M13 Platby pro oblasti s přírodními či jinými zvláštními omezeními (ANC)
Platby pro zemědělce v těchto oblastech by měly prostřednictvím vybízení k trvalému využívání zemědělské půdy přispívat k zachování venkovské krajiny a k zachování a podpoře trvale udržitelných systémů zemědělského hospodaření.
Opatření kompenzuje dodatečné náklady a ušlé příjmy v souvislosti s omezením zemědělské produkce. Zemědělské podniky zde hospodařící dosahují nižší produkce než zemědělci hospodařící v příznivých oblastech. Dlouhodobé snížení ekonomických výsledků zemědělských podniků v oblastech postižených přírodními omezeními by mohlo vést k postupné marginalizaci těchto území a mohlo by vyústit až v opouštění zemědělské půdy s dopadem na ekosystémy závislé na zemědělství v oblastech s přírodními omezeními.
Do roku 2017 se oblasti v ČR označovaly jako méně příznivé oblasti (LFA), od roku 2018 se oblasti zkráceně označují jako oblasti s přírodními omezeními (ANC) a rozlišuje se tak období před redefinicí a po ní (viz odkaz redefinice).
Žadatelem může být pouze zemědělský podnikatel podle § 2e až § 2h zákona o zemědělství, který má obhospodařuje min. 1 ha zemědělské půdy podle evidence půdy podle uživatelských vztahů (LPIS) v ANC. Platba v horských, ostatních i specifických oblastech se poskytuje na zemědělskou půdu s kulturou orná půda, trvalý travní porost nebo trvalá kultura. Mezi základní podmínky pro získání platby v plné výši je dodržování minimálního obhospodařování zemědělské půdy a také dodržování cross compliance.
ANC se dělí na 3 základní typy oblastí:
- horské ANC, které jsou charakterizovány vyšší nadmořskou výškou, nebo vyšší nadmořskou výškou v kombinaci se svažitými pozemky,
- ostatní ANC, které jsou vymezeny na základě jednotných, Evropskou komisí definovaných omezeních (tzv. biofyzikálních kritériích). Do ANC nejsou zařazeny takové oblasti, které přírodní znevýhodnění překonaly např. investičními opatřeními nebo mají nadprůměrný výnosový potenciál.
- specifické ANC, které jsou charakterizovány nižší výnosností zemědělské půdy a nenacházejí se ani v horských ani v ostatních ANC.
2.2.2021
Směnný kurz pro rok 2021, kterým se budou přepočítávat sazby dotací v rámci některých opatření Programu rozvoje venkova.
22.7.2020
Neplnění dotačních podmínek z důvodu nadměrných dešťových srážek – ohlášení zásahu vyšší moci.
29.4.2020
V souvislosti s krizovou epidemiologickou situací bylo zveřejněno ve sbírce zákonů nařízení o prodloužení termínu podávání jednotné žádosti.
30.3.2020
Metodika k provádění nařízení vlády č. 43/2018 Sb., o podmínkách poskytování plateb pro horské oblasti a jiné oblasti s přírodními nebo jinými zvláštními omezeními a o změně některých souvisejících nařízení vlády a nařízení vlády č. 44/2018 Sb., o podmínkách poskytování plateb pro přechodně podporované oblasti s přírodními omezeními, platná pro rok 2020.
11.3.2020
V příloze jsou uvedeny prezentace ze seminářů k environmentálním opatřením PRV před podáním jednotné žádosti v roce 2020. Na YouTube jsme umístili audio formu obdobné prezentace s doplňujícím komentářem.
22.1.2020
Směnný kurz pro rok 2020, kterým se budou přepočítávat sazby dotací v rámci některých opatření Programu rozvoje venkova.
2.4.2019
V příloze je uvedena prezentace ze seminářů k environmentálním opatřením PRV před podáním jednotné žádosti v roce 2019.
26.3.2019
Metodika k provádění nařízení vlády č. 43/2018 Sb., o podmínkách poskytování plateb pro horské oblasti a jiné oblasti s přírodními nebo jinými zvláštními omezeními a o změně některých souvisejících nařízení vlády a nařízení vlády č. 44/2018 Sb., o podmínkách poskytování plateb pro přechodně podporované oblasti s přírodními omezeními, platná pro rok 2019.
30.8.2018
V reakci na letošní dlouhodobé sucho vláda ČR dne 29.8.2018 schválila novelu nařízení vlády č. 43/2018 Sb., o podmínkách poskytování plateb pro horské oblasti a jiné oblasti s přírodními nebo jinými zvláštními omezeními a o změně některých souvisejících nařízení vlády.