně dostat prostřednictvím jiných členských zemí Evropské unie.

Situace, jíž věnuje maximální pozornost i Generální ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele (DG SANCO), je nyní průběžně pečlivě monitorována. Jakékoli důležité informace v souvislosti se situací v Japonsku jsou standardně předávány Systémem rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF). SZPI je připravena v případě jakéhokoli ohrožení spotřebitelů ČR okamžitě zasáhnout a informovat veřejnost.

Rovněž Státní veterinární správa České republiky (SVS ČR) je připravena ke kontrolám, ke kterým vybízí Evropská komise (v jejím případě se jedná o potraviny živočišného původu, zejména rybí produkty). Vzhledem k možnému šíření radioaktivity je možné, že bude třeba analyzovat i potraviny z jiných třetích zemí, přičemž jakýkoli zvýšený stupeň radioaktivity bude třeba ihned nahlásit na Evropskou komisi.

SVS ČR sděluje, že naší republiky by se tento problém zvýšené radioaktivity v produktech živočišné původu  dotýkat neměl. Letos do ČR nesměřovaly žádné zásilky veterinárního zboží. V roce 2010 to byly pouze 2 zásilky, 1,7 t krmení pro psy a pro kočky a 98 kg jiného zboží.

V souvislosti s živelnými pohromami v Japonsku, poškozením jaderných elektráren, a s ostatními možnými riziky v regionu připravuje SVS ČR mimořádnou kontrolní akci na rybí produkty z celé oblasti jihovýchodní Asie.

Zdroje: SZPI, SVS ČR

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem