přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Nedeklarovaná sojová bílkovina v mraženém mase

12.12.2011

Podle tiskové zprávy Státní veterinární správy České republiky (SVS ČR) zjistili, v rámci namátkové kontroly v místě určení, inspektoři Krajské veterinární správy pro Jihomoravský kraj nedeklarovanou sojovou bílkovinu v mražených masových kuličkách dodávaných do obchodního domu IKEA.

Jak vyplývá z Nařízení komise 200/13/EC, jedná se o alergen, který musí být označen na obale - jde o nebezpečí pro alergiky na sojovou bílkovinu.

Výrobek se prodával pod názvem Köttbullar, Ikea food – kuličky z hovězího a vepřového masa, hluboce zmrazený masný výrobek - balení: plastový sáček  - 1000 g; datum spotřeby: 10. 10. 2012; šarže:  121010; výrobce: Gunnar Dafgarb AB, Kallby, Švédsko. Do České republiky bylo přivezeno 360 kg tohoto zboží.

V odebraném vzorku, který vyšetřili ve Státním veterinárním ústavu Olomouc, byl prokázán obsah sojové bílkoviny 0,63 %.  O této skutečnosti informovala SVS ČR prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) členské státy Evropské unie.

V době obdržení výsledku vyšetření již bylo veškeré zboží této šarže prodáno konečným spotřebitelům. Varování se proto týká prakticky pouze těch zákazníků, kteří jsou na sojovou bílkovinu alergičtí. Toto spotřebitelé by měli, pokud si uvedené masové kuličky zakoupili, výrobek vrátit zpět prodejci.

Podle SVS ČR bylo zahájeno řízení o uložení pokuty a další zásilky budou podrobeny zesílené kontrole.

Zdroj: ÚZEI

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem