Věda, výzkum a vzdělávání
Ministerstvo zemědělství zodpovídá a koordinuje oblasti resortního výzkumu a vývoje, zemědělského poradenského systému a resortního vzdělávání. Ve všech těchto oblastech ministerstvo naplňuje legislativu EU a zároveň vychází vstříc požadavkům na moderní a dynamický přístup.
Poradenství opřené o kvalitní informační systém je velmi důležitým prostředkem zemědělské politiky Ministerstva zemědělství. Správné fungování zemědělského poradenského systému je nezbytné pro zajištění konkurenceschopnosti a udržitelnosti českého zemědělství v podmínkách tržní ekonomiky. Zemědělský poradenský systém vychází z požadavků Společné zemědělské politiky vyjádřených platnými právními předpisy EU a ČR.
Ministerstvo zemědělství odpovídá za výzkum, vývoj a inovace v rámci agrárního sektoru ČR. Je poskytovatelem účelové a institucionální podpory. Koncepčně a metodicky řídí resortní organizace zabývající se výzkumem. Odpovídá za realizaci Národní politiky výzkumu a Národní inovační strategie v resortu, zpracovává Koncepci výzkumu a vývoje v působnosti ministerstva a zajišťuje její realizaci, zpracovává priority národních a mezinárodních programů s problematikou agrárního výzkumu a vývoje a inovací. Ministerstvo také koordinuje spolupráci v oblasti resortního výzkumu a vývoje a inovací v rámci ČR a zapojování resortní vědeckovýzkumné základny do Evropského výzkumného prostoru.
V oblasti vzdělávání řídí ministerstvo odborné vzdělávání pracovníků státní správy v oblasti resortních právních norem a legislativy EU, vzdělávání a osvětu odborné zemědělské i široké veřejnosti, odpovídá za realizaci Strategie celoživotního učení v resortní působnosti. Ministerstvo zároveň spolupracuje na tvorbě Národní soustavy povolání a Národní soustavy kvalifikací v oblasti zemědělství, potravinářství, lesního a vodního hospodářství. Zároveň uděluje autorizaci vzdělávacím subjektům, podílí se na inovacích odborných znalostí učitelů a na řadě dalších činností například v oblasti environmentálního vzdělávání.
9.9.2014
Ocenění za mimořádné výsledky ve výzkumu a experimentálním vývoji byla předána v rámci slavnostního zahájení 41. ročníku výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích dne 28. srpna 2014.
5.8.2014
V květnu a červenci 2014 bylo publikováno pět článků o práci českých výzkumných týmů v rámci mezinárodní spolupráce ve význačných zahraničních odborných časopisech. Tyto články se dotýkají aktuální problematiky potravinového zabezpečení. Uvedené rozdílné postupy vyplývají ze zaměření projektů na analýzu genomu pšenice a analýzu četnosti významných meteorologických extrémů ovlivňujících její výnos.
23.7.2014
V souladu s dokumentem „Metodika hodnocení výsledků výzkumných organizací a hodnocení výsledků ukončených programů (platná pro léta 2013 až 2015)“ byl zveřejněn postup pro předávání údajů o smluvním výzkumu.
10.7.2014
Do 7. září 2014 může ve druhé lhůtě MZe předat údaje do IS VaVaI – RIV14, a to výsledky projektů, u nichž bylo ukončeno poskytování podpory. K 31.12.2013 bylo ukončeno 35 projektů QI. Pokud předkladatelé ať už z jakéhokoliv důvodu nedodali výsledky ukončených projektů v první lhůtě předání údajů do RIV14 (30.5.2014), je možné předat údaje o těchto výsledcích ve výše uvedené druhé lhůtě. Postup pro předání údajů do RIV je stejný jako při prvním letošní lhůtě pro předání údajů do RIV.
26.6.2014
Pro výzkumné organizace (VO), jejichž poskytovatelem je MZe.
6.3.2014
Lhůta pro předání údajů do IS VaVaI – RIV je pro rok sběru 2014 stanovena pro poskytovatele do 30. 5. 2014 pro výsledky výzkumných organizací a do 7. 9. 2014 pro výsledky projektů, u nichž bylo ukončeno poskytování podpory.
27.2.2014
Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Českou akademií zemědělských věd vyhlašuje veřejnou soutěž o nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje.
27.2.2014
Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Českou akademií zemědělských věd vyhlašuje veřejnou soutěž pro mladé vědecké pracovníky.