přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ochrana českého trhu před nebezpečnými potravinami

21.3.2011

Česká republika si v rámci ochrany svého trhu vytipovala některé rizikové potraviny ze třetích zemí a zařadila je na tzv. „červený seznam“. Tyto potraviny jsou kontrolovány již při dovozu a díky tomu se kontaminované zásilky vůbec nedostanou na evropský trh a spotřebitelům proto nehrozí žádné nebezpečí.

Jednou z položek na uvedeném seznamu některých rizikových potravin jsou např. také rozinky. Inspektorům Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se v uplynulých dnech podařilo ve spolupráci s Celní správou České republiky zadržet zásilku rozinek z Číny, která mířila na evropský trh.

Laboratorními rozbory byla v rozinkách zjištěna přítomnost cizorodých látek, konkrétně minerálních olejů. Přítomnost minerálních olejů v jakékoliv potravině je nežádoucí, neboť se jedná o směs uhlovodíků ropného původu a potraviny takto kontaminované nejsou vhodné k lidské spotřebě.

Z tohoto důvodu zaslala SZPI příslušnému celnímu úřadu závazné stanovisko nepropustit tuto zásilku do volného oběhu. Zásilka byla rozložena do dvou kontejnerů, z nichž každý obsahoval 21 tisíc kilogramů rozinek. Celkově tak bylo zadrženo 42 tun rozinek. Dovozce nyní musí inspektorům sdělit, jak se zásilkou naloží. Může ji vrátit svému dodavateli nebo ji musí zničit.

Informace o dodávce rozinek byly zároveň odeslány na vědomí ostatním členským zemím Evropské unie prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF).

Zdroj: SZPI

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem