přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Nedeklarovaná sojová bílkovina v kukuřičných lupíncích

10.10.2011

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila stáhnout z oběhu a přeznačit jednu šarži kukuřičných lupínků Emco. V produktu zjistila SZPI výskyt sojové bílkoviny, která není uvedená na obale výrobku. Tato bílkovina může představovat riziko pro spotřebitele, kteří jsou alergičtí na sóju.

Z oběhu stažený výrobek se nazývá „Kukuřičné lupínky“, „Velké křupavé“, hmotnost balení je 750g, šarže L11-01883, minimální trvanlivost do 21. července 2012, vyrobeno ve Spolkové republice Německo pro Emco spol. s r. o.

SZPI vydala opatření, podle nějž musí být výrobek stažen z oběhu a před opětovným uvedením přeznačen tak, aby byla přítomnost sojové bílkoviny dostatečně deklarována. Vzhledem k datu minimální trvanlivosti mohou mít spotřebitelé nepřeznačený výrobek stále doma.

Informace o výrobku byly předány do Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF), který na závadné zboží upozorňuje i ostatní členské státy Evropské unie.

Komise Codex Alimentarius přijala v roce 1999 seznam potravin a složek, které musí být na obalu vždy deklarovány: obiloviny obsahující gluten - pšenice, žito, ječmen, oves, špalda a jejich hybridy; korýši a výrobky z nich; vejce a výrobky z vajec; ryby a výrobky z ryb; burské oříšky, sója a výrobky z nich; mléko a mléčné výrobky včetně laktózy; ořechy a výrobky z nich a oxid siřičitý o koncentraci 10 mg/kg nebo více.

Další přidávání nebo ubírání látek do seznamu provádí Výbor Codex Alimentarius pro označování. Aby byla spotřebitelům poskytnuta větší ochrana tím, že bude více látek deklarovaných na obalu, bylo přijato i tzv. 5% pravidlo místo dosavadního 25% pravidla.

Zdroj: SZPI

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem