Věda, výzkum a vzdělávání
Ministerstvo zemědělství zodpovídá a koordinuje oblasti resortního výzkumu a vývoje, zemědělského poradenského systému a resortního vzdělávání. Ve všech těchto oblastech ministerstvo naplňuje legislativu EU a zároveň vychází vstříc požadavkům na moderní a dynamický přístup.
Poradenství opřené o kvalitní informační systém je velmi důležitým prostředkem zemědělské politiky Ministerstva zemědělství. Správné fungování zemědělského poradenského systému je nezbytné pro zajištění konkurenceschopnosti a udržitelnosti českého zemědělství v podmínkách tržní ekonomiky. Zemědělský poradenský systém vychází z požadavků Společné zemědělské politiky vyjádřených platnými právními předpisy EU a ČR.
Ministerstvo zemědělství odpovídá za výzkum, vývoj a inovace v rámci agrárního sektoru ČR. Je poskytovatelem účelové a institucionální podpory. Koncepčně a metodicky řídí resortní organizace zabývající se výzkumem. Odpovídá za realizaci Národní politiky výzkumu a Národní inovační strategie v resortu, zpracovává Koncepci výzkumu a vývoje v působnosti ministerstva a zajišťuje její realizaci, zpracovává priority národních a mezinárodních programů s problematikou agrárního výzkumu a vývoje a inovací. Ministerstvo také koordinuje spolupráci v oblasti resortního výzkumu a vývoje a inovací v rámci ČR a zapojování resortní vědeckovýzkumné základny do Evropského výzkumného prostoru.
V oblasti vzdělávání řídí ministerstvo odborné vzdělávání pracovníků státní správy v oblasti resortních právních norem a legislativy EU, vzdělávání a osvětu odborné zemědělské i široké veřejnosti, odpovídá za realizaci Strategie celoživotního učení v resortní působnosti. Ministerstvo zároveň spolupracuje na tvorbě Národní soustavy povolání a Národní soustavy kvalifikací v oblasti zemědělství, potravinářství, lesního a vodního hospodářství. Zároveň uděluje autorizaci vzdělávacím subjektům, podílí se na inovacích odborných znalostí učitelů a na řadě dalších činností například v oblasti environmentálního vzdělávání.
19.5.2016
Dne 8. června 2016 byl ve spolupráci s Institutem celoživotního vzdělávání Mendelovy univerzity v Brně uspořádán „Seminář k transferu poznatků z vědy a výzkumu do výuky středních škol se zemědělským zaměřením.“ Tématem semináře byla oblast klimatických změn, půdy a vody. Celkový počet zúčastněných je 33, z toho 14 pedagogů, 8 poradců z Registru poradců MZe a 4 lektoři ze seznamu školitelů PRV. Hodnocení semináře účastníky je velmi dobré.
3.5.2016
Novým materiálem, kterým se bude řídit zemědělský výzkum v následujících letech, je Koncepce výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva zemědělství na léta 2016–2022 (dále jen „Koncepce“), která byla schválena usnesením vlády České republiky dne 3.2.2016 č. 82.
8.3.2016
Lhůty pro předání údajů do IS VaVaI – RIV jsou pro rok sběru 2016 stanoveny pro poskytovatele do 29. 5. 2016 pro výsledky výzkumných organizací a do 6. 9. 2016 pro výsledky projektů, u nichž bylo ukončeno poskytování podpory.
3.3.2016
Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Českou akademií zemědělských věd vyhlašuje veřejnou soutěž o nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje.
3.3.2016
Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Českou akademií zemědělských věd vyhlašuje veřejnou soutěž pro mladé vědecké pracovníky.
18.2.2016
Dovolujeme si Vás pozvat na seminář „Ochrana průmyslového vlastnictví“ pořádaný Odborem legislativním a právním a Odborem výzkumu, vzdělávání a poradenství ve spolupráci s Úřadem průmyslového vlastnictví a Ústavem zemědělské ekonomiky a informací.
16.2.2016
Výsledky veřejné soutěže vyhlášené v rámci programu Komplexní udržitelné systémy v zemědělství 2012 – 2018 „KUS“ s počátkem řešení projektů v roce 2016
20.1.2016
Zásady, kterými se stanovují podmínky pro poskytování dotací pro rok 2016 na základě § 1, § 2 a § 2d zákona č. 252/1997 Sb.,o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů.
17.12.2015
Ministerstvo zemědělství (MZe) ve spolupráci s Technologickým centrem Akademie Věd ČR uspořádalo dne 3. 12. 2015 od 9:30 seminář pro pracovníky zemědělského výzkumu, pracovníky Ministerstva zemědělství a další zájemce o otázky evropského výzkumu v oblasti zemědělství, potravin, lesnictví, rybářství a biotechnologie.