přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Stažení hořkých piniových oříšků z oběhu

19.8.2011

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila 19. srpna 2011 stáhnout z oběhu výrobek s obchodním názvem „ENSA PÍNIOVÉ JADRÁ“.

Tyto piniové oříšky zachycené v maloobchodní síti způsobují při konzumaci tzv. „pine mouth syndrome“, hořkou chuť v ústech, která může přetrvat i několik týdnů. Nevyhovující jádra borovice pinie původem z Pákistánu byly baleny ve společnosti ENCINGER, spol. s r. o. se sídlem na Slovensku a poté distribuovány do ČR.

Stažení se týká potraviny „ENSA PÍNIOVÉ JADRÁ, CZ: Piniové jádra“, šarže L51000219C, DMT 19. 08. 2011, hmotnost balení 50g. Za normálních okolností mají tato semínka nasládlou pryskyřičnou chuť. S odstupem několika hodin po požití semínek vyvolávajících „pine mouth syndrome“ však začne konzument pociťovat zvláštní a nepříjemné chuťové vjemy.

Hořká kovová chuť v ústech se zintenzivňuje při konzumaci jiných pokrmů a nápojů, zejména sladkých. Příznaky mohou přetrvávat i více než 14 dní. Vzhledem k datu minimální trvanlivosti mohou mít spotřebitelé tyto výrobky stále doma. Negativní dopady nejakostních pinií na lidské zdraví nebyly prokázány, SZPI však jejich konzumaci nedoporučuje.

Informace o výrobku byly předány do Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF), který na závadné zboží upozorňuje i ostatní členské státy Evropské unie.

Zdroj: SZPI

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem