přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Rizikové okurky původem ze Španělska byly dodány i do České republiky

30.5.2011

Okurky ze Španělska, podezřelé z kontaminace bakteriemi enterohemoragické Escherichie coli (EHEC), byly v minulých dnech dodány i do České republiky. Jedná se o salátové bio-okurky od německého dodavatele.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) obdržela tuto zprávu 28. května 2011 od německé strany prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF). Z České republiky dosud nebyl hlášen žádný případ nákazy.

Okurky byly dodány české společnosti Country Life s r.o., Nenačovice, Beroun. Podle německé strany byly distribuovány také do Maďarska, Rakouska a Lucemburska. Bakterie EHEC představují obecně jeden z největších mikrobiologických problémů, které se týkají potravinářského průmyslu - od pohromy způsobené botulismem před asi 80 lety. Jsou to nebezpečné bakterie u lidí vysoce infekční – k vyvolání infekce stačí velmi nízká dávka. Tyto bakterie způsobují akutní onemocnění, které má vážné dlouhodobé následky, zvláště selhání ledvin.

Ústřední inspektorát SZPI nařídil na zítřejší ráno mimořádnou kontrolu a odebrání vzorků ve firmě Country Life. Dále vydal pokyn, aby byl pro předmětnou šarži produktu uložen zákaz uvádění do oběhu a pokud se tyto okurky ještě nacházejí v obchodní síti, aby byly okamžitě staženy. SZPI též zkompletuje seznam odběratelů, který poslouží hygienikům pro monitorování nákazové situace.

Zdroj: SZPI

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem