Ověření vybraných BAT pro chovy drůbeže a prasat (České Budějovice 2015)

20. 1. 2016

Celjak I., Dolan A., Šístková M.

Předkládaný dokument shrnuje výsledky získané při měření emisí amoniaku, prachu a hluku v chovech hospodářských zvířat s cílem ověřit vliv vybraných technologií chovu na sledované veličiny.
Ve stájích s rozdílným způsobem ustájení a s rozdílnými kategoriemi chovaných zvířat byla realizována kontinuální měření v trvání 24 hodin. Měření byla realizována v souladu s metodikou pro specifická měření příslušných veličin (koncentrace prachových částic, emise zátěžových plynů, hladiny akustického tlaku) tak, aby bylo možné posoudit vliv technologie chovu a jeho determinantů (vliv technologie krmení, činnost ošetřovatelů), měnících se mikroklimatických podmínek v souvislosti s chováním zvířat (aktivita, spánek) a vliv externích klimatických podmínek na množství vyprodukovaných odpadních látek, plynů a závislost hladiny akustického tlaku na uvedených proměnných faktorech.
Takto koncipovaná měření zohledňují všechny podstatné aspekty chovu, jako jsou cykly krmení, aktivita při vstupu do objektů ošetřujícím personálem, doba aktivity (režim zapínání umělého osvětlení), řízený odpočinek zvířat apod.
Všechna prováděná měření byla realizována za pomoci přístrojů BAT centra Zemědělské fakulty JČU v Č. Budějovicích.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.